Smog, nie bez powodu nazywany „skrytym zabójcą”, wedle dość ostrożnych szacunków Europejskiej Agencji Środowiska i Światowej Organizacji Zdrowia przyczynia się w Polsce do śmierci 45 tysięcy osób rocznie.
O smogu najczęściej mówi się w kontekście jego szkodliwości dla środowiska i naszego zdrowia. Trzeba jednak wiedzieć, że oddziałuje negatywnie także na fasady budynków, obniżając ich trwałość i walory dekoracyjne. Warto o tym pamiętać, wybierając tynk elewacyjny. W zależności od decyzji, jaką podejmiemy na tym etapie, możemy sporo zyskać lub też sporo stracić.
Pod hasłem „Lepiej bez smogu” marka ISOVER kontynuuje kampanię społeczną wspierającą rządowe programy na rzecz termomodernizacji, jakimi są m.in. „Czyste Powietrze” czy „Stop Smog”.
Smog czyli nienaturalna mgła zawierająca zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego to coraz większy problem w Polsce i wydaje się, że już na dobre zadomowił się w naszym słowniku. Powstaje on niestety z bezpośredniej działalności człowieka, a nasz kraj należy do jednego z najbardziej zanieczyszczonych w Unii Europejskiej.
Wzrost cen gazu, energii oraz węgla sprawia, że energia jest coraz droższa, a co za tym idzie, rosną też koszty ogrzewania i chłodzenia domów. To jednak nie jedyne wyzwanie, z którym musimy się mierzyć. Niekorzystne zmiany klimatu, smog, niska jakość powietrza w pomieszczeniach... Czy możemy coś z tym zrobić? Owszem. Istnieje narzędzie o szerokim spectrum działania, które może poprawić naszą sytuację w każdym z tych aspektów – termoizolacja budynków.
MIWO – Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej Szklanej i Skalnej popiera wprowadzenie rządowego Programu Stop Smog oraz planowane uruchomienie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Czyste powietrze i woda są nam niezbędne do życia. W sezonie grzewczym w wielu polskich miejscowościach najlepiej jednak wstrzymać oddech i nie otwierać okien. Wszystko przez smog, który szybko wdziera się do naszych płuc i domów. Szczególnie teraz, gdy koszty ogrzewania są wysokie, smogowy problem staje się (niemal dosłownie), mocno widoczny i wyczuwalny. Jaki jest sposób na ciepły, zdrowy dom bez smogu?
ISOVER jedynym producentem z branży budowalnej w gronie wyróżnionych
Od wielu tygodni ulice, drogi, autostrady są niemal puste. O korkach prawie zapomnieliśmy.
Wraz ze spadkami temperatury, smog ponownie daje o sobie znać, a zatem wracamy do dyskusji o jakości naszego życia w kontekście czystości powietrza. O rozwiązaniu tego problemu od kilku miesięcy mówi marka ISOVER w kampanii „Lepiej bez smogu”. W ramach projektu, którego ambasadorami są Kamil Stoch, Anka Dziedzic i Antonio Lindbaeck, właśnie rozstrzygnięto konkurs, zwieńczony uroczystą kolacją laureatów z ambasadorami akcji.
Duszący, o zapachu kotłowni, lub słodkawo-mdły z wydechów diesli. Wszyscy go znamy: zapach smogu. Zanieczyszczenie powietrza to aktualnie jeden z poważniejszych problemów cywilizacyjnych w naszym kraju. Wiedza o tym zjawisku jest jednak wciąż niewielka.
Spalanie śmieci w piecach (30%), spaliny z kominów fabryk (22%) oraz spalanie węgla (18%) – to zdaniem Polaków trzy najczęstsze przyczyny powstawania smogu według badania omniASM dla ROCKWOOL. Jak możemy z nim wygrać? Tutaj Polacy najczęściej typują niepalenie śmieci w piecu (24,5%), nakładanie filtrów na kominy przemysłowe (21%) oraz wymianę pieca na bardziej ekologiczny (16%).
Choć u schyłku lata mało kto jeszcze zaprząta sobie głowę jakością powietrza, to wraz z nadejściem chłodniejszych dni temat powróci jak bumerang. Smog kojarzy się głównie z sezonem grzewczym, ale to właśnie teraz jest najlepszy czas by zawalczyć o czyste powietrze. Stąd kampania ISOVER – Lepiej bez smogu. Zostało jeszcze kilka tygodni by zgłosić swój film, zawalczyć o atrakcyjne nagrody i czyste powietrze.
Problem zanieczyszczonego powietrza coraz poważniej odbija się na stanie zdrowia mieszkańców aglomeracji miejskich i nie tylko. Obecny w smogu ozon stanowi powszechną przyczynę dolegliwości układu oddechowego. Ze względu na skalę zjawiska, niezbędne jest podejmowanie działań, także dość niekonwencjonalnych, służących ograniczeniu emisji spalin.
Smog to problem, który powraca co roku wraz z początkiem sezonu grzewczego. Jego obecność oraz szkodliwe działanie możemy zauważyć i odczuć nie tylko na zewnątrz. Zanieczyszczenia przenikają także do domu. Niewidzialne dla oka związki docierają do środka przez okna lub drzwi, a także wtedy, gdy wietrzymy pomieszczenia. Są jednak sprawdzone sposoby, dzięki którym możemy chronić się przed tym zagrożeniem.