Artykuł Dodaj artykuł

Wybierz mądrze, czyli jak znaleźć projekt domu

Planujesz budowę domu? Jedną z pierwszych decyzji, jaką przyjdzie Ci podjąć jest wybór projektu domu, jego poszukiwaniom warto poświecić sporo czasu i dokładnie przeanalizować wszystkie zalety i wady różnych rozwiązań.  

Planujesz budowę domu? Jedną z pierwszych decyzji, jaką przyjdzie Ci podjąć jest wybór projektu domu, jego poszukiwaniom warto poświecić sporo czasu i dokładnie przeanalizować wszystkie zalety i wady różnych rozwiązań.

Wybierz mądrze, czyli jak znaleźć projekt domu - Domowy.plBudowa domu to decyzja na wiele lat, dlatego ten temat powinien zostać bardzo dobrze przemyślany, a sam proces budowy dokładnie zaplanowany. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto śledzić nowości i trendy, a także szukać inspiracji na stronach internetowych z projektami domów, katalogach wydawanych przez firmy architektoniczne, czy nawet wśród wybudowanych już domów, w końcu w budownictwie jednorodzinnym funkcjonalność i styl to nierozerwalne połączenie.

Oferta projektów gotowych jest bardzo szeroka, obecnie na rynku polskim dostępnych jest ponad 20 000 gotowych propozycji. Liczba ta z każdym rokiem się powiększa, przybywa wiele zupełnie nowych wizji i rozwiązań funkcjonalnych oraz powstają kolejne – udoskonalane i urozmaicane wersje dostępnych już projektów. Dzięki temu, możesz znaleźć dom, który odpowiada wszystkim  Twoim potrzebom.

Od czego zacząć?

Wspomniana wyżej ogromna liczba gotowych projektów jest imponująca, ale jednocześnie ich mnogość, zwłaszcza jeśli jesteś na początku poszukiwań, może przytłoczyć. Ciężko się zdecydować,  przecież istnieje jeszcze możliwość zlecenia projektu indywidualnego, co otwiera kolejne ścieżki i budzi więcej wątpliwości. Jak wśród ogromu możliwości znaleźć dom idealnie pasujący do potrzeb Twojej rodziny?

Na szczęście jest na to metoda. Najlepszym rozwiązaniem jest zawężenie pola wyboru, określ własne kryteria oraz cechy jakie Twój przyszły dom musi posiadać, a następnie eliminuj grupy projektów, które ich nie spełniają.

Na pierwszym etapie poszukiwań warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, które wskażą Ci kierunek dalszych poszukiwań, a sam proces szukania stanie się prawdziwą przyjemnością.

Spróbuj przeanalizować poniższe punkty.

1. Projekt gotowy czy indywidualny?

Jedno z pierwszych pytań jakie pojawia się po podjęciu decyzji o budowie własnego domu to, na jaki rodzaj projektu domu się zdecydować. Możliwości są dwie, albo wybierzesz ścisłą współpracę z architektem i zlecisz mu narysowanie projektu indywidualnego, albo szukasz wymarzonego projektu z szerokiej oferty gotowych propozycji.  Pierwszą zasadniczą różnicą tych dwóch rozwiązań jest cena, która w przypadku gotowych rozwiązań może być nawet o kilka, kilkanaście tysięcy niższa. Nawet doliczając do ceny projektu koszt adaptacji, różnica w dalszym ciągu pozostaje znacząca.

Decydując się na projekt gotowy możesz mieć pewność, że rozwiązania w nim zastosowane są sprawdzone i dopracowane. Architekci na bieżąco reagują na wszelkie uwagi inwestorów, analizują zmiany w trendach na rynku i wykorzystują informacje o potrzebach współczesnej rodziny. Z kolei za ścieżką indywidualną przemawia fakt, że od pierwszej kreski projekt będzie tworzony z uwzględnieniem wszystkich Twoich wymagań.

Panuje przekonanie, że osobisty charakter domu i maksymalną wygodę użytkowania można uzyskać tylko przy indywidualnych projektach, w których to inwestor decyduje o wszystkim. W rzeczywistości również gotowy projekt domu pozwala na dowolne wykończenie budynku, już sam wygląd elewacji – na który masz całkowity wpływ, zmienia zupełnie obraz całego domu. Z kolei przestawienie ścianek działowych może całkowicie odmienić funkcjonalność  wnętrza i idealnie dostosować je potrzeb konkretnej rodziny.

