Artykuł Dodaj artykuł

Do pracy rodacy! Krótki dzień świetlny – długi dzień pracy

Aktywny tryb życia współczesnego człowieka sprawia, że cały jego dzień wypełniony jest różnego rodzaju zajęciami. Zaangażowani przez liczne obowiązki często nie zauważamy, że z każdą godziną zmienia się widoczność, jaką daje światło słoneczne. Warto więc zadbać o dopasowanie oświetlenia do wszystkich miejsc, w których przebywamy i pracujemy każdego dnia.

Aktywny tryb życia współczesnego człowieka sprawia, że cały jego dzień wypełniony jest różnego rodzaju zajęciami. Zaangażowani przez liczne obowiązki często nie zauważamy, że z każdą godziną zmienia się widoczność, jaką daje światło słoneczne. Warto więc zadbać o dopasowanie oświetlenia do wszystkich miejsc, w których przebywamy i pracujemy każdego dnia.

Czekając na wiosnę

Kobi - odpowiednie oświetlenie
miejsca pracy

Odpowiednio dobrany i zainstalowany sprzęt oświetleniowy umożliwia użytkowanie pomieszczenia zgodnie z jego przeznaczeniem. Jest to szczególnie istotne w okresie zimowym, gdy krótkie dni znacznie ograniczają ilość światła naturalnego.

– Prawidłowo oświetlone wnętrza zapewniają komfort wykonywanych czynności, wpływając jednocześnie na samopoczucie i stan zdrowia osób w nich przebywających.

– Podkreśla Maciej Kędzior z firmy Kobi Light, producenta i dystrybutora sprzętu elektrycznego i oświetleniowego. – Dzięki temu, bez względu na porę dnia czy roku, możemy pracować znacznie wydajniej, nie odczuwając przy tym znużenia.

Oświecenie w pracy

W zależności od charakteru, miejsca i czasu pracy stosuje się różne źródła światła. Generalnie można je podzielić na: ogólne, wypełniające całą przestrzeń pomieszczenia, miejscowe, które kierują wiązkę w określony punkt oraz dekoracyjne, wydobywające walory estetyczne wnętrza. Wśród żarówek spełniających wszystkie trzy funkcje, dużą popularnością cieszą się halogeny. Są one znacznie trwalsze od tradycyjnych żarówek i dają mocniejsze białe światło. W obiektach biurowych, sklepach oraz wszystkich miejscach, gdzie spędza się dużo czasu, wykorzystuje się często również świetlówki.

– Energooszczędność i długa żywotność to dziś podstawowe wyznaczniki doboru żarówki. – Zauważa Maciej Kędzior z Kobi Light – Dlatego coraz szersze zastosowanie znajdują także lampy LED. Są bezpieczne dla środowiska, emitują małą ilość ciepła i znacznie redukują koszty wykorzystania energii. Znikoma awaryjność oraz walory dekoracyjne różnobarwnych diod czynią z nich alternatywę dla żarowych źródeł światła, zwłaszcza przy aranżacji wystroju restauracji, hoteli czy muzeów.

Wszędzie dobrze, ale w domu…

Kobi - oświetlenie w sypialni
ma zgoła odmienne funkcje

Powrót do domu po ciężkim dniu pracy nie zawsze jest jednoznaczny z zasłużonym odpoczynkiem. Dlatego również pomieszczenia mieszkalne powinny zapewniać odpowiednie oświetlenie, łączące w sobie aspekty praktyczne z estetycznymi. Także tutaj doskonale sprawdzają się świetlówki, halogeny oraz lampy LED. W zależności od charakteru miejsca, stosuje się różne kombinacje i kolorystykę.

W łazience warto skoncentrować wiązkę na lustrze, kuchnia wymaga porządnego rozjaśnienia praktycznie całej przestrzeni, podczas gdy w sypialni liczy się nastrój, jaki stworzyć może gustowna gra ciepłych barw. Osoby spędzające dużo czasu w garażu czy piwnicy mogą zaopatrzyć się dodatkowo w oprawy warsztatowe, pozwalające oświetlić wybrane trudnodostępne powierzchnie. Najważniejsze, by wszystkie stosowane źródła światła gwarantowały komfort i bezpieczeństwo, co niewątpliwie wpłynie na jakość wykonywanych czynności. Dlatego warto wybierać rozwiązania, które najlepiej pasują do specyfiki każdego wnętrza, zarówno w domu, jak i w pracy.

Podobne artykuły