Artykuł Dodaj artykuł

Philips stworzył najoszczędniejszą na świecie lampę LED o ciepłej barwie

Pierwszy prototyp lampy LED, który wytwarza wysokiej jakości białe światło o skuteczności świetlnej 200 lm/W, obniżając dwukrotnie zużycie energii w porównaniu z dzisiejszymi lampami LED

Pierwszy prototyp lampy LED, który wytwarza wysokiej jakości białe światło o skuteczności świetlnej 200 lm/W, obniżając dwukrotnie zużycie energii w porównaniu z dzisiejszymi lampami LED

Eindhoven, Holandia - Royal Philips Electronics (NYSE: PHG, AEX: PHIA) ogłasza nową innowację w oświetleniu LED. Stworzył on najoszczędniejszą na świecie lampę LED, która może być stosowana w oświetleniu ogólnym wnętrz. Inżynierowie Philipsa udoskonalili zamiennik świetlówki liniowej (TL) w postaci prototypu TLED, który wytwarza wysokiej jakości ciepłobiałe światło o skuteczności świetlnej aż 200 lm/W (zwykła świetlówka wytwarza 100 lm/W, a tradycyjna żarówka zaledwie 15 lm/W). Prototyp lampy TLED jest więc dwukrotnie efektywniejszy od poprzedników i zużywa o połowę mniej energii.

Podczas gdy 19% światowego zużycia energii elektrycznej pochłania oświetlenie, najnowsza innowacja firmy Philips umożliwia znaczącą oszczędność energii i redukcję kosztów na całym świecie. Lampa TLED 200 lm/W zostanie wprowadzona na rynek oświetlenia biurowego i przemysłowego w 2015 roku, a następnie trafi do gospodarstw domowych.

Prototyp TLED Philips to pierwsza lampa LED, która osiągnęła poziom 200 lm/W bez utraty jakości światła i przy zachowaniu parametrów wymaganych w oświetleniu biurowym. „To kolejny przełom w oświetleniu LED, który pozwoli na dalszy rozwój przemysłu oświetleniowego” wyjaśnia Rene van Schooten CEO Light Sources & Electronics Philips Lighting. „Od zwycięstwa w konkursie Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych (dzięki lampie LED zastępującej tradycyjną 60-watową żarówkę), przez rozpoczęcie projektu Philips Hue (oświetlenie domowe sterowane przez aplikacje mobilne) - teraz prezentujemy kolejną innowację, podwajając skuteczność świetlną. Niesamowite, jak wielkie oszczędności przyniesie ona naszej planecie i konsumentom.”

Znaczące oszczędności energii i pieniędzy

Lampy TLED zastąpią tradycyjne świetlówki używane w oświetleniu biurowym i przemysłowym, stanowiące ponad połowę światowego oświetlenia. Zmiana na dwukrotnie efektywniejszą 200 lm/W lampę TLED pozwoli na znaczące oszczędności.

Dla przykładu, same lampy fluorescencyjne w Stanach Zjednoczonych zużywają 200 terawatogodzin energii rocznie. Jeżeli zastąpić je świetlówkami TLED 200 lm/W, Stany Zjednoczone zużyją o 100 terawatogodzin energii mniej (równowartość 50 średniej wielkości elektrowni), czyli oszczędzą 12 miliardów dolarów i zapobiegną uwolnieniu do atmosfery 60 milionów ton CO2.

Nowa innowacja LED firmy Philips podkreśla znaczenie i siłę Philips na rynku oświetlenia, łącząc  znajomość technologii LED, lamp, aplikacji i systemów. Wiodące innowacje rynkowe od Philips Lumileds takie jak technologie na bazie fosforu i niebieskie diody, przyczyniają się do postępu w dziedzinie jakości i efektywności oświetlenia.

Podobne artykuły