Koszyk: BRAK


Artykuł Dodaj artykuł

Dom z działką w cenie mieszkania? Krakowscy deweloperzy udowadniają, że to możliwe

Mimo, że od jakiegoś czasu ceny mieszkań spadają, to w dużych miastach wciąż są wysokie. Dla wielu młodych rodzin - zbyt wysokie. Alternatywą może być … domek z ogródkiem pod miastem!  

Mimo, że od jakiegoś czasu ceny mieszkań spadają, to w dużych miastach wciąż są wysokie. Dla wielu młodych rodzin - zbyt wysokie. Alternatywą może być … domek z ogródkiem pod miastem!

Według najnowszych danych Home Broker w Krakowie za metr mieszkania w maju br. zapłacić musieliśmy średnio 5,8 tys. zł (cena transakcyjna). Oznacza to, że trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 60 metrów mogło kosztować nas około 350 tys. zł. Dla wielu osób to zdecydowanie zbyt wiele. Zwłaszcza, że ostateczna cena zależy jeszcze od dzielnicy, standardu budynku i piętra, na którym zechcemy zamieszkać.

Mieszkań w dużo niższych cenach szukać można na obrzeżach miasta. Decyzja znalezienia swojego miejsca na ziemi poza ścisłym centrum nie zawsze ma podłoże ekonomiczne. Nie mniej ważnym motywem jest ucieczka z wielkiej metropolii: od zgiełku, ciągłego pośpiechu i zanieczyszczonego powietrza. W ten sposób można zapewnić sobie i swojej rodzinie większy komfort życia. A skoro i tak uciekamy za miasto, może zamiast mieszkania – taniej wyniesie nas budowa własnego domu z ogródkiem? Sprawdźmy…

Alternatywa dla bloku

Według danych portalu Budujemy Dom koszt materiałów potrzebnych do wybudowania domu w tzw. "systemie gospodarczym", o powierzchni około 100 m² to obecnie 195 tys. zł. Musi nam go jednak ktoś jeszcze zbudować. Robocizna może wynieść w tym przypadku ok. 200 tys. Razem z materiałami daje nam to kwotę ok. 395 tys. zł. Pozostaje jeszcze kwestia działki…

Działkę budowlaną w okolicy Krakowa można kupić płacąc średnio 10.000 zł za ar (północna i zachodnia część Krakowa). Zdecydowanymi liderami cenowymi są gminy Zielonki i Zabierzów. Niewiele niższe ceny osiągają grunty budowlane w Michałowicach. Mimo wszystko dla osób z mniej zasobnym portfelem, takie oferty nadal mogą być nie do zaakceptowania…

Istnieje jednak rozwiązanie, dzięki któremu możemy jeszcze bardziej zmniejszyć koszty związane z spełnianiem marzeń o własnym domu z ogródkiem.

Dom z ogródkiem od 3 tys. za metr

W Michałowicach i Niepołomicach pod Krakowem deweloper Wawel Service buduje kameralne osiedla domów jednorodzinnych – samodzielnych lub w zabudowie bliźniaczej. Domy posiadają prostą i atrakcyjną formę o przejrzystym układzie funkcjonalnym. Każdy segment to od 102 do 200 m² powierzchni użytkowej, własny ogródek, dwa tarasy oraz miejsce postojowe.

W pobliżu obu inwestycji – znajduje się wszystko co potrzebne do życia nowoczesnej rodzinie. Są tutaj przedszkola, szkoły, gimnazja, szkoły średnie, sklepy, przychodnie zdrowia, apteki, banki, ośrodki sportowo-rekreacyjne, liczne zabytki oraz tereny zielone – doskonałe na piesze wędrówki lub rowerowe przejażdżki.

Zielone, kameralne osiedla „Dom dla Każdego” staną się niebawem nowym domem dla rodzin, które cenią nie tylko komfort posiadania własnego ogrodu w bezpośrednim sąsiedztwie natury, ale też bliskości Krakowa – mówi Piotr Kijanka, Dyrektor Działu Sprzedaży Wawel Service. - Ceny za metr kwadratowy domu wraz z działką zaczynają się już od 3.529 zł m2 brutto. Działki mają powierzchnię od 352.00 do 1242.00 m². Stumetrowy domek z działką może wynieść już około 360 tys. zł brutto – dodaje.
Ale to nie wszystko, na czym możemy zaoszczędzić …

Energooszczędność, czyli może być jeszcze taniej

Istnieje rozwiązanie, dzięki któremu możemy jeszcze zmniejszyć nie tylko koszty budowy domu, ale również jego utrzymania. To budowa domu energooszczędnego. Domy w inwestycjach „Dom dla Każdego” w Michałowicach i Niepołomicach zbudowane z innowacyjnej technologii ze spienionego polistyrenu spełniają te wymagania. Poprzez zastosowane rozwiązania projektowe i techniczne mogą być eksploatowane przy mniejszym, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa, zużyciu energii przeznaczonej do ogrzewania. Oznacza to dużo niższe rachunki.

Budynki w obu inwestycjach zaprojektowane są w taki sposób, aby zachować ciągłość izolacji termicznej i wykluczyć mostki cieplne. Wyposażone są w rekuperatory oraz pompy ciepła, dzięki temu zużywają ok. 70% mniej energii niż domy budowane w technologii tradycyjnej. Do tego – nie czekamy długo na przeprowadzkę do naszego domu - materiały do budowy domów dostarczane są na plac budowy w postaci prefabrykowanych elementów, dzięki temu montaż poszczególnych części systemu jest szybki (od 4 do 6 tygodni).

Przy takim rozwiązaniu możemy liczyć dodatkowo na dofinansowanie ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W przypadku domu energooszczędnego może to być nawet 30 tys. zł – dodaje Piotr Kijanka z Wawel Service. Okaże się więc, że ponad stumetrowy domek z ogrodem w niedalekiej odległości od Krakowa wyniesie nas znacznie mniej niż sześćdziesięciometrowe mieszanie w mieście. Z tej perspektywy zamiana mieszkania w bloku na domek z ogródkiem, który dodatkowo oszczędza nasze pieniądze - staje szczególnie atrakcyjna!

Szukaj informacji o inwestycji Wawel Service „Dom dla Każdego” na stronie www.taniemieszkania.pl oraz w programie „Dom Marzeń” w każdą sobotę o godz. 11.00 na TVP Info.

Podobne artykuły