Artykuł Dodaj artykuł

Dom z poddaszem użytkowym, parterowy, czy piętrowy?

Decyzja o budowie domu i wybór projektu powinna być podjęta z myślą o wszystkich przyszłych domownikach oraz z uwzględnieniem takich kwestii jak możliwości finansowe, koszt i czas budowy domu. 

Decyzja o budowie domu i wybór projektu powinna być podjęta z myślą o wszystkich przyszłych domownikach oraz z uwzględnieniem takich kwestii jak możliwości finansowe, koszt i czas budowy domu. Już na etapie planowania budowy warto zadbać o funkcjonalność wnętrza i możliwość w przyszłości dostosowywania pomieszczeń do zmieniających się potrzeb rodziny. W końcu dom będzie służył rodzinie przez wiele lat. Ważne aby każdy z domowników czuł się w nim bezpiecznie i komfortowo.

Dom z poddaszem użytkowym Domowy.plJednym z największych dylematów, jakie stają przed inwestorem, jest wybór typu domu,  a konkretnie liczby kondygnacji. Domy z użytkowym poddaszem, które od kilku lat wiodą prym w rankingu popularności budowanych domów, dla wielu inwestorów to rozwiązanie idealnie, jednak pozostałe typy budynków również posiadają grona swoich zwolenników. W rzeczywistości nie istnieje jeden idealny typ projektu, który odpowiadałby wszystkim, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb rodziny oraz specyfiki działki.

Przed podjęciem decyzji o tym jaki typ domu będzie najlepszy dla Twojej rodziny warto poznać wszystkie możliwości, ich cechy charakterystyczne, wady, zalety oraz finansową stronę budowy poszczególnych domów.

Domy z użytkowym poddaszem

Jak to już zostało wspomniane na wstępie, domy z użytkowym poddaszem od lat zajmują pierwsze miejsce w rankingu najczęściej kupowanych projektów domów jednorodzinnych. Posiadają szereg zalet, istotnych dla inwestorów, prześcigając pod wieloma względami domy parterowe i piętrowe. 

Na budowę domu z użytkowym poddaszem często decydują się osoby posiadające niewielką działkę. Dom tego typu zajmuje znacznie mniejszą powierzchnię działki  niż dom parterowy o takiej samej powierzchni użytkowej. Oszczędność miejsca na działce i zagospodarowanie każdego centymetra przestrzeni  ma szczególne znaczenie na  terenach położonych w pobliżu większych aglomeracji miejskich, gdzie działki zazwyczaj są niewielkie, a ich ceny bardzo wysokie. Dlatego jeśli posiadasz mała działkę, warto zastanowić się na tym rozwiązaniem.

Kolejną zaletą domów z użytkowym poddaszem jest aspekt ekonomiczny inwestycji. Adaptacja poddasza jest znacznie tańsza niż budowa kolejnego piętra. Co prawda skośny sufit  może utrudnić trochę możliwości aranżacyjne niektórych pomieszczeń – szczególnie łazienki, ale przy odpowiednim zaangażowaniu, możliwe jest efektywne wykorzystanie skosów i wręcz nadanie pokojom wyjątkowego uroku.

Jedną z największych zalet domów z poddaszem, jest możliwość rozłożenia inwestycji na dwa etapy i zaadaptowania poddasza dopiero kilka lat po wybudowaniu domu. To rozwiązanie często polecane jest młodym małżeństwom, które dopiero po za kilka lat planują powiększenie rodziny. Dzięki temu koszt budowy domu nie będzie tak mocno odczuwalny finansowo, zwłaszcza w początkowych latach kariery zawodowej.

Zalety użytkowego poddasza sięgają również wnętrza domu, co szczególnie odczuwalne jest w możliwości podziału domu na strefy dzienną i nocną. Poddasze idealnie nadaje się  do organizacji sypialni domowników oraz gabinetu do pracy, sufit stanowi doskonałą barierę, wygłuszając odgłosy z salonu i kuchni. Dzięki temu na parterze pozostaje dużo przestrzenia do zorganizowania części wspólnej, a nawet dodatkową sypialni dla gości.

Domy parterowe

Dom parterowy Domowy.plDomy parterowe, również cieszą się dużą popularnością wśród współczesnych inwestorów. Dzięki kilku unikalnym zaletom to właśnie, tak zwane „parterówki” stanowią idealne rozwiązanie mieszkaniowe.  Jedną z największych zalet domu parterowego dostrzeżesz już na etapie budowy domu, ponieważ sam proces budowy jest znacznie prostszy w stosunku do domów piętrowych czy z użytkowym poddaszem, a co się z tym wiąże, również znacznie tańszy.

Największe oszczędności wynikają z braku schodów i możliwości zastosowania lekkich stopów, które nie muszą utrzymywać dodatkowego piętra. Takie rozwiązanie docenią z pewnością młodzi ludzie, którzy nie posiadają jeszcze znacznych oszczędności. To właśnie rodziny na początku swojej wspólnej drogi,  często decydują się na budowę domu parterowego z możliwością dalszej rozbudowy w przyszłości, na przykład poprzez adaptację poddasza.

Jednak prawdziwą domeną parterówek jest ich wygoda użytkowania. Dzięki temu, że wszystkie pomieszczenia zlokalizowane są na jednym poziomie, komunikacja w nich staje się niezwykle prosta, nawet dla najbardziej wymagających domowników. Docenią to szczególne rodziny z małymi dziećmi oraz osoby starsze i niepełnosprawne, dla których codzienne pokonywanie schodów może okazać się zbyt uciążliwe. Warto zauważyć, że brak schodów w przedpokoju to również oszczędność miejsca.

 

Jeśli kochasz kontakt z przyrodą z pewnością odczujesz jeszcze jedną zaletę domów parterowych, mianowicie możliwość zbudowania licznych tarasów oraz bezpośrednie wyjścia do ogrodu, zarówno z salonu, jak i z sypialni.

Tak jak użytkowe poddasze posiada wady w postaci ograniczonych możliwości aranżacyjnych pod skośnym dachem, tak domy parterowe posiadają kilka wad, które dla niektórych inwestorów mogą być trudne do zaakceptowania. Aby wybudować przestronny dom parterowy,  musisz posiadać odpowiednio dużą działkę, a jak wiadomo, zwłaszcza w miastach, często jest to bariera nie do pokonania. Ponadto na jednym poziomie trudno oddzielić od siebie strefy dzienną i sypialnianą, co w przypadku posiadania pietra nie stanowi wyzwania.

Domy piętrowe

Dom piętrowy Domowy.plDomów piętrowych od lat najwięcej powstaje na miejskich osiedlach i zdają się bardzo dobrze odnajdywać w takim otoczeniu. Piętrowy dom jest doskonałą receptą na małe i wąskie działki, choć również właściciele większych posesji, marzący o przestronnej willi, szukają projektów wśród piętrowych propozycji.

Specyfika domów piętrowych pozostawia architektom dużo więcej swobody w planowaniu wnętrza, niż ma to miejsce w przypadku innych typów budynków. Dzięki braku skosów i przeniesieniu części powierzchni użytkowej na wyższy poziom, tworzenie długich i wąskich ciągów komunikacyjnych nie jest konieczne, a każdy pokój i tak będzie dobrze doświetlony.

Dom piętrowy nieodłącznie kojarzy się wysokim komfortem mieszkania i możliwością efektywnego wykorzystania wnętrza. Podział domu na strefy sypialnianą i wspólną, tak jak w przypadku użytkowego poddasza, następuje samoistnie, z kolei brak skośnych sufitów na piętrze, przekona osoby lubiące przestronne pomieszczenia do rozważenia tego rozwiązania.

Tym co najczęściej odwodzi inwestorów od wyboru projektu domu piętrowego, jest koszt budowy takiego domu. To najdroższa z wymienionych opcji, jednak jeśli dysponujesz odpowiednim  budżetem, z pewnością warta rozważenia.

Jak widać, każdy typ domu posiada liczne zalety, ale również wady, które warto rozważyć jeszcze przed podjęciem decyzji o wyborze projektu domu. W zależności od modelu rodziny, miejsca zamieszkania, a także specyfiki działki, dla każdego „dom marzeń” będzie inny. Podczas poszukiwań warto skorzystać z usług firm posiadających w swojej ofercie projekty wielu biur architektonicznych, dzięki temu znalezienie domu spełniającego wszystkie Twoje potrzeby i oczekiwanie będzie znacznie prostsze.

Na stronie typu www.domowy.pl, prezentujących oferty gotowych projektów domów, możesz skorzystać z zaawansowanych form wyszukiwania projektów, w których, określając powyższe kryteria, ograniczysz wyniki wyszukiwania do kilkudziesięciu propozycji spełniających Twoje wymagania. Brzmi dobrze, prawda?

Podobne artykuły