 

2. Możliwości finansowe

Może się to wydawać oczywiste, ale często zdarza się, że inwestorzy zapominają o uwzględnieniu wszystkich kosztów, które wiążą się z budową domu, skupiając się tylko na kwestiach ceny działki, materiałów budowlanych i wynajmu ekipy. Postaraj się szerzej spojrzeć na tę kwestię. Oceń szczerze swoje możliwości finansowe, zastanów się co będzie Twoim głównym źródłem finansowania inwestycji (kredyt, oszczędności, może część pracy wykonasz samodzielnie), następnie jasno określ sobie limity cenowe i konsekwentnie ich przestrzegaj.

Wybierz mądrze, czyli jak znaleźć projekt domu Domowy.plWarto pamiętać również o takich kwestiach jak koszty mieszkaniowe i utrzymania rodziny, które będziesz ponosić jeszcze podczas budowy i spłaty kredytu, gdzie masz zamiar mieszkać z rodziną, może będziesz wynajmować mieszkanie? Jakie koszty wiążą się z codziennymi potrzebami Twojej rodziny? Jakiej wielkości ratę kredytu jesteś gotów płacić? Warto również pamiętać o tak zwanych nieprzewidzianych kosztach.

Z przyczyn od Ciebie niezależnych inwestycja może przesunąć się w czasie, a koszty wykończenia domu mogą okazać się wyższe niż to początkowo obliczyłeś. Decydując się na budowę domy warto zawsze planować wydatki z lekkim zapasem, takie podejście pozwoli Ci zaoszczędzić wielu stresów.  Obecnie do większości projektów domów możesz uzyskać choćby wstępne kosztorysy, dzięki czemu już przy pierwszej selekcji będziesz mógł ocenić czy dany projekt znajduje się w kręgu Twoich poszukiwań.

3.  Wielkość domu

W tym punkcie zastanów się jak duży dom potrzebujesz, czy planujesz w przyszłości powiększenie rodziny? Może przyda się miejsce na dodatkową sypialnię? Pamiętaj również , że wielkość domu jest uzależniona od działki, musisz zachować odpowiednie odległości od granic działki. Planując budowę domu staraj się dokładnie oszacować własne oczekiwania, biorąc przy tym pod uwagę liczbę członków swojej rodziny i ich indywidualne potrzeby. Pomyśl, czy w przyszłości w domu będą mieszkać seniorzy? Może warto już teraz zaplanować ulokowanie jednej sypialni na parterze, która będzie dla nich znacznie wygodniejsza.

Pamiętaj, dom może być zarówno za mały, jak i zwyczajnie za duży dla Twojej rodziny. Niewykorzystane przestrzenie to dodatkowe koszty budowy oraz, w dłuższej perspektywie czasu, wyższe opłaty związane z utrzymaniem budynku. Ta świadomość zachęca do podejmowania przemyślanych decyzji. Być może potrzebujesz mniejszego domu, niż w pierwszej chwili się wydawało.

4. Liczba kondygnacji

Jednym z kolejnych aspektów, który powinieneś przeanalizować, jest liczba kondygnacji. Dom może być parterowy, piętrowy albo też posiadać użytkowe poddasze, ale pamiętaj, że zawsze musi w pełni odpowiadać specyficznym wymaganiom Twojej rodziny. Jeśli decyzja o budowie domu zostanie dokładnie przemyślana z pewnością będziesz cieszyć się nim przez całe życie.

5. Typ domu

W znacznym stopniu w zdefiniowaniu tego kryterium pomogą Ci warunki zagospodarowania działki, w których jasno  sprecyzowane jest jaki dom można wybudować na danej działce, albo raczej jakie są jej ograniczenia. Ograniczenia mogą dotyczyć, na przykład, wysokości domu, kąta nachylenia dachu, czy miejsca ulokowania bramy wjazdowej. Zacznij więc od dogłębnej analizy planu miejscowego albo warunków zabudowy ustalonych przez gminę dla Twojej działki. W tym miejscu rozważ liczbę kondygnacji, to czy dom ma być wolno stojący, czy bliźniak – jeśli rozważasz wspólną inwestycję np. z rodzicami.

6.  Wnętrze

Kolejny aspekt do rozważenia przed zakupem projektu to funkcjonalność wnętrza. Liczba sypialni, odpowiednie oddzielenie strefy nocnej od dziennej, ustalenie po której stronie domu powinien być salon, a po której sypialnie, określenie czy kuchnia powinna być otwarta czy zamknięta oraz czy potrzebujesz garażu – to czas na rozważenie tych kwestii. 

Na stronie typu www.domowy.pl, prezentujących oferty gotowych projektów domów, możesz skorzystać z zaawansowanych form wyszukiwania projektów, w których, określając powyższe kryteria, ograniczysz wyniki wyszukiwania do kilkudziesięciu propozycji spełniających Twoje wymagania. Brzmi dobrze, prawda?

Podobne artykuły