Poszukiwanie projektu domu to zawsze wyzwanie, bo zwykle trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy potrzebami, rozmiarem działki i finansami. Pierwszym krokiem jest często decyzja, czy ma to być dom parterowy czy z poddaszem. Przeglądając projekty możemy natrafić na rozwiązanie pośrednie, czyli dom z poddaszem do adaptacji. Zobaczmy, czym różni się od domu parterowego.
Poddasze użytkowe to miejsce, gdzie inwestorzy często aranżują swoje sypialnie oraz domowe strefy wypoczynku, co na projektancie wymusza szczególną dbałość nie tylko o dobrą izolacyjność termiczną, ale i akustyczną.
W ostatnich latach poddasza nie tylko stały się funkcjonalne, ale nawet stanowią serce domu. To tam urządzamy sypialnie, łazienki, pokoje dziecinne i wspólne przestrzenie odpoczynku. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o dobre docieplenie tej części domu. W zimie powinno być tam odpowiednio ciepło, a latem nie może panować tam upał. Jak zapewnić sobie tego rodzaju komfort?
Skośne ściany, nierównomiernie ukształtowana przestrzeń, niedoświetlone powierzchnie – z tych powodów aranżacja poddasza bywa nie lada wyzwaniem. Wystarczy jednak kilka drobnych trików, by stało się ono funkcjonalnym i najbardziej przytulnym miejscem w domu.
Na Polskim rynku domów jednorodzinnych nieprzerwanie od kilku lat królują projekty domów z poddaszem użytkowym bądź do adaptacji. Rozwiązanie to wydaje się optymalne przy współczesnym modelu rodziny.
Latem szukamy na poddaszu wytchnienia od upału i intensywnego słońca. Jeżeli chcemy cieszyć się przyjemnym chłodem i swobodnie kontrolować ilość wpadającego do wnętrza światła, zamontujmy na oknach przesłony. Rolety i markizy VELUX pomogą w stworzeniu optymalnej temperatury na poddaszu.
Tanie w budowie, bardzo funkcjonalne i maksymalnie komfortowe w codziennym użytkowaniu – właśnie takie projekty czekają na czytelników w najnowszym e-katalogu Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.
Poddasze to jedna z najtrudniejszych do zaizolowania przestrzeni. Jeśli zrobimy to nieodpowiednio, aż 25% ciepła może uciekać przez nasz dach, co odbije się na naszych rachunkach i komforcie mieszkania.
Pierwszy w Polsce dom z systemowych prefabrykatów STEICO powstał w Lubaszu
Poddasze użytkowe, ze swoimi skosami czy słupami, może kojarzyć się z pomieszczeniem ciężkim do urządzenia.
Adaptacja poddaszy do celów mieszkalnych od lat cieszy się rosnącym zainteresowaniem osób budujących domy. Uzyskiwana dzięki temu dodatkowa przestrzeń użytkowa musi jednak być dobrze doświetlona światłem naturalnym.
Od kilku lat w rankingach popularności projektów domów jednorodzinnych prym wiodą domy z użytkowym poddaszem. Jeśli rozpocząłeś już swoją przygodę z poszukiwaniem wymarzonego projektu, zauważyłeś pewnie, że największy wybór jest właśnie wśród tego typu domów.
Kuna, która zadomowi się na poddaszu to istne utrapienie.
Strop, będący jednocześnie podłogą – gotowy, dach – ocieplony…
Granulat z wełny skalnej to nowość na rynku izolacji poddaszy, który stanowi atrakcyjną alternatywę dla izolacji natryskowych.