Artykuł Dodaj artykuł

Energooszczędność optymalnie zaplanowana

Okna energooszczędne, podobnie jak większość energooszczędnych technologii, są droższe od okien standardowych. Wynika to m.in. z zastosowania większej ilości materiałów- drewna, szkła, uszczelek, a czasem też ze skomplikowanego procesu produkcji. Warto więc szczegółowo zaplanować rozmieszczenie stolarki i stosować okna o różnych parametrach w zależności od projektu naszego domu oraz funkcji poszczególnych pomieszczeń.

 

sokolka.kwadrat.logo.270409.gif

Okna energooszczędne, podobnie jak większość energooszczędnych technologii, są droższe od okien standardowych.

Wynika to m.in. z zastosowania większej ilości materiałów- drewna, szkła, uszczelek, a czasem też ze skomplikowanego procesu produkcji. Warto więc szczegółowo zaplanować rozmieszczenie stolarki i stosować okna o różnych parametrach w zależności od projektu naszego domu oraz funkcji poszczególnych pomieszczeń.

okno%20drewniane%20elite92_sokolka.080709.jpg
Okno drewniane
ELITE92 - Sokółka

Okna energooszczędne przyniosą nam szczególnie duże oszczędności w kosztach ogrzewania, jeżeli zastosujemy je w miejscach narażonych na większe straty ciepła np. na północnej elewacji, w dużych przeszkleniach. Tu warto zainstalować te o najlepszych parametrach.

Okna o słabszym współczynniku przepuszczalności termicznej możemy natomiast zastosować w garażu, piwnicy- czyli w pomieszczeniach, w których nie utrzymujemy wysokiej temperatury. Pozostałe okna mogą mieć Uw w okolicach 1,0 W/m2K. W ten sposób optymalizujemy wydatki na stolarkę- osiągniemy bardzo dobre parametry termiczne budynku, a zaoszczędzoną sumę możemy wydać np. na okucia, klamki i szyby antywłamaniowe.

Tu stajemy jednak przed dylematem- rozsądne zaprojektowanie stolarki, czy estetyka budynku? Jest tak dlatego, że najczęściej inne parametry to też inny wygląd okna, a przecież na całej elewacji, a tym bardziej w obrębie jednego pomieszczenia powinny być one harmonijne. Obecnie jedynym w Polsce producentem, który ma odpowiedź na takie zapotrzebowanie jest Sokółka Okna i Drzwi S.A.

profil_sokolka.080709.jpg
Profil

 

okna%20drewniane%20-sokolka.080709.jpg
Okna drewniane - Sokółka

Okna drewniane z Sokółki niezależnie od parametrów mają ujednoliconą wysokość profilu, co oznacza, że do momentu ich otwarcia są identyczne. Wszystkie dają też te same możliwości aranżacji (kształty, kolory, dodatkowe opcje np. szprosy).

To sprawia, że możemy wykonać duże witryny z wyjściem na taras montując np. okna ELITE92 o Uw=0,85 Wm2K, a pozostałe okna w salonie mogą mieć np. Uw=0,97 Wm2K (THERMO80).

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły