Artykuł Dodaj artykuł

Mały dom na nowy rok

Zbliżający się koniec roku 2013 to nie tylko czas podsumowań i snucia planów na kolejny okres ale także czas zmian w ramach obowiązujących dotychczas przepisów i rozporządzeń. Z nowym rokiem przestanie obowiązywać – w dotychczasowym kształcie – możliwość odliczenia VATu za materiały budowlane.

Termini, Archigraph (fot. Archigrapf)

Zbliżający się koniec roku 2013 to nie tylko czas podsumowań i snucia planów na kolejny okres ale także czas zmian w ramach obowiązujących dotychczas przepisów i rozporządzeń. Z nowym rokiem przestanie obowiązywać – w dotychczasowym kształcie – możliwość odliczenia VATu za materiały budowlane. Z tej przyczyny, Budujący lub osoby planujące podjęcie tego przedsięwzięcia, stają przed dylematem – czekać na to, co w przepisach przyniesie nowy rok czy inicjować procedurę budowy domu już teraz, starając się na bezdechu wpisać w stare procedury.

Druga z opcji, może w praktyce okazać się trudna do zrealizowania. Czas, jaki należy zarezerwować sobie na dopełnienie niezbędnych formalności – od wyboru projektu, poprzez jego adaptację, uzyskanie niezbędnych pozwoleń i w końcu pierwszych faktur za zakup materiałów budowlanych – może przekroczyć granicę ostatniego dnia 2013 roku. Z racji zwiększonej ilości wniosków, jakie wpłynęły do urzędów, proces ich weryfikacji zapewne się przedłuży.

Z uwagi na fakt, że pośpiech przy podejmowaniu decyzji, dotyczących przyszłego domu nie jest wskazany, lepiej spokojnie przemyśleć swoją koncepcję i zweryfikować ją już pod kątem zmian, jakie w przepisach przyniesie nadchodzący rok.

Rząd, chcąc wyjść naprzeciw potrzebom Budujących, postanowił zachować w prawie możliwość odliczania VATu za zakup materiałów budowlanych. Będzie to jednak możliwe na innych, niż dotychczas, warunkach i połączone z ustawą o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (popularnego MdM – u). Program w teorii ma sprzyjać singlom, młodym małżeństwom oraz osobom samotnie wychowującym dzieci. Wsparcie, możliwe będzie do zakupu domu o powierzchni do 100m2 lub jego budowy, zniknie więc możliwość otrzymania zwrotu VATu za inwestycje remontowe.

Młodzi ludzie, marzący o swoim pierwszym własnym domu, niejednokrotnie zmuszeni są pójść na kompromis pomiędzy zakładanymi planami, a faktycznymi możliwościami, którymi dysponują. Jednak nie trzeba rezygnować z komfortu użytkowania domu i faktycznej przestrzeni mieszkalnej.

Dostępne w bazie Domowy.pl, gotowe projekty domów małych, prezentują całą szeroką gamę rozwiązań, pozwalających wybrać opcję, gwarantującą wygodę i swobodę mieszkania na długie lata. Ze względu na swoje gabaryty, pozwalają młodym ludziom – do 35 roku życia, chcącym wybudować swój pierwszy dom, skorzystać z rządowych propozycji wsparcia.

Małe domy – do 100m2 – potrafią zaskoczyć funkcjonalnością proponowanych rozwiązań, zamykając na małej przestrzeni wszystkie niezbędne pomieszczenia, które są dodatkowo zmyślnie zaplanowane, pozwalając na nieuciążliwą komunikację.
 - Coraz wyraźniej daje się zaobserwować zmiana w podejściu Inwestorów do postrzegania domu jednorodzinnego, jako alternatywy dla mieszkania w bloku. Osoby, chcące budować swój pierwszy dom, są po prostu zmęczone uciążliwością bliskości sąsiadów i chcą – na niewiele większej przestrzeni – cieszyć się komfortem i swobodą oraz ciszą podmiejskiego zakwaterowania lub prywatnością miejskiego domku – komentuje zaobserwowane zmiany Marcin Jóźków, Doradca Domowy.pl z Wrocławia. - Planowane zmiany w przepisach stanowią wabik dla osób, które do tej pory raczej mgliście rozważały możliwość budowania własnego domu, a które wyrosły w blokowiskach i przyzwyczajone są do ich środowiska – dodaje Marcin Jóźków.

Sepia NF40 (CE), MTM Styl (fot. MTM Styl)

Niewielki ale w sam raz

Niezależnie od tego, jaki projekt domu nas interesuje, istnieją pewne stałe elementy, na które podczas wyboru należy zwrócić uwagę. Punktem wyjścia na pewno powinny być potrzeby i oczekiwania, uwzględniające szeroki horyzont czasowy. Wcale nie oznacza to konieczności wyboru projektu domu dużego, który przecież jest droższy w utrzymaniu i – w przypadku zamieszkiwania go przez co najmniej dwoje ludzi – sprawia wrażenie mniej przytulnego, niż mały, zgrabny domek. W ofercie domów do 100m2 można znaleźć nie tylko budynki parterowe, co znacznie rozszerza zakres poszukiwań.

Jednakże domy z użytkowym poddaszem polecane są raczej młodym ludziom, którzy – prowadząc aktywny tryb życia – nie mają problemów z codziennym wspinaniem się po schodach, a dodatkowo chcą zorganizować sobie horyzontalny podział na strefę dzienną i nocną.

Małe domy parterowe na pewno są komfortowymi opcjami dla seniorów, którzy dzięki temu otrzymają przestrzeń mieszkalną na jednym poziomie, z ułatwionymi ciągami komunikacyjnymi i dużą powierzchnią, gwarantującą „oddech”.
Decydując się na budowę małego domu i zasiadając do wyboru najlepszego z projektów, takiego budynku, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów.

Trzeba zastanowić się, jaka powierzchnia domu będzie tą wystarczającą, która sprosta wymaganiom wszystkich domowników. Młode małżeństwa, które mają w planach powiększenie rodziny, muszą uwzględnić pojawienie się dzieci i wybrać dom o nieco większym metrażu (ok. 70m2 to już wystarczająca wielkość). Jeśli częściej i chętniej spędzamy czas wspólnie z bliskimi, dobrym rozwiązaniem będą projekty zapewniające otwartą przestrzeń, przestronnego salonu połączonego z jadalnią. W sytuacji, gdy cenimy sobie prywatność i wytyczone granice, korzystniej będzie rozważyć zakup projektu domu, który posiada wyraźny podział na część dzienną (na parterze) i nocną (na poddaszu). Oczywiście nie można zapomnieć o uwzględnieniu w projekcie domu pomieszczeń takich jak kotłownia, garderoby czy choćby wiatrołap lub hol z wnękami na szafy – w małym domu każde pomieszczenie służące przechowywaniu sprzętów czy domowych drobiazgów jest cenne. Być może dobrym rozwiązaniem będzie przeznaczenie jednego z pokoi na gabinet (jeśli pracujemy w domu) lub pokój gościnny, aby odwiedzający nas znajomi czy członkowie dalszej rodziny czuli się równie komfortowo, jak my sami. 

Idealnie dopasowany do potrzeb

Optymalnie skomponowanym pod tym względem projektem jest projekt Wygodny, pracowni PI-ktogramy, dostępny w Domowy.pl. Jego bryła zapewne sprosta wymaganiom osób, ceniących sobie estetykę budowli, a wnętrze nie rozczaruje tych, którzy stawiają na funkcjonalność. Projekt bazuje na symetrycznym, klarownym układzie przestrzennym, zaplanowanym z myślą o dwu, trzyosobowej rodzinie. Możliwość dowolnej aranżacji daje otwarta część dzienna, pozwalająca ukształtować nowoczesną loftową przestrzeń lub bardziej tradycyjną z podziałem na osobne pomieszczenia. Obok wiatrołapu, zaprojektowano też hol, co powoduje, że przejście z zewnętrz do pomieszczeń domu odbywa się płynnie, a zimne powietrze które wpada w chłodniejsze dni jest zatrzymywane już za progiem. Wygodny posiada kotłownię z pralnią, które to pomieszczenia są niezbędne w wyposażeniu domu. Dwa pokoje i salon dopełniają całości.

Nowoczesna energooszczędność

Kolejną propozycją, która przekonuje do siebie swoją bryłą, stworzoną wprost na miejskie działki, jest projekt Sepia NF40 (CE), autorstwa pracowni MTM  Styl. Sepia NF40 (CE) to niepodpiwniczony, niewielki dom parterowy, zaprojektowany z przeznaczeniem dla 3, 4-osobowej rodziny. Klasyczna bryła zwieńczona została dwuspadowym dachem, który jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia przewidywanej energooszczędności domu. Dużym atutem projektu jest zadaszony taras, który niewątpliwie dodaje bryle uroku. Dom posiada wyraźny podział na część dzienną i nocną przestrzeni. W pierwszej zaprojektowano salon z otwartą kuchnią; w drugiej – dwie sypialnie i łazienkę. W tym projekcie także przewidziano kotłownię i hol, stanowiący serce, z którego rozchodzą się szlaki komunikacyjne domu. Bardzo często ta niedoceniana część budynku wpływa na komfort użytkowania go, jako całości. Poza tym wcale nie musi obniżać jego wartości estetycznej – istnieje wiele ciekawych opcji aranżacji wystroju holu, który przecież jest pierwszym miejscem, w którym witamy naszych gości.

Wygodny, PI-ktogramy (fot. PI-ktogramy).

Z poddaszem

Domy zamykające się w 100m2 nie muszą być skazane na parterową bryłę. Propozycją małego domy z użytkowym poddaszem jest chociażby propozycja pracowni Archigraph – Termini. Na niecałych 100m2 zaprojektowano łącznie trzy pokoje, salon, garderobę, wiatrołap, kuchnię i dwie łazienki. Dodatkowym atutem projektu jest fakt, że wybudowany według niego dom można posadowić na działce węższej, niż 14m. Wnętrze Termini mieści wszystko, co pozwoli komfortowo mieszkać nawet 5osobowej rodzinie. Na umiejscowionej na parterze sieni, zaplanowano miejsce na szafy, które pozwolą wygodnie zorganizować przestrzeń przechowywania w domu. Sypialnia rodziców, przewidziana na piętrze, posiada wyjście na taras, a kuchnia na parterze – wydzielone miejsce do spożywania posiłków. Nieskomplikowana w budowie bryła gwarantuje mniejsze wydatki, co jest niezwykle istotne dla Inwestorów.

Zmieniające się upodobania i zapatrywania Inwestorów powodują, że do łask wracają małe, przytulne domy, które pozwalają osiągnąć mieszkańcom swobodę niemożliwą do spełnienia w przypadku mieszkania w bloku. Zorganizowanie miejsca w takim domu jest na tyle dogodne, że każdy z domowników może cieszyć się intymna przestrzenią, a przy tym pozostaje jeszcze duży obszar na wspólne spędzanie czasu.
Ekonomiczność i – bardzo często – energooszczędność takich projektów domów, pozwala w przypadku ich budowy, skorzystać z możliwości zwrotu VATu w kontekście MdM – u, jak i z dopłat w ramach NFOŚiGW do budowy domów w standardzie energooszczędnym.

Podobne artykuły