Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Taras z płytkami na wysoki połysk

Z tarasu zaczynamy korzystać wczesną wiosną, a przy odpowiedniej pogodzie może nam on służyć nawet do późnej jesieni.

Z tarasu zaczynamy korzystać wczesną wiosną, a przy odpowiedniej pogodzie może nam on służyć nawet do późnej jesieni. Jednak jeśli chcemy, aby przetrwał w dobrym stanie kilka długich sezonów, powinniśmy zadbać o jego właściwe, staranne wykonanie oraz zabezpieczenie. W przeciwnym razie trzeba się liczyć z częstymi i uciążliwymi naprawami. Czego unikać i o czym pamiętać?

Prawidłowa powierzchnia podstawą!

Planując budowę lub remont tarasu, zanim skupimy się na kolorze wymarzonych płytek, zwróćmy uwagę na kilka podstawowych spraw. Przede wszystkim warto wiedzieć, że płyta konstrukcyjna musi być zamontowana nieco niżej, niż podłoga w sąsiednim pomieszczeniu. Dzięki temu unikniemy przelewającej się przez próg wody. By zagwarantować bezpieczeństwo ścianom, trzeba także wykonać wylewkę, która zapewni niezbędny spadek powierzchni (ok. 1,5 %) w kierunku zewnętrznym. Takie działanie oddali również widmo zawilgocenia ścian. Wylewkę można wykonać za pomocą cementowej zaprawy ATLAS POSTAR 40, która także świetnie nada się pod warstwę płytek (tzw. warstwa dociskowa).

Stop wilgoci

Ważne, by nie zapomnieć o niezbędnej termoizolacji płyty tarasu (o ile znajduje się on nad pomieszczeniem ogrzewanym) oraz zabezpieczeniu przeciwwilgociowym, które może zapewnić odpowiedni produkt hydroizolacyjny, np. Atlas WODER DUO. W przypadku zabezpieczeń przed wilgocią zaleca się korzystać z całych systemów przygotowanych z myślą o kompleksowych działaniach, np. wspomniany już ATLAS WODER DUO z dodatkowymi akcesoriami uszczelniającymi – taśmą, narożnikami i pierścieniami.

Pękające płytki

Ze względu na wysokie różnice temperatur, jakim poddawana jest płyta tarasu podczas eksploatacji, podczas budowy tarasu wykonuje się tzw. szczeliny dylatacyjne, czyli odpowiedniej szerokości przerwy w wylewce i warstwie zapewniającej spadek. Chodzi o to, by zniwelować naturalne rozszerzanie się i kurczenie materiałów, z których zbudowany jest taras i zapobiec pękaniu poszczególnych warstw, a w konsekwencji płytek. Dylatacje powinny być również przeniesione do warstwy okładziny ceramicznej.

Przyklejanie płytek

Płytki na tarasie powinny nie tylko pięknie się prezentować, ale także być mrozoodporne, nienasiąkliwe, a zarazem odporne na ścieranie. Do ich przyklejenia konieczne są dobrej jakości zaprawy odkształcalne. Na rynku zdecydowanie wyróżnia się klej, który spełnia zarówno oczekiwania inwestora, jak i fachowca – ATLAS PLUS MEGA, który bardzo dobrze sprawdzi się także do przyklejania modnych obecnie podłogowych płytek dużych formatów. Można także użyć kleju przygotowanego specjalnie na trudne podłoża: tarasy, schody i balkony, który nadaje się do klejenia płytek ceramicznych oraz płyt cementowych, betonowych lub kamiennych - ATLAS PLUS, dostępny obecnie w zupełnie nowej formulacji.

Jeśli fuga, to tylko elastyczna

Efekt pięknych płytek tarasowych łatwo można zepsuć źle dobraną fugą, która szybko wyblaknie lub po prostu się zetrze, o czarnych nalotach i glonach nie wspominając. Dlatego warto użyć takiej fugi, która jest odporna na tego rodzaju defekty i nie traci szybko koloru – na przykład fuga Atlas ARTIS. Jeśli posadzka tarasu wykonana jest z materiałów o porowatej strukturze, a zatem stanowi powierzchnię nieodporną na wodę i zabrudzenia, warto pokryć ją środkiem ochronnym o właściwościach impregnujących i antypoślizgowych ATLAS DELFIN.

Piękny taras może stać się ulubionym miejscem wypoczynku domowników i zapewnić chwile relaksu podczas ciepłych letnich i jesiennych wieczorów. Pamiętajmy jednak, że tak, jak cały dom, także taras wymaga czasu i uwagi - od momentu budowy, aż po kolejne lata użytkowania.  Dzięki odpowiednio dobranym produktom, będzie nas cieszył przez wiele sezonów.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły