Artykuł Dodaj artykuł

Agregaty prądotwórcze - podstawowe informacje

Wiele czynności życia codziennego opiera się obecnie w dużej mierze na urządzeniach, zasilanych prądem elektrycznym.

Wiele czynności życia codziennego opiera się obecnie w dużej mierze na urządzeniach, zasilanych prądem elektrycznym. Jeszcze większe znaczenie ma on dla sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstw - ewentualne przerwy w dostawach energii tego typu mogą skutkować znacznymi stratami materialnymi. Nie należy się więc dziwić, że agregaty prądotwórcze znajdują szerokie zastosowanie, zarówno w biznesie, jak i w gospodarstwie domowym.

Agregaty prądotwórcze

Funkcjonowanie agregatu prądotwórczego opiera się na prostej zasadzie: wytwarza energię elektryczną, dzięki pracy silnika spalinowego, będącego integralną częścią urządzenia. Wprawia on w ruch niewielką turbinę, która - podobnie jak znacznie większe urządzenia, zlokalizowane w elektrowniach wodnych czy cieplnych - powoduje przepływ prądu.

Agregaty prądotwórcze, dostępne na rynku, charakteryzują się różnymi parametrami użytkowymi. Mogą produkować energię elektryczną o napięciu 230V , idealną do zastosowań w biurze lub gospodarstwie domowym, jak i prąd trójfazowy, niezbędny na placach budów. Możliwe jest również użycie rozmaitych paliw do zasilania urządzenia: od oleju napędowego aż po rozmaite rodzaje biopaliw.

Agregaty prądotwórcze - zastosowanie

Agregaty prądotwórcze mogą znaleźć zastosowanie w różnych miejscach oraz w rozmaitym charakterze. Przede wszystkim traktowane są jako awaryjne źródło zasilania wszędzie tam, gdzie przerwy w dostawach energii elektrycznej mogą skutkować zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzkiego - na przykład na lotniskach lub w szpitalach. Jednocześnie w tym samym charakterze używane są często przez przedsiębiorstwa, dla których przerwa w działaniu oznaczać może duże straty materialne. Mowa tu zarówno o zakłóceniach procesów technologicznych, jak i utracie przychodów na skutek braku możliwości wykonywania usług, na przykład w bankowości.

W wielu wypadkach agregaty prądotwórcze są używane również na placach budowy. Dzięki wytworzonej w nich energii elektrycznej możliwe jest używanie elektronarzędzi nawet przed podłączeniem terenu do ogólnodostępnej sieci elektroenergetycznej. Pozwala to na znaczne przyspieszenie procesów budowlanych, co przekłada się często na opłacalność całego przedsięwzięcia.

Nie należy również zapominać o użyciu agregatów prądotwórczych przez indywidualnych użytkowników. Mogą one stać się doskonałym źródłem zasilania nieruchomości, położonych w dużym oddaleniu od sieci energetycznej, na przykład okresowo użytkowanych domków letniskowych. Ich użycie pozwala więc cieszyć się niezakłóconym wypoczynkiem w komfortowych warunkach.