Koszyk: BRAK


Artykuł Dodaj artykuł

Jak radzić sobie z hałasem w domu?

W obecnych czasach hałas towarzyszy nam niemal wszędzie - na ulicy, w sklepach, w pracy czy w szkole. Powoduje zmęczenie, jest źródłem stresu, a nawet chorób.

W obecnych czasach hałas towarzyszy nam niemal wszędzie - na ulicy, w sklepach, w pracy czy w szkole. Powoduje zmęczenie, jest źródłem stresu, a nawet chorób. Dlatego tak ważne jest, aby po ciężkim dniu móc wypocząć i zregenerować się w zaciszu własnego domu – o co, szczególnie w dużych miastach, nie jest łatwo. W tym artykule podpowiemy Wam, jak zadbać o komfort akustyczny w mieszkaniu, zamieniając je w oazę ciszy i spokoju.

O wyciszenie domu najlepiej zadbać już na etapie jego powstawania, wybierając odpowiednie materiały budowlane. Niestety ten komfort mają tylko osoby samodzielnie stawiające własny dom - częściej jednak nie mamy wpływu na rodzaj zastosowanego surowca. Jak zatem sprawić, aby nasz dom stał się cichym azylem?

Jak radzić sobie z hałasem w domu?

Wybór dźwiękoszczelnych okien i drzwi wejściowych

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce normami, poziom hałasu w budynkach mieszkalnych nie powinien przekraczać 40 dB (decybeli) w ciągu dnia i 30 dB w nocy. Tymczasem sam ruch uliczny w dużych miastach może przekraczać nawet 80 dB. Kiedy weźmiemy pod uwagę jeszcze dodatkowe czynniki dźwiękotwórcze, zauważymy wyraźnie, że problem jest większy, niż się z początku wydaje. We współczesnym, nastawionym na ekonomię budownictwie, gdzie właściwości akustyczne materiałów niestety nie są najważniejsze i nie planuje się odpowiedniego wyciszenia pomieszczeń, to właśnie wysokiej jakości okna oraz drzwi wejściowe są elementem mającym decydujący wpływ na izolację akustyczną domu. Ich świadomy i sprawdzony wybór pozwoli zapewnić nam spokój i komfort mieszkania.

Jak dobrać odpowiednie okna?

Podstawową wartością określającą zdolność okna do obniżania poziomu hałasu, jest wskaźnik izolacji akustycznej (Rw). Wskaźnik ten oznacza różnicę poziomu hałasu - mierzonego w dB - między dźwiękiem dobiegającym z zewnątrz a tym, który słyszymy w mieszkaniu. Jeżeli zatem mieszkamy w okolicy, gdzie poziom hałasu wynosi 65 dB, to aby zapewnić sobie komfortowe warunki wewnątrz mieszkania (dźwięk na poziomie około 30 dB), powinniśmy kupić okno charakteryzujące się izolacyjnością akustyczną (Rw) równą 35 dB. Doskonałym wyborem będą np. okna drewniane o grubym profilu z potrójnym pakietem szybowym, które są gwarancją maksymalnej izolacji nie tylko akustycznej, ale i termicznej.

Jak radzić sobie z hałasem w domu?

Wybierając okna należy pamiętać, że wartość Rw szyby nie jest równa wartości akustycznej całego okna. Na wartość Rw całego okna składa się bowiem kilka czynników, jak np. rodzaj stolarki, kombinacja grubości szyb, odległość między szybami, rodzaj szkła z jakiego wykonano szyby, a także sposób ich połączenia. Generalnie najlepsze parametry mają szyby klejone, pomiędzy którymi zastosowana została folia akustyczna. Obok użycia specjalnych foli, najlepsza akustykę szyb możemy uzyskać poprzez asymetryczne grubości szyb w zespoleniach szybowych czyli w sytuacji, gdy w jednym pakiecie mamy np. szyby o grubości 4 i 6 mm.

