Artykuł Dodaj artykuł

Projekt domu parterowego – co musisz wiedzieć?

Projekty domów parterowych od lat cieszą się sporą popularnością wśród inwestorów. Powodów tego stanu rzeczy jest bardzo wiele, zaczynając od tego, że proces budowy wydaje się najmniej kłopotliwy w stosunku do innych typów domów, a kończąc na wizualnych wrażeniach  – dla wielu osób domy parterowe są po prosu ładne.

Projekty domów parterowych od lat cieszą się sporą popularnością wśród inwestorów. Powodów tego stanu rzeczy jest bardzo wiele, zaczynając od tego, że proces budowy wydaje się najmniej kłopotliwy w stosunku do innych typów domów, a kończąc na wizualnych wrażeniach  – dla wielu osób domy parterowe są po prosu ładne.

Projekt domu parterowego  Domowy.plIch nowoczesny wygląd przyciąga uwagę, a koszty porównywalne z budową domu piętrowego sprawiają, że wybór ten nie wymaga wielu wyrzeczeń. Bez względu na to, co nas przekonuje, przed pojęciem decyzji powinniśmy rozważyć wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania oraz ocenić czy właśnie ten typ domu będzie najlepszym wyborem dla naszej rodziny i potrzeb wszystkich domowników.  W pierwszej kolejności ważne jest określenie liczby pokoi, którą chcemy mieć w domu. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko stan obecny, ale także to czy w przyszłości nie będziemy potrzebować więcej miejsca.

Dla kogo dom parterowy?

Jeżeli naszym priorytetem jest niski koszt budowy domu powinniśmy zdecydować się na budynek parterowy, który charakteryzuje się prostą, zwartą bryłą i o mało skomplikowanym dachu. To sprawia, że taki dom jest tańszy w eksploatacji. Jest to doskonałe rozwiązanie dla pary lub małej rodziny, która ceni sobie komfort mieszkania, ale także zwraca uwagę na nowoczesny wygląd budynku. Ten typ domu trzeba dobrze rozplanować  aby mieszkańcy nie przeszkadzali sobie nawzajem, a jednocześnie każdy z nich czuł się swobodnie i komfortowo. 

Projekt domu parterowego  Domowy.plJedną z zalet domu parterowego jest jego proces budowy, który jest znacznie prostszy w stosunku do domów piętrowych czy z użytkowym poddaszem, a co się z tym wiąże również tańszy. Brak schodów i lżejsze stropy to znaczna oszczędność. Takie rozwiązanie docenią z pewnością młodzi ludzie, dla których będzie to pierwsze własne miejsce, w takim przypadku warto aby wybrali oni projekt domu z możliwością dalszej rozbudowy, na przykład poprzez adaptację poddasza – dodatkowa przestrzeń będzie niezbędna w momencie powiększenia rodziny.

Wygoda użytkowania to domena tzw. parterówek, cała komunikacja odbywa się na jednym poziomie, docenią to rodziny z małymi dziećmi oraz osoby starsze i niepełnosprawne, dla których schody mogą się okazać zbyt uciążliwe. Brak schodów to również oszczędność miejsca.

Dom parterowy bardzo łatwo wpisać w krajobraz działki, a osoby lubiące kontakt z naturą, mogą zapewnić sobie bezpośrednie wyjście do ogrodu zarówno z salonu, jak i z sypialni.

Jakie są minusy?

Skoro domy parterowe posiadają tyle zalet, dlaczego wciąż powstaje więcej domów piętrowych i z użytkowym poddaszem? Jedną z przyczyn jest wielkość działki  - tylko dysponując odpowiednio dużą działką możemy pozwolić sobie na takie rozwiązanie. Ponadto na jednym poziomie trudno oddzielić od siebie strefy dzienną i sypialnianą, co w przypadku posiadania piętra nie stanowi wyzwania.

W przypadku domów piętrowych i z użytkowym poddaszem  mniejsze koszty generuje z pewnością budowa dachu oraz jeden pion instalacyjny sieci wodno-kanalizacyjnej oraz ogrzewania – ze względu na większe przestrzenie koszty te mogą być wyższe.

Każdy musi podjąć decyzję we własnym zakresie,  uwzględniając wszystkie wydatki, nie tylko na samą budowę, ale również na eksploatację. Zastanówmy się nad wygodą każdego członka rodziny, zwłaszcza, jeśli są wśród nich osoby starsze. Pamiętajmy również, że zawsze możemy wybrać projekt domu z możliwością późniejszej rozbudowy.

Na stronie typu www.domowy.pl, prezentujących oferty gotowych projektów domów, możesz skorzystać z zaawansowanych form wyszukiwania projektów, w których, określając powyższe kryteria, ograniczysz wyniki wyszukiwania do kilkudziesięciu propozycji spełniających Twoje wymagania. Brzmi dobrze, prawda?

Podobne artykuły