Artykuł Dodaj artykuł

Jak przebiega budowa domu na wąskiej działce?

Wąskie działki, mające mniej niż 16 metrów szerokości, wydają się problematyczne pod względem możliwości wybudowania na nich domu i zagospodarowania terenu wokół niego.

Wąskie działki, mające mniej niż 16 metrów szerokości, wydają się problematyczne pod względem możliwości wybudowania na nich domu i zagospodarowania terenu wokół niego. To jednak bardzo krzywdząca opinia, ponieważ wybierając projekt domu na wąską działkę można naprawdę wiele skorzystać na zakupie takiej parceli!

Dom parterowy na wąskiej działce

Budowa domu na wąskiej działce – wady

Wąskie działki zazwyczaj mają kształt wydłużonego prostokąta, lub są po prostu bardzo małe. Oznacza to, że sam budynek postawiony na takiej działce praktycznie styka się z jej granicami. To oznacza, że trzeba liczyć się z bliskością domów posadowionych na sąsiadujących posesjach, co nie zawsze jest dla mieszkańców komfortowe.

Niestety, budowa domu na wąskiej działce jest ograniczona możliwą do wykonania powierzchnią zabudowy w oparciu o obowiązujące przepisy prawa budowlanego. Z informacji jakie wyczytamy na domista.pl wynika, iż jednym z rozwiązań jest dostosowanie projektu domu wolnostojącego do możliwości danego terenu – czyli zaprojektowania domu od zera lub wyboru spośród gotowych projektów domów jednorodzinnych tych, które spełniają wymogi działki. Po więcej szczegółów odsyłamy na wspomnianą stronę z projektami domów na której w wyborze idealnego domu pomoże ekspert Łukasz.

Lokalizacja garażu na wąskiej działceLokalizacja garażu na wąskiej działce

Jak budować dom na wąskiej działce?

Najczęściej budując dom na wąskiej działce trzeba ograniczyć szerokość elewacji frontowej i skoncentrować większość pomieszczeń dziennych na tyłach domu. Tam również można zorganizować część wypoczynkową – taras z ogrodem. Dlatego tak ważne jest, aby projekt domu na wąską działkę był dostosowany do stron świata. Dzięki temu sytuując pomieszczenia dzienne od strony południowej, a część frontową od strony północnej udaje się do maksimum wykorzystać walory działki bez strat ciepła i światła słonecznego.

W przypadku wąskiej działki problematyczne bywa również usytuowanie garażu. Bardzo często projekty domów z garażem tworzone są tak, aby na wąskiej, frontowej stronie elewacji znajdowało się tylko wejście do domu i wjazd do garażu, co bardzo ułatwia korzystanie z budynku. Dobrym rozwiązaniem są wówczas projekty domów z garażem w piwnicy, które rozwiązują problem wąskiej działki i chęci posiadania garażu. Biorąc pod uwagę te drobne niedogodności – czy warto kupić wąską działkę?

Budowa domu na wąskiej działce – zalety

Projekty domów na działkę o szerokości do 16 metrów podlegają nieco innym wytycznym, niż te na szersze działki. Pod pewnymi warunkami można przesunąć granicę zabudowy w stronę sąsiadujących działek, zachowując mniej niż 4 wymagane metry odstępu. Dzięki temu udaje się wybudować maksymalnie szeroki dom, choć oczywiście dzieje się to kosztem przestrzeni działki.

Ważna zaleta wąskich działek to bardzo często ich niska cena. Takie parcele w wielu przypadkach wytyczone są w miastach lub na gruntach podmiejskich, które nie należą do tanich. To sprawia, że kupując wąską parcelę można zyskać grunt w bardzo dobrej lokalizacji.

Projekt domu na wąską działkęProjekt domu na wąską działkę

Jak wybudować dom na wąskiej działce?

Projekty domów na wąską działkę będą niezbędne, gdy podjęło się decyzję o kupnie takiej niespecyficznej parceli budowlanej. Dostępne są warianty pozwalające bardzo szczegółowo dopasować projekt do konkretnych wymiarów działki. Przykładem mogą być projekty domów na działkę do 14 metrów, czy projekty domów o wąskiej elewacji do 10 metrów. Poprzez doprecyzowanie parametrów wyszukiwania projektów w biurze projektowym można uzyskać wyniki, spośród których z pewnością uda się dobrać odpowiedni projekt.

Budowa domu na wąskiej parceli może zakończyć się sukcesem w postaci wysokiego komfortu życia, gdy weźmie się pod uwagę nie tylko umiejscowienie garażu i drzwi wejściowych na węższym krańcu działki. Warto postawić na domy o prostej bryle, których pomieszczenia zlokalizowane są wzdłuż ciągu komunikacyjnego, co bardzo usprawnia poruszanie się po domu. Częstym wyborem w takich sytuacjach są również projekty domów piętrowych oraz z poddaszem użytkowym. Dobrym sposobem na wykorzystanie możliwości wąskiej i małej działki jest na przykład projekt domu z tarasem nad garażem, który nie tylko prezentuje się znakomicie, ale też jest bardzo praktyczny.

Podsumowując – dom na wąskiej działce może się okazać funkcjonalny i piękny nie tylko dla małych rodzin. Warunkiem jest wybór właściwego projektu domu na działkę do 16 m szerokości. Jeśli zalet kupna takiej działki jest więcej, niż ewentualnych wad mieszkania na niej – nie ma się nad czym zastanawiać!

Podobne artykuły