Artykuł Dodaj artykuł

Poznaj najważniejsze akcesoria dachowe i ścienne

Do najważniejszych akcesoriów dachowych zaliczamy m.in.: kominek wentylacyjny, płotek przeciwśniegowy, ława kominiarska i taśmy kalenicowa i butylowa. Poznaj ich zastosowanie.

Poznaj najważniejsze akcesoria dachowe i ścienne

Do najważniejszych akcesoriów dachowych zaliczamy m.in.: kominek wentylacyjny, płotek przeciwśniegowy, ława kominiarska i taśmy kalenicowa i butylowa. Poznaj ich zastosowanie.

Kominek wentylacyjny

Kominek wentylacyjny umożliwia utrzymanie poprawnej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach. Zazwyczaj podłączany jest do okapu montowanego w kuchni, łazience czy garażu. Urządzenie zbiera parę wodną i odprowadza ją na zewnątrz. Jest to jeden z niezbędnych akcesoriów dachowych, potrzebnych każdemu posiadaczowi domu jednorodzinnego. Sprzedażą kominków wentylacyjnych zajmuje się wiele firm budowlanych, choć dużym zainteresowaniem cieszą się produkty tego typu dostępne w ofercie balex.

Kształt kominka i kolor nie podlegają ściśle określonym normom – w tej kwestii producenci mają pełną dowolność. Nie mogą jednak sprzedawać kominków, których średnica jest mniejsza niż 150 mm. W skład większości zestawów tego typu wchodzą różne akcesoria umożliwiające montaż kominka. Niektóre z nich zawierają np. rurę wentylacyjną z plastiku. Warto też wspomnieć, że kominek wentylacyjny to nie jest to samo co kominek odpowietrzający. Ten drugi ma mniejszą średnicę i reguluje pracę instalacji kanalizacyjnej. Co więcej, jest również inaczej wykończony.

Płotek przeciwśniegowy i ława kominiarska

Płotek przeciwśniegowy chroni m.in. orynnowanie przed zerwaniem na skutek uderzenia czapy śnieżnej. Jego obecność korzystnie wpływa także na bezpieczeństwo domowników. Dzięki niemu można kontrolować spadek masy śnieżnej z dachu domu. Montaż śniegołapów jest wskazany, gdy nachylenie połaci przekracza 30 stopni. Jeżeli dach jest jednocześnie duży i stromy, wówczas śnieg gromadzi się przy okapie i obciąża go. Wielu dekarzy sugeruje, by zamontować dwa rzędy płotków przeciwśniegowych, gdy długość połaci przekracza 10 metrów.

Ława kominiarska jest jednym z niezbędnych akcesoriów dachowych. Korzystają z niej m.in. instalatorzy anten czy kominiarze. Umożliwia bezpieczne poruszanie po połaci i montuje się ją na dachach o różnym kształcie. Niektóre modele ław wyposażone są w dodatkowy podest, np. ze stali ocynkowanej. Większość z nich jest malowanych proszkowo, dzięki czemu mogą przebywać na otwartej przestrzeni przez cały rok, nawet podczas najbardziej wymagających warunków pogodowych. Ławy montuje się zazwyczaj na dachach o kącie nachylenia nie mniejszym niż 15 stopni i nie większym niż 60 stopni.

Taśmy kalenicowa i butylowa

Taśma kalenicowa chroni wylot kalenicy przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi. Co więcej, stanowi również estetyczne wykończenie wspomnianej kalenicy i tym samym zapewnia jej trwałość. Im lepsza taśma, tym jest bardziej odporna na promienie UV, wilgoć i rozciąganie. Dobór taśmy jest zależny od profilu dachu.

Taśma butylowa powstaje z butylu, czyli syntetycznego polimeru, posiadającego świetne właściwości izolacyjne. Doskonale sprawdza się w roli uszczelniacza, dobrze tłumi wstrząsy i chroni przed wilgocią.

Podobne artykuły