Artykuł Dodaj artykuł

Skanska innowacyjnie o kolei

Podczas trwającej właśnie konferencji branżowej „Rozwój Polskiej Infrastruktury Kolejowej”, swoje podejście do działalności w branży zaprezentowała Skanska.

Podczas trwającej właśnie konferencji branżowej „Rozwój Polskiej Infrastruktury Kolejowej”, swoje podejście do działalności w branży zaprezentowała Skanska. Firma stawia na nowe technologie, innowacyjny sprzęt i współpracę międzynarodową, co przenosi jej coraz większy udział w kolejowym torcie zamówień publicznych.

Zgrzewarka Fot. Skanska
Zgrzewarka
Fot. Skanska

- Od lat realizujemy projekty kolejowe i tramwajowe w Europie Środkowej - mówi Przemysław Janiszewski, Członek Zarządu Skanska SK a.s. – Jednak w ostatnim czasie nasza aktywność nabrała szczególnego tempa i charakteru.

Na czym polega podejście Skanska do rynku kolejowego? – Wierzymy, że wspólnie możemy więcej, dlatego nad inwestycjami kolejowymi pracują nie tylko polscy inżynierowie, ale też nasze koleżanki i nasi koledzy z Czech i Słowacji – tłumaczy Janiszewski. – To daje naszym klientom, takim jak PKP, szerszy dostęp do specjalistycznej wiedzy oraz rozwiązań dotąd niestosowanych w Polsce.

Środkowoeuropejski klaster korzystny dla klienta

Połączone jednostki Skanska z Polski, Czech i Słowacji wspólnie działają w obszarach: kolei i tramwajów, nawierzchni betonowych oraz fasad i prac monolitycznych. – Ta siła 700 specjalistów, pracujących rocznie nad ok. 50 projektami przyniosła nam w ubiegłym roku 600 mln zł sprzedaży – mówi Przemysław Janiszewski. – Zyskują na tym nasi klienci, ponieważ synergia trzech krajów daje nam np. lepsze ceny u dostawców za sprawą zcentralizowanego zaopatrzenia.

W obszarze Europy Środkowej Skanska prowadzi również jeden system zarządzania flotą sprzętową, na którą składają się m.in. pociąg sieciowy, zgrzewarka, platforma sieciowa, palownica dwutorowa, układarki.

Własny sprzęt pozwala nam obniżyć koszty projektu i zrealizować go szybciej – zaznacza Przemysław Janiszewski. – Sami produkujemy też ekrany akustyczne, dostosowując je do wymagań projektu i montując dużo szybciej za sprawą mobilnego warsztatu.

Pierwsza w Polsce wylewka na mokro

Na konferencji „Rozwój Polskiej Infrastruktury Kolejowej” Przemysław Janiszewski zaprezentował również nową w Polsce technologię tzw. wylewki na mokro. Dzięki współpracy międzynarodowej inżynierowie Skanska mają możliwość szerokiej wymiany wiedzy i doświadczeń, co procentuje tego typu pomysłami i nowymi rozwiązaniami na rynku.

- Jako pierwsi w Polsce zastosowaliśmy technologię tzw. wylewki na mokro – mówi Przemysław Janiszewski. – Miało to miejsce na terenie Katowic i Sosnowca na inwestycji dla Tramwajów Śląskich. Przy uzyskaniu wyższej trwałości konstrukcji, mogliśmy jