Artykuł Dodaj artykuł

Wybieramy rolety antywłamaniowe

Rolety antywłamaniowe systematycznie zyskują na popularności. Osoby mieszkające na parterze, a zwłaszcza posiadacze domów doceniają ich trwałość i ochronę przed włamaniem.

Rolety antywłamaniowe systematycznie zyskują na popularności. Osoby mieszkające na parterze, a zwłaszcza posiadacze domów doceniają ich trwałość i ochronę przed włamaniem. Rolety zewnętrzne wypierają też stosowane przez lata kraty okienne, które choć dość skutecznie odstraszają włamywaczy, to jednak tworzą mało przyjemny klimat jeśli próbujemy wyjrzeć przez okno. O czym warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na żaluzje zewnętrzne?

Wybieramy rolety antywłamaniowe

  1. Rolety muszą pasować do elewacji i rodzaju okien
  2. Rolety naokienne, natynkowe i podtynkowe
  3. Żaluzje zewnętrzne - podział na klasy
  4. Wybieramy napęd do naszych rolet
  5. Bezpieczeństwo domu musi kosztować

Rolety muszą pasować do elewacji i rodzaju okien

Decydując się na rolety zewnętrzne, musimy pamiętać o ich właściwym zamocowaniu do ściany budynku. Wyróżniamy różne rodzaje rolet o czym będzie mowa poniżej, ale za każdym razem warto skorzystać z porady fachowca. W przeciwnym razie możemy tylko wydać niepotrzebnie pieniądze. Warto też pamiętać, że rolety nie zapewnią nam 100% zabezpieczenia przed włamaniem. Ich celem jest skutecznie zniechęcić włamywacza, narobić hałasu i zwrócić uwagę sąsiadów. Bogatą ofertę rolet znaleźć można na Domondo

Rolety naokienne, natynkowe i podtynkowe

Które rolety wybrać? Odpowiedź na to pytanie zależy w dużym stopniu od tego gdzie mieszkamy. Niektóre z nich jak np. naokienne wymagać mogą sporych przygotowań i wymiany stolarki okiennej.

Rolety natynkowe są bardziej uniwersalne, ponieważ ich obudowa mocowana na jest na murze. Dzięki temu można je instalować praktycznie w każdym budynku. Ostatnim typem są rolety podtynkowe. Ich charakterystyczną cechą jest duża estetyka montażu. Są one montowane we wnęce w tzw. nadprożu okna, dzięki czemu nic nie wystaje poza obręb budynku. Niestety wymagają one odpowiedniego przygotowania, które wykonywane jest już na etapie powstawania budynku.

Żaluzje zewnętrzne - podział na klasy

Rolety zewnętrzne podobnie jak zamki i drzwi posiadają określone klasy bezpieczeństwa. Klasa decyduje o trwałości i odporności na próby sforsowania rolety przez włamywacza. Generalna zasada brzmi: im wyższa klasa, tym większe bezpieczeństwo, ale też cena. Do określenia skuteczności rolet służy symbol RC.

I tak RC1 oznacza najsłabszą skuteczność antywłamaniową, RC6, tworzy z naszego domu prawdziwą twierdzę.

Oczywiście wybór rolety należy dopasować do miejsca zamieszkania. Do ochrony mieszkania na parterze bloku może wystarczyć rolety z niższej półki typu R1 i R2. Ich sforsowanie może nie jest szczególnie trudne, ale podczas próby podniesienia robią spory hałas, który może zwrócić uwagę sąsiadów.

Wybieramy napęd do naszych rolet

Nasze rolety muszą być regularnie podnoszone i opuszczane. Popularniejsze i tańsze są mechanizmy manualne. Dla wygody użytkowników producenci przygotowali również rozwiązania sterowane elektrycznie.

Wymagają one silniczka. Pomimo, że zapewniają dużą wygodę, są sporo droższe. W przypadku awarii mechanizmu, są również kosztowniejsze pod względem napraw. Tak naprawdę wybór napędu zależy od zasobności naszego portfela i nie ma wpływu na funkcjonalność rolet.

Bezpieczeństwo domu musi kosztować

Dobre żaluzje zewnętrzne muszą kosztować. Ich ostateczna zależy przede wszystkim od trzech czynników:

  • rodzaju rolet
  • rodzaju napędu
  • posiadanej klasy bezpieczeństwa

Rozpiętość cenowa pomiędzy producentami podobnych rolet jest duża, dlatego warto porównać sobie kilka ofert. W tym celu warto odwiedzić m.in. https://www.domondo.pl/

Amatorzy cudzej własności bardzo często znają się na zabezpieczeniach. Niewykluczone, że widząc solidne rolety antywłamaniowe chroniące nasz dom, sami zrezygnują z próby włamania oszczędzając sobie niepotrzebnego ryzyka, a nam nie przysporzą kosztów ich ewentualnego uszkodzenia. Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii, która może być argumentem za wyborem rolet zewnętrznych.

Dobrze dobrane stanowić będą dodatkową izolację termiczną budynku. Opuszczona roleta skutecznie chroni przed promieniami słońca, a zimą przed silnym wiatrem co sprzyja utrzymaniu ciepła we wnętrzu budynku.

To jak wiadomo nie pozostaje bez znaczenia w dobie wysokich opłat za ogrzewanie domu. 

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły