Artykuł Dodaj artykuł

Styl barokowy - kiedyś i dziś

Barok to styl uwielbiany przez zwolenników wnętrz pełnych przepychu, a jednocześnie nadających pomieszczeniu nieco mistycyzmu.

Barok to styl uwielbiany przez zwolenników wnętrz pełnych przepychu, a jednocześnie nadających pomieszczeniu nieco mistycyzmu. Nie ma tu miejsca na minimalizm czy proste linie, zresztą sama nazwa „barok” pochodzi od perły o nietypowym, dziwnym kształcie. Budowle stylu barokowego stopniowo podbijały Europę od końca XVI wieku, bazując na bogatych, opływowych kształtach i nadając pomieszczeniom niepowtarzalny charakter. Styl barokowy, którego trwanie ustało w XVIII wieku, widoczny był w architekturze i sztuce jeszcze w ubiegłym stuleciu, a wykonane w stylu barokowym wnętrza można spotkać w wielu gospodarstwach domowych. Jakie cechy występują najczęściej w stylu barokowym?

Styl barokowy

Styl barokowy - cechy charakterystyczne

Architektura baroku opiera się na połączeniu dwóch tak pozornie skrajnych rzeczy, jak zmysłowość oraz religia. Dzięki temu kościół czy pałac, wykonany w tym stylu były pełne ozdób, takich choćby jak kryształowy żyrandol czy monumentalne obrazy w ramach wykonanych ze złota. Barok miał wpływ także na literaturę – epoka wykształciła dwa zasadnicze nurty myślowe – manieryzm oraz empiryzm, Te przejawy działalności literackiej ewoluowały drugiej połowie osiemnastego wieku w stronę oświecenia, jednak ich bazą był styl barokowy. Ważną rolę odgrywa w nim tematyka religijna, jednak przedstawiona w niespotykany dotychczas sposób. Dotychczas w średniowieczu i odrodzeniu trzymano się sztywnych zasad, architektura barokowa pozwalała na eksperymenty i stawianie budowli o nieregularnym kształcie, a minimalizm i surowość wnętrz zastąpiło bogactwo ozdób.

Kościół św Piotra i Pawła – pierwsza barokowa świątynia w Polsce

Kiedy do Krakowa w połowie szesnastego wieku przybyli jezuici, nikt nie spodziewał się, iż ich wizja architektury będzie tak odmienna od tego, co dotychczas budowano. Monumentalny kościół zastąpił świątynię świętej Barbary, a odwiedzających witały duże figury świętych, nietypowa fasada oraz wyjątkowa kopuła. Budowę zakończono w pierwszej połowie, a sam budynek, choć był dość dokładną kopią znajdującej się we Włoszech świątyni Il Gesu, wyznaczył główny kierunek, w którym podążyli barokowi architekci. Kościół ten jest miejscem pochówku jednego z czołowych kontrreformatorów w Polsce, jezuity Piotra Skargi, który zmarł w okresie, gdy budowa dobiegła końca.

Barokowe wnętrza w naszym domu

Styl barokowy nadal często można spotkać we współczesnych domach. Sztukateria na ścianach, obrazy w złotych ramach, bogato zdobione lustra czy duże, eleganckie szafy na masywnych nogach – to kwintesencja baroku. W sypialni stosowane są często łóżka wykonanym z dużym przepychem baldachimem, a w salonie znaleźć można kominek i solidny, duży stół, na którym jest miejsce na ręcznie malowaną porcelanę. W łazience można znaleźć armaturę utrzymaną w stylu epoki, a na podłodze znaleźć czarno-białe kafelki. Styl barokowy to bogactwo takich kolorów, jak złoto, czerwień, czerń czy zieleń. Trzeba jednak pamiętać, iż zastosowane bogactwo środków optycznie zmniejsza pokój, więc styl barokowy powinniśmy wykorzystywać w większych pomieszczeniach.

Styl barokowy – ozdoby dla domu

Styl barokowy to nie tylko meble, lustra czy obrazy, zdobiące wnętrze. Dużą rolę odgrywają małe ozdoby, utrzymane w stylu epoki, z jednej strony dopełniając aranżacji pomieszczenia, z drugiej tworząc indywidualną kompozycję i będąc źródłem inspiracji do wykorzystania niebanalnych koncepcji. Barok jest wręcz stworzony do eksperymentowania, powinniśmy zatem spróbować przyozdobić nasze pomieszczenia paterami z figurkami, zegarami z amorkami, złotymi konsolkami z aniołkami czy szkatułkami na biżuterię. Wnętrza barokowe są polem do zabawy zarówno meblami, jak i ozdobami w stylu epoki, dlatego tak chętnie nadal wykorzystujemy ten styl do aranżacji wnętrza.

Artykuł sponsorowany