Artykuł Dodaj artykuł

Montaż rynien na nietypowym dachu – jakie rozwiązanie wybrać

Architektura w dzisiejszych czasach nie zna granic. Dotyczy to nie tylko formy budynków ale i dachów. Klasyczne dwuspadowe  pokrycia dachowe występują obok mniej standardowych – mansardowych czy kolebkowych. 

Logo GalecoArchitektura w dzisiejszych czasach nie zna granic. Dotyczy to nie tylko formy budynków ale i dachów. Klasyczne dwuspadowe  pokrycia dachowe występują obok mniej standardowych – mansardowych czy kolebkowych. To jednak nie wszystkie nazwy nietypowych dachów. Są one wymagającą kwestią dla inwestorów, którzy już  na etapie projektowym muszą pamiętać, że skomplikowana konstrukcja dachowa, musi być skutecznie odwodniana. Za to odpowiada dobrze dobrany system rynnowy.

Klasyka w użyciu

Niezmiennie popularnym rozwiązaniem są dachy dwuspadowe. To także konstrukcja najprostsza w temacie odprowadzania wody. Wybierając bardziej ozdobne, skomplikowane formy dachowe należy pamiętać o niezmiennych zasadach odpowiedniego orynnowania. Podstawowa zasada doboru systemu rynnowego do konkretnego dachu traktuje o tym, że wielkość średnicy rynny powinna być proporcjonalna do powierzchni dachu i kąta nachylenia jego połaci. Każdy bardziej skomplikowany dach potrzebuje jednak indywidualnego podejścia oraz wyliczeń, które zagwarantują optymalne działanie systemu - mówi Magdalena Gardyła z firmy Galeco, polskiego producenta systemów rynnowych.

Dach naczółkowy, wole oko, lukarna

W przypadku dachów wielospadowych problem podczas odwodniania powierzchni pojawia się podczas skutecznego zbierania wody z jego jednej połaci oraz  przekierowania jej na drugą. Tam też zostanie odprowadzona z dachu. Dach naczółkowy to rodzaj zadaszenia dwuspadowego z charakterystycznymi dodatkowymi trójkątnymi połaciami. Są one ukośne, przeważnie umieszczone w górnej części ścian szczytowych. W ich wypadku niezbędne jest zainstalowanie rynny w dolnej części naczółki. Odpowiednio zamontowane narożniki sprawiają, że woda przepływa na górną połać dachu, skąd jest odprowadzana przez rury spustowe i rynny główne.

Orynnowanie nietypowego dachu. Galeco

W inwestycjach pojawia się również małe, owalne okno w górnej kondygnacji, które jest pokryte daszkiem dedykowanym tylko tej powierzchni. Ta przestrzeń nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Sama zaś lukarna powinna być opatrzona rynnami.  Pionowe okno doświetlające poddasze z zasady wystaje ponad płaszczyznę dachową. Rynna lukarny zbiera wodę, która jest bezpośrednio kierowana na połać główną dachu. Do orynnowania tej części dachu wybiera się najmniejsze przekroje np. Galeco PVC 90/50.

Dachy wielopołaciowe

Dachy wielopołaciowe, zwane też wielospadowymi, to duże wyzwanie kalkulacyjne. Aby zapewnić im odpowiednie odwodnienie trzeba dokładnie policzyć wszystkie powierzchnie i zsumować je. Aby wyliczenia były rzetelne i pewne, firma Galeco na swojej stronie internetowej oferuje profesjonalne narzędzie w postaci kalkulatora. To on w prosty sposób, po podaniu newralgicznych danych, pomoże w określeniu parametrów nietypowej powierzchni.

Orynnowanie nietypowego dachu .Galeco

Podobne artykuły