Artykuł Dodaj artykuł

Misja: Idealne koszenie

Zbliża się czas pierwszego koszenia trawnika po zimie. Aby zapewnić murawie odpowiednie warunki wzrostu, należy zadbać o jego regularną pielęgnację. Jednak metod koszenia trawnika jest wiele - podobnie jak kosiarek. Wybór właściwego sprzętu może stanowić nie lada wyzwanie – chyba, że skorzystamy z kilku przydatnych porad.

Zbliża się czas pierwszego koszenia trawnika po zimie. Aby zapewnić murawie odpowiednie warunki wzrostu, należy zadbać o jego regularną pielęgnację. Jednak metod koszenia trawnika jest wiele - podobnie jak kosiarek. Wybór właściwego sprzętu może stanowić nie lada wyzwanie – chyba, że skorzystamy z kilku przydatnych porad.

Zanim przystąpimy do pracy…

Warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Pierwszym z nich jest określenie jak duży jest nasz trawnik oraz jak jest ukształtowany. Im większa przestrzeń poddawana jest koszeniu - tym większa, a zarazem mocniejsza, powinna być kosiarka. Dzięki temu praca zostanie wykonana szybciej i bez zbędnego wysiłku. Dobrze jest również zwrócić uwagę czy sprzęt posiada napęd własny na koła. Jeśli go brak, ogrodnik jest zmuszony pchać urządzenie, co przy nierównościach terenu jest bardzo uciążliwe.

Następnie, należy określić jakie jest przeznaczenie murawy. Jeżeli zależy nam na zdrowym, odżywionym trawniku, warto zastanowić się nad naturalnymi metodami nawozu. Takim sposobem jest mulczowanie. Drobne ścinki trawy, które zostają na trawniku ulegają rozkładowi, dostarczając składników mineralnych do gleby. Ponadto warstwa mulczowanej trawy spowalnia odparowywanie wody z ziemi, zachowując jej wilgoć. Z kolei trawniki rekreacyjne, na których gra się w piłkę, często bawi z dziećmi lub przebywają na nich alergicy, wymagają zbierania trawy. Dzięki temu pokos nie przeszkadza w zabawie, zaś osoby wrażliwe na uczulenia nie muszą przejmować się pyłkami traw. Kolejnym rodzajem murawy jest trawnik długoletni, niewymagający częstego koszenia. Zakłada się go na drogach dojazdowych, gdzie kosi się tylko brzeg trawnika, aby trawa nie wrastała w nawierzchnię drogi. Dla takich terenów najodpowiedniejsze są kosiarki z wyrzutem bocznym. Urządzenia tego typu poradzą sobie nawet z wysoką trawą. Sam proces koszenia przeprowadza się na trawnikach tego typu od pięciu do sześciu razy w sezonie.

Poręczne  wskazówki

Andrzej Cieciuch

Porad udziela Andrzej Cieciuch, ekspert firmy Husqvarna.

 • Koś trawę do bezpiecznej wysokości. Dzięki temu zachowa ona biomasę, a także składniki odżywcze. Jej optymalna wysokość mieści się między 4 a 8 cm. Krótsze źdźbła stwarzają ryzyko uszkodzenia roślin. Warto pamiętać, iż nie powinno się skracać trawy o więcej niż jedną trzecią długości źdźbła.
 • Dopasuj urządzenie robocze kosiarki do potrzeb trawnika. Do małych powierzchni wystarczą urządzenia o szerokości roboczej między 30 - 42cm. Dla średnich obszarów - w zakresie 42 – 52cm, zaś duże trawniki potrzebują urządzeń o szerokości powyżej 52cm.
 • Większość kosiarek posiada noże obracające się poziomo. Dzięki temu można uzyskać efekt ozdobnych pasów, prowadząc kosiarkę na przemian w dół i w górę trawnika.
 • Należy pamiętać, że skoszenie każdego 1000m2 trawnika wymaga przejścia od 2 do 3 kilometrów. Dlatego ważnym jest, aby kosiarka posiadała napęd własny. Warto także rozważyć zakup kosiarki samobieżnej - typu Rider bądź traktor ogrodowy.
 • Koszenie trawy poniżej długości 30mm grozi uszkodzeniem kosiarki, gdyż do urządzenia tnącego mogą dostać się kamienie oraz żwir.
 • W przypadku braku pewności co do najwłaściwszego systemu i częstotliwości koszenia, najlepiej wybrać kosiarkę oferującą kilka możliwości: wyrzut, zbieranie i rozdrabnianie (BioClip®).
 • Kosiarki z opcją zbierania pozostawiają trawnik starannie uprzątnięty, dzięki czemu nie trzeba tracić czasu na grabienie skoszonej trawy. Zbieranie przydaje się również jesienią, kiedy można je wykorzystać do sprzątania liści. Dzięki zbieraniu alergicy nie są tak bardzo narażeni na pylenie traw, ograniczone jest również rozsiewanie chwastów.
 • Dobrze przygotowany nawóz organiczny może świetnie nawozić glebę. Należy pamiętać, że skoszona trawa musi mieć zapewniony dostęp powietrza, aby kompostowanie przebiegało poprawnie. W tym celu stos trawy trzeba poprzekładać suchymi gałęziami słomą czy wyschniętymi łodygami.
 • Trawę na kompost można podzielić na trzy przylegające do siebie kompostowniki. Pierwszy zawiera gotowy nawóz, w drugim trwa proces przemiany, trzeci zaś czeka na zapełnienie.
   

