Knauf Industries Polska Sp. z o.o.	Knauf Industries Polska Sp. z o.o.

Artykuł Dodaj artykuł

Kamienie elewacyjne i ich oryginalny wygląd

Tradycyjne kamienie elewacyjne obejmują wiele rodzajów materiałów naturalnych. Do tej grupy zalicza się także imitacje kamieni, które nie są jednak tak samo trwałe, jak ich naturalne odpowiedniki. Jedną z głównych wad syntetycznych materiałów elewacyjnych jest także ich sposób wykonania. Ich kolor jest nadawany fabrycznie, a co za tym idzie, może on ulegać przebarwieniom wraz z upływem miesięcy.

Kamienie elewacyjne i ich oryginalny wygląd

Tradycyjne kamienie elewacyjne obejmują wiele rodzajów materiałów naturalnych. Do tej grupy zalicza się także imitacje kamieni, które nie są jednak tak samo trwałe, jak ich naturalne odpowiedniki. Jedną z głównych wad syntetycznych materiałów elewacyjnych jest także ich sposób wykonania. Ich kolor jest nadawany fabrycznie, a co za tym idzie, może on ulegać przebarwieniom wraz z upływem miesięcy. Są tańsze, lecz mniej wytrzymałe, dlatego nie mogą stanowić równorzędnej konkurencji dla naturalnych skał. Kamień pochodzenia organicznego jest zdecydowanie bardziej odporny na zewnętrzne czynniki środowiskowe. Jest on odporny na deszcz, wilgoć, czy promienie słoneczne. Co więcej, naturalny materiał jest zawsze oryginalny, a jego wzór - niepowtarzalny, dzięki czemu można uzyskać ciekawy efekt dekoracyjny.

Silne strony przewyższają o korzyściach kamienia elewacyjnego

Gdybyśmy mieli wyróżnić jedną cechę, która determinuje i opisuje w sposób wyczerpujący naturalny kamień elewacyjny, byłaby to solidność. Konstruowanie elewacji jest zadaniem czasochłonnym, zwykle skomplikowanym i jeśli podejmujemy się takich prac, chcemy, aby efekty remontu były odczuwalne przez lata. Wybranie zbyt kruchego, nietrwałego materiału może ten plan zniweczyć. W konsekwencji może okazać się, że remont musimy wykonać na nowo. Korzystając z dobrodziejstw i zalet materiału spotykanego w przyrodzie, zyskujemy możliwość osiągnięcia niepowtarzalnych rezultatów. Kamień elewacyjny może być zastosowany w różnych formach. Dzięki pracom obróbkowym dostępne są kamienie w formie paneli, cegieł czy dzikówki. Bez znaczenia jest jego forma, która ma znaczenie bardziej dekoracyjne. W każdej z tych form kamień elewacyjny będzie materiałem odpornym na zniszczenia, trwałym i przede wszystkim solidnym.

Kamień elewacyjny do użytku zewnętrznego

Dzięki solidności materiałów naturalnych jesteśmy w stanie wykorzystać go nie tylko do dekorowania wnętrz, ale także wystawiać go na bezpośrednie działanie czynników zewnętrznych. Nie może być to zaskoczeniem, wszak budynki z kamienia znane są ludzkości od stuleci, a część z nich, mimo swojego wieku, wciąż zachowała się w bardzo dobrym stanie. Przyroda obdarowała nas wieloma rodzajami kamieni naturalnych, które znajdują swoje miejsce także w dekorowaniu wnętrz czy tworzeniu elewacji. Przykładem może być niezwykle odporny kwarcyt, mocny granit czy wyjątkowo ładny marmur. W zależności od preferencji użytkownika, do użytku zewnętrznego możemy wykorzystać jeden z rodzajów tych kamieni. Warto jednak mieć na uwagę fakt, że materiał będzie się stykał bezpośrednio z wodą, czasami silnym wiatrem. Jedynie naturalne skały gwarantują najlepszą odporność.

Czy kamień, który wybiorę będzie pasować do przyjętej koncepcji? 

Kamienie elewacyjne i ich oryginalny wygląd

Z pewnością tak, bo kamień jest materiałem uniwersalnym, pasującym zarówno do aranżacji nowoczesnych, jak i tych przygotowanych w stylu tradycyjnym. Jedyną rzeczą, o której powinniśmy w  szczególności pamiętać, to rodzaj kamienia dopasowany do potrzeb budynku. Choć różne rodzaje materiałów naturalnych można ze sobą łączyć, to najlepsze wrażenie sprawi kamień elewacyjny w tylko jednym rodzaju. Umożliwi to zachowanie ładnego wyglądu domu, gdyż wykorzystanie wielu innych kamieni może się ze sobą "gryźć". Sam problem wyboru konkretnego materiału naturalnego nie jest prosty. Marmury czy granity posiadają różne właściwości, które należy dopasować do indywidualnych potrzeb użytkownika. Część kamieni po jakimś czasie może podlegać naturalnym zjawiskom fizycznym, co powinniśmy mieć na uwadze. Nie ma jednak wątpliwości, że kamień elewacyjny wykonany z naturalnych składników jest wyborem lepszym, solidniejszym i w końcowym rozrachunku bardziej trwałym, niż syntetyczne odpowiedniki, które często są barwione i sztucznie ulepszanie. Ludzką ingerencję w proces produkcji od razu widać - sztuczne kamienie posiadają nierealistyczne wzornictwo, mogą się odbarwiać i tracić swoje właściwości wizualne już po krótkim czasie umiejscowienia ich na elewacji. Szeroką oferte kamieni elewacyjnych posiada sklep Kamienne Wnętrza - zachęcamy do zapoznania się z ich ofertą https://kamiennewnetrza.pl/kamien-naturalny/kamien-elewacyjny

Podobne artykuły