Artykuł Dodaj artykuł

Jak dobrać grubość izolacji w instalacjach HVAC?

Stosowanie odpowiedniej izolacji w systemach HVAC jest niezbędne, by zaoszczędzić energię i zadbać o dłuższe życie instalacji.

Stosowanie odpowiedniej izolacji w systemach HVAC jest niezbędne, by zaoszczędzić energię i zadbać o dłuższe życie instalacji. Świadome zastosowanie zapewnia obniżenie kosztów eksploatacji. Ale jaką grubość izolacji zastosować do danego przewodu? Podpowiadamy, jak dokonać optymalnego wyboru!

Jak dobrać grubość izolacji w instalacjach HVAC?

Rola izolacji jest tym większa, im większe są różnice w temperaturze pomiędzy transportowanym czynnikiem, a otoczeniem. Ograniczenie strat energii to jednak nie jedyne zadanie izolacji. Zabezpiecza ona również system przed wilgocią i korozją, co wydłuża efektywny czas eksploatacji. Celem bowiem jest zwiększenie rentowności systemu.

– Transport ciepła kosztuje, a jego koszt w bardzo dużej mierze zależy od poprawnie zaprojektowanej i wykonanej izolacji instalacji – wyjaśnia Michał Nękanowicz, ekspert Paroc Polska, producenta izolacji technicznych z wełny kamiennej.

Jak obliczyć grubość izolacji?

Warto pamiętać, że minimalna grubość izolacji musi spełniać kryteria zawarte w Załączniku nr 2 do Warunków Technicznych. Prezentuje je poniższa tabela:

Tabela 1.: Wymagania minimalne izolacji cieplnej przewodów i komponentów

Tabela 1.: Wymagania minimalne izolacji cieplnej przewodów i komponentów

Fizyczna grubość izolacji ma wpływ na wielkości strat ciepła z układu i jest obliczana według wzoru zawartego w Normie PN-B-02421:2000 Ogrzewnictwo i ciepłownictwo -- Izolacja cieplna przewodów, armatury i urządzeń -- Wymagania i badania odbiorcze.

wzór

gdzie:

  • e - grubość izolacji określona zgodnie z WT [mm],
  • D - średnica zewnętrzna izolowanego przewodu [mm],
  • λ1 - współczynnik przewodzenia ciepła materiału w temperaturze 40°C [W/(m2K)].

Sporym ułatwieniem przy obliczeniach dla projektantów i konstruktorów sieci HVAC jest PAROC Calculus – bezpłatne, profesjonalne oprogramowanie obliczeniowe, cenione wśród fachowców.

Jakie produkty wybrać do izolacji?

Przydatne oprogramowanie stanowi jednak zaledwie dodatek do szerokiej palety produktów do izolacji termicznej, przeciwkondensacyjnej i akustycznej instalacji grzewczych, c.o, parowych czy przewodów klimatyzacyjnych, znajdujących się w ofercie Paroc Polska.

Do najpopularniejszych należy PAROC HVAC Section AluCoat T – otulina z wełny kamiennej pokryta zbrojoną folią aluminiową oraz taśmą na szwie pionowym, co zapobiega kondensacji wilgoci i przyspiesza montaż.

Jeśli w obrębie systemu mamy do czynienia z przewodami o różnych wymiarach, przydatnym rozwiązaniem z pewnością okaże się otulina PAROC Hvac Combi AluCoat T, wyposażona w elastyczną średnicę wewnętrzną.

Doskonałym uzupełnieniem rozwiązania do izolacji odcinków prostych są prefabrykowane elementy dla kolan rurociągów – PAROC HVAC Bend AluCoat T.

W przypadku prostokątnych kanałów wentylacyjnych warto rozważyć zastosowanie maty z niepalnej wełny kamiennej. Do najczęściej wybieranych należą produkty PAROC Hvac Lamella Mat AluCoat oraz PAROC Hvac Lamella Mat AluCoat Fix. Pierwsza posiada wzmocnioną warstwę folii aluminiowej, druga dodatkowo wyposażona jest w warstwę samoprzylepną, umożliwiającą szybkie przyklejenie do izolowanej powierzchni.

Artykuł został dodany przez firmę

Paroc Polska sp. z o.o.

Grupa Paroc jest międzynarodowym producentem izolacji z kamiennej wełny mineralnej.

Zapoznaj się z ofertą firmy


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły