Artykuł Dodaj artykuł

Okna narożne, kolankowe, nadstawki do okien dachowych

Duże przeszklenia, które kojarzone były z budownictwem biurowym i przemysłowym, na stałe zagościły w projektach domów jednorodzinnych. Dzięki możliwościom technicznym producentów okien, przeszklenia mogą mieć wymiary niemożliwe do osiągniecia jeszcze dekadę temu. Ogranicza nas jedynie konstrukcja budynku (tj. projektowana rozpiętość nadproży czy wytrzymałość filarów międzyokiennych).

Duże przeszklenia, które kojarzone były z budownictwem biurowym i przemysłowym, na stałe zagościły w projektach domów jednorodzinnych. Dzięki możliwościom technicznym producentów okien, przeszklenia mogą mieć wymiary niemożliwe do osiągniecia jeszcze dekadę temu. Ogranicza nas jedynie konstrukcja budynku (tj. projektowana rozpiętość nadproży czy wytrzymałość filarów międzyokiennych). Powoli zmniejszają się też ceny dużych okien, a pojęcie wymiaru typowego w zasadzie przestało istnieć. Nie ma też konieczności składania przeszkleń z mniejszych tafli umieszczanych między szprosami. Uzyskana w ten sposób jednolita płaszczyzna nie ogranicza w żaden sposób wpadającego światła i pozwala bez przeszkód cieszyć się otaczającym krajobrazem łącząc wnętrze domu np. z przestrzenią ogrodu.

Okna narożne, kolankowe, nadstawki do okien dachowych
Fot. projekt Wyjątkowy

Coraz popularniejszym rozwiązaniem są też okna narożne i kolankowe. Pierwsze - umieszczane na rogach budynku – idealnie sprawdzają się tam, gdzie niekorzystny układ budynku względem stron świata nie pozwalałby na maksymalne wykorzystanie światła dziennego lub walorów widokowych. Okna kolankowe – obejmujące zarówno płaszczyznę dachu jak i ścianę kolankową – są swoistym połączeniem zalet okien tradycyjnych i dachowych.  Dzięki przeszkleniu fragmentu pionowej ściany uzyskujemy znacznie lepsze doświetlenie (szczególnie rano lub wieczorem – w zależności od usytuowania względem stron świata) niż w przypadku samego okna połaciowego. Jeśli ścianka kolankowa jest niższa niż 85cm elementem doświetlającym poddasze powinny być (poza tradycyjnymi oknami połaciowymi) nadstawki do okien dachowych. Te łukowate, trójkątne lub prostokątne elementy pozwalają nie tylko uzyskać wymagane powierzchnie przeszkleń, ale też nadają wnętrzom niepowtarzalnego klimatu. Nowością jest okno dachowe – balkonowe, czyli takie, gdzie pozornie tradycyjne okno dachowe poprzez otwarcie skrzydeł (do góry i do przodu) tworzy balkon. Najpełniej funkcjonalność takiego okna wykorzystuje się przy dachach bez ścianki kolankowej.

Jedno- dwu- czy trójszybowe?

We współczesnej stolarce okiennej nie stosuje się już pojedynczych tafli szkła, okna takie można jeszcze spotkać w starych budynkach gospodarczych i przemysłowych. Obecnie szyby składają się z dwóch lub więcej tafli, miedzy którymi znajduje się powietrze. Rozwiązania jednokomorowe (czyli dwuszybowe), gdzie w przestrzeń między szybami wtłaczany jest gaz szlachetny (argon lub krypton) to sposób na podniesienie parametrów izolacyjności okna. Szyba dwukomorowa (trójszybowa) jest zdecydowanie „cieplejszym” rozwiązaniem od jednokomorowej i wykracza poza standard termoizolacyjności wynikający z przepisów. Za taki standard musimy zapłacić nieco więcej jednak wyższa cena w perspektywie żywotności okna wyrównana zostaje mniejszymi kosztami ogrzewania. W przypadku okien narożnych i kolankowych izolacyjność okna jest parametrem bardzo istotnym, gdyż takie usytuowanie przeszkleń sprawia, że są one narażone na działanie warunków atmosferycznych o wiele bardziej niż tradycyjne okno. 

Z profilem narożnym czy ze stepem?

Gdy zależy nam na niczym niezakłóconym widoku z okna narożnego powinniśmy rozważyć okna łączone szyba do szyby, czyli na tzw. step.  Rozwiązanie to nic innego jak bezpośrednie połączenie tafli szkła (pod kątem 90 stopni) bez zastosowania elementów łączących (słupków). Jeśli do uzyskania zadowalającego efektu potrzebujemy naroże o innym kącie musimy skorzystać z profili narożnych, które pozwalają na łączenie obu płaszczyzn pod dowolnym kątem. Na rynku dostępne są także rozwiązania z wąskim słupkiem, aluminiową maskownicą łączenia oraz tradycyjnym profilem. 

Pasywne, energooszczędne?

Okna narożne, kolankowe, nadstawki do okien dachowych
Fot. projekt Odważny

Rozwiązania dwukomorowe to obecnie standard budownictwa energooszczędnego. Okna te to prawdopodobnie najskuteczniejszy sposobów poprawienia parametrów izolacyjności przegród szklanych. Gwarantują one utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnątrz budynku. Jednak nie tylko sama liczba szyb jest istotnym parametrem. Przeszklenia narożne bez słupka wykazują mniejszą ciepłochronność, w porównaniu z oknami ze słupkiem. Różnice te wynikają z zachowania ciągłości izolacji w słupku. Przeszklenia bezsłupkowe są izolowane samymi uszczelkami. By poprawić izolacyjność okien bezsłupkowych powinniśmy zdecydować się na te nieotwierane (tzw. fix).

By okno narożne lub kolankowe mogło spełniać standardy rozwiązań pasywnych, konieczne jest dostosowanie jego parametrów do wyśrubowanych norm. Niestety jest to rozwiązanie kosztowne, dlatego w przypadku domów pasywnych stosowane są zazwyczaj tradycyjne sposoby szklenia o zachowanych wysokich parametrach.

Podobne artykuły