Należy jednak pamiętać o tym, że aby w pełni zachować właściwości akustyczne okna, trzeba również zadbać o jego właściwy montaż. Dla pewności i bezpieczeństwa należy zlecić taki montaż wykwalifikowanym pracownikom.

Dźwiękoszczelne okna to idealne rozwiązanie dla osób ceniących ciszę i spokój, które dbają również o naszą prywatność. Decydując się na zakup stolarki o korzystnych parametrach w zakresie izolacji akustycznej, wybieramy komfortowe warunki wypoczynku w domowym zaciszu.

Jak radzić sobie z hałasem w domu?

Jak dobrać odpowiednie drzwi wejściowe?

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku drzwi zewnętrznych. Ich izolację akustyczną określamy dokładnie w taki sam sposób, jak parametry okien (Rw). Najlepszym wyborem będą drzwi drewniane, które poza walorami estetycznymi, odznaczają się doskonałą izolacyjnością tak akustyczną, jak i termiczną. Przy wyborze drzwi z innych materiałów, warto zwrócić uwagę na ich wypełnienie – zamiast popularnej tektury o kształcie plastra miodu, powinniśmy wybrać piankę poliuretanową, która zapewnia znacznie większą dźwiękochłonność.

Jak radzić sobie z hałasem w domu?

Trzeba podkreślić, że podobnie jak w przypadku okien, o dźwiękoszczelności drzwi, oprócz konstrukcji, decyduje też profesjonalny montaż. Drzwi muszą być odpowiednio wyregulowane, dokładnie się zamykać, ościeżnica powinna być równo wypełniona pianką lub betonem, a próg równo ustawiony, tak żeby uszczelka zasłaniała dolną szczelinę na łączeniu z futryną. Dzięki odpowiedniemu montażowi możemy znacznie poprawić termoizolację naszego domu.

Jak radzić sobie z hałasem w domu?

 

Montaż rolet zewnętrznych

Kolejnym elementem, który dodatkowo podniesie komfort mieszkania w hałaśliwej okolicy, są rolety okienne. To właśnie one oddzielają wewnętrzną przestrzeń domu od jego zewnętrznego otoczenia, tworząc barierę dla zewnętrznego hałasu. Poza tym montaż rolet zewnętrznych niesie ze sobą dodatkowe korzyści, jak np.: oszczędność energii (dzięki izolacji termicznej budynku), zabezpieczenie okien przed czynnikami zewnętrznymi (słońcem, wiatrem, deszczem i śniegiem), zabezpieczenie naszego domu (rolety antywłamaniowe), czy gwarancja zachowania pełnej prywatności domowników.

Warto przy tym pamiętać, że rolety świetnie sprawdzą się tak w przypadku okien, jak i przy aranżacji balkonów i tarasów. Na rynku dostępne są również wygodne w obsłudze rolety sterowane za pomocą pilota lub, w systemie inteligentnego domu, za pośrednictwem smartfona – takie w swojej ofercie ma np. firma Dako.

Jak radzić sobie z hałasem w domu?

Roślinność

Właściciele domów oraz mieszkań z dużymi tarasami mogą zainteresować się również posadzeniem dodatkowej roślinności, która nie tylko będzie pełnić funkcję ozdobną, ale będzie też pierwszą barierą osłaniającą dom lub mieszkanie przed nadmiernym hałasem z zewnątrz. Właściciele domów powinni postawić przede wszystkim na żywopłot oraz duże rozłożyste drzewa liściaste, które doskonale sprawdzą się również w roli oczyszczaczy powietrza - drzewa i krzewy liściaste pochłaniają do 85% spalin, a w stanie bezlistnym do 60%. Mieszkańcy bloków wybiorą zapewne wysokie krzewy i kwiaty doniczkowe - tym sposobem zapewnią sobie na tarasie dodatkowy element roślinności i jednocześnie spokój ducha.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły