Artykuł Dodaj artykuł

Elewacja jak nowa - jak pozbyć się zabrudzeń?

O czym warto pamiętać przeprowadzając prace renowacyjne fasady domu

O czym warto pamiętać przeprowadzając prace renowacyjne fasady domu

Elewacja domu nie tylko pełni funkcję reprezentacyjną, ale przede wszystkim chroni budynek przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych, jak i przed uszkodzeniami mechanicznymi. 

W związku z tym, że po kilku lub kilkunastu latach od wykończenia elewacji, brud staje się widoczny, wpływa to niestety negatywnie na estetyczny wygląd domu. Dlatego ważne jest, aby przeprowadzać okresowe przeglądy i konserwacje. O czym warto pamiętać, aby osiągnąć jak najlepszy i najtrwalszy efekt?

Przede wszystkim warto mieć świadomość, iż najlepiej jest zapobiegać oddziaływaniu czynników zewnętrznych na elewację. W jaki sposób? Poprzez zastosowanie kompletnego systemu ociepleń, którego wszystkie elementy są wysokiej jakości i pochodzą od renomowanego producenta. Takie rozwiązanie nie tylko zdecydowanie podnosi komfort użytkowania budynku poprawiając efektywność energetyczną, ale także chroni elewację przed oddziaływaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak np. zmienne temperatury, wilgotność powietrza, nasłonecznienie czy opady deszczu. To jednak nie wszystko. Zanieczyszczenia powietrza w postaci pyłów, kurzu i mikroorganizmów, które osiadają na powierzchni fasady również stanowią zagrożenie dla jej trwałości i estetyki. Zdarza się nawet, że dochodzi do porażenia biologicznego, a przecież nie tylko fasady ulegają porażeniu biologicznemu. Ten problem dotyczy również pokryć dachowych, elementów zadaszeń i balkonów, a nawet rynien odprowadzających wodę opadową. Właśnie dlatego, w trosce o kompleksową ochronę budynku, nie można zapominać o okresowych przeglądach i konserwacjach.  

Renowator Termo OrganikaRenowator - Termo Organika

Postaw na dobry RENOWATOR do ochrony i konserwacji elewacji 

Podobnie, jak późną jesienią należy zabezpieczyć dom na zimę, tak i wiosną warto sprawdzić stan elewacji. Jeśli w wyniku okresowego przeglądu po kilku latach właściciel uzna, że nadszedł właśnie czas odnowienia elewacji i pozbycia się zanieczyszczeń czy zabrudzeń w postaci kurzu, glonów lub też pleśni, które zagnieździły się na ścianach, warto skorzystać z dedykowanych ku temu produktów. Tego typu zabrudzenia najlepiej usunąć przy pomocy myjki ciśnieniowej (pod niskim ciśnieniem) lub miękkiej szczotki. Następnie całą powierzchnię fasady należy zneutralizować stosując dobry środek biobójczy, taki jak np. RENOWATOR firmy Termo Organika. 

- Produkowany przez nas RENOWATOR nanosi się na całą powierzchnię ściany, aż do całkowitego jej zwilżenia. Najlepiej w tym celu zastosować pędzle lub wałki. Preparat działa grzybobójczo i glonobójczo, skutecznie eliminując większość występujących w naszym klimacie grzybów, glonów, mchów czy porostów - mówi Krzysztof Krzemień, dyrektor techniczny Termo Organiki - RENOWATOR dostarczany jest w postaci gotowej do użycia, a więc nie powinno się go rozcieńczać, czy też mieszać z innymi środkami. Po aplikacji i wyschnięciu ściany można pomalować. Tutaj właściciel może zupełnie odmienić dotychczasowy wygląd swojego domu, a obecne rozwiązania pozwalają na niemal nieograniczone eksperymentowanie kolorami. Ważna uwaga: RENOWATOR wykazuje skuteczność, przy minimalnym zużyciu 150 g/m2.

Czas na zmiany - nowy kolor, lepsza formuła

W przypadku, gdy właściciel domu chce nadać elewacji zupełnie nowy charakter i po jej oczyszczeniu planuje ponowne przemalowanie, warto aby wybór koloru elewacji uwzględniał styl i charakter budynku, ale powinien również pasować do otoczenia – współgrać z nim. Zarówno szarości, jak i beże, spełniają niemal wszystkie wytyczne ekspertów, a do tego są ponadczasowe, jednak paleta barw Colors of Termo Organika pozwala na swobodną zabawę kolorami, więc wybór zależy tak naprawdę od fantazji właściciela domu. Podjęcie decyzji może ułatwić intuicyjny wizualizer kolorów, który jest dostępny na firmowej stronie internetowej producenta: https://termoorganika.pl/wizualizer-kolorow. Oprócz koloru istotny jest także rodzaj farby. Najbardziej optymalnym i polecanym rozwiązaniem jest zastosowanie farby silikonowej GOLD TO-FSG, zawierającą specjalną formułę DUST CLEAN™, która wspiera samoczyszczenie fasad. Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości surowców na powierzchni farby powstaje duże napięcie powierzchniowe, odpychające cząsteczki wody. W praktyce krople deszczu, które spływają po fasadzie, zmywają z niej zanieczyszczenia, takie jak pył, kurz, sadza, a to z kolei pozwala na dłuższe zachowanie czystości ścian, bez konieczności ich mycia. Podobnie jak w przypadku koloru farby – wybór zawsze należy do właściciela.

Podobne artykuły