Znajdź sprzęt dla siebie!

Husqvarna LC 53E – rozwiązanie dla wymagających

Tę wydajną kosiarkę wyróżnia ergonomia, wytrzymałość, a także prostota obsługi. Posiada regulowany uchwyt oraz wysokość koszenia. Wyposażono ją w trzy sposoby koszenia: ze zbieraniem, z tylnym wyrzutem oraz BioClip®. Prędkość jazdy dostosowywana jest indywidualnych potrzeb użytkownika, a funkcja Comfort cruise™ zapamięta ustawienia, wybierając je przy kolejnym użyciu maszyny. W modelu tym zastosowano również nowy rozrusznik elektryczny, dzięki któremu uruchamianie kosiarki nie wymaga wysiłku.

LC 48VE – właściwy sprzęt do codziennych zadań

Ta nowa kosiarka jest połączeniem komfortu oraz świetnych efektów pracy. Posiada system koszenia 3w1: z funkcją zbierania, BioClip® oraz wyrzutu tylnego. Jej wytrzymałość zapewnia stalowe podwozie. Z kolei bezstopniowa regulacja prędkości jazdy ułatwia pracę użytkownika. Posiada również ergonomiczny pojemnik na trawę i składany uchwyt, dzięki czemu przechowywanie i transport są łatwiejsze. Także ten model posiada elektryczny rozrusznik gwarantujący wygodne uruchomienie urządzenia.

LB 48V – narzędzie 2 w 1

To poręczne rozwiązanie dla użytkowników-amatorów. Charakteryzuje się dwoma wydajnymi systemami koszenia: BioClip® do odżywienia trawnika oraz wyrzut boczny dla rzadziej koszonych powierzchni. Dzięki zastosowaniu podwójnych łożysk kulkowych w kołach oraz regulacji prędkości, kosiarka ta świetnie się prowadzi nawet w wysokiej trawie. Dodatkowym udogodnieniem dla użytkownika jest regulowana wysokość uchwytu oraz Wskaźnik wysokości koszenia.

LC 48V – zwrotny i wytrzymały sprzęt do domowego użytku

Podobnie jak wszystkie kosiarki z serii LC, także i ta posiada system koszenia 3w1. LC 48V została wyposażona w technologię Advanced Flow, która pozawala na optymalne zapełnienie pojemnika, dzięki czemu nie trzeba go często opróżniać. Jakość tego narzędzia gwarantuje solidny silnik Briggs&Stratton.

LC 48 – trzy sposób koszenia na każdą kieszeń

Kosiarka LC 48 jest świetnym rozwiązaniem dla właścicieli przydomowych ogrodów o niewielkiej powierzchni. Do jej głównych zalet należą: jakość wykonania, zaawansowana technologia przepływu powietrza, a także wielofunkcyjność. Łatwości użytkowania sprzyjają wytrzymałe kola, posiadające podwójny bieżnik z gumowym pierścieniem oraz podwójne łożyska kulkowe.

Podobne artykuły