Koszyk: BRAK


Artykuł Dodaj artykuł

Modne połączenie – klinkier i dachówka

Choć trendy w budownictwie zmieniają się znacznie rzadziej niż moda odzieżowa, to co kilka sezonów można zaobserwować nowe tendencje, wpływające na stylistykę domów oraz materiały w nich wykorzystywane.

logo RobenChoć trendy w budownictwie zmieniają się znacznie rzadziej niż moda odzieżowa, to co kilka sezonów można zaobserwować nowe tendencje, wpływające na stylistykę domów oraz materiały w nich wykorzystywane.

Największą popularnością oraz zaufaniem inwestorów cieszą się produkty sprawdzone, gwarantujące wysokie parametry techniczne budynku nawet przez kilkadziesiąt lat. Z upływem czasu nie tracą swoich zalet, zapewniając domownikom wysoki komfort mieszkania oraz wygodę użytkowania. Do tego typu produktów z pewnością zaliczyć można cegły klinkierowe i dachówki ceramiczne. Wytwarzane od wieków i kojarzone głównie z różnymi odcieniami czerwieni, na przestrzeni ostatnich lat całkowicie zmieniły swoje oblicze, trafiając również w gusta osób kierujących się bardziej ku nowoczesnej stylistyce, a nie tracąc przy tym niczego ze swoich atrybutów.

Większy wybór

Modne połączenie - klinkier i dachówka, fot. Roben
 
fot. Röben

Wśród osób zainteresowanych budową domu, coraz większa grupa wybiera dachówki ceramiczne w chłodnych odcieniach, które świetnie uzupełniają się z jasnymi kolorami elewacji. Ta wykonana z cegieł klinkierowych wygląda nie tylko stylowo i elegancko, ale także zapewnia trwałość, odporność i wytrzymałość. – Znacznie szersza paleta barw jest wynikiem ich angobowania lub glazurowania. Pierwszy z procesów polega na pokryciu cegły lub dachówki szlachetnymi pierwiastkami mineralnymi, a następnie wypalaniu całości w temperaturze ok. 1000 stopni.

Kolor produktu zależy od rodzaju angoby, jaka została do tego celu użyta. Glazurowanie przebiega podobnie – różnica polega na uzyskaniu bardziej szklistej powłoki, co wynika ze składu chemicznego samej glazury – tłumaczy Lidia Misiuna, kierownik działu marketingu firmy Röben. Tym, co wpływa na popularność cegieł klinkierowych, jest ich uniwersalność. Za pomocą barw, faktur, a także sposobów ułożenia możemy nadać obiektowi dowolnego charakteru.

Jaka elewacja?

W nowocześnie stylizowanych projektach cegły wykorzystywane są na całej elewacji, pojedynczej ścianie lub jej fragmencie, a jasne kolory, tj. biele, szarości i beże, podkreślają poszczególne elementy ścian, nadając im indywidualnego charakteru. Ciekawym zabiegiem jest zastosowanie cegieł w wydłużonym formacie LDF (290x90x52mm), np. takiej jak cegła Röben Sorrento pomarańczowo-żółta, co pozwoli „wyciągnąć ścianę”, optycznie ją wysmuklając. – Cegły klinkierowe można zastosować także w miejscach, które są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne i wpływ warunków atmosferycznych. Są to na przykład naroża, podokienniki, cokoły oraz nadproża drzwiowe i okienne – mówi Misiuna. Łączenie jasnej elewacji z ciemnymi antracytowymi, brązowymi i czarnymi dachówkami, daje bardzo ciekawy efekt, odpowiadający współczesnym trendom architektonicznym.

Nasz wybór…

Ravello baryt biała – cegła klinkierowa w charakterystycznym kolorze i zmiennym nasyceniu. Wypalana w unikatowy sposób, dzięki czemu uzyskuje delikatnie łupaną powierzchnię lica. Jedną z zalet technicznych tej cegły jest bardzo niska nasiąkliwość (ok. 1,5%).

Sorrento pomarańczowożółta w wydłużonym formacie LDF – cegła klinkierowa o gładkiej powierzchni lica. Mimo jasnego koloru nie wnika w nią trwale brud – by ją wyczyścić, wystarczy zmyć wymurowaną powierzchnię wodą – co zawdzięcza bardzo niskiej nasiąkliwości.

Cegła klinkierowa  Sorrento pomarańczowo żółta, fot. Raben Cegła klinkierowa Ravello baryt - biała, fot. Raben
Cegła klinkierowa Sorrento pomarańczowo-żółta
fot. Röben
Cegła klinkierowa Ravello baryt - biała 
fot. Röben

Polecamy...

Dachówka BERGAMO antracytowa – ze względu na swój kształt, idealnie nadaje się do projektów utrzymanych w nowoczesnym, minimalistycznym charakterze. Doskonale sprawdzi się na dachach o dużej powierzchni i niewielkim stopniu skomplikowania. Bardzo szczelna, wytrzymała i odporna na działanie warunków atmosferycznych.Polecamy…

Dachówka Piemont Titan - elegancka z delikatnie błyszczącą, szarą powierzchnią to propozycja przede wszystkim dla osób, które szukają oryginalnych kolorów i preferują bardziej nowoczesny styl. Charakteryzuje się dużą przesuwnością – aż 38mm, dzięki której bez problemu ułożymy ją zarówno na nowej, jak i starej więźbie dachowej.

Dachówka Bergamo antracytowa, fot. Raben Dachówka Piemont Titan, fot. Raben
Dachówka Bergamo antracytowa
fot. Röben
Dachówka Piemont Titan
fot. Röben

 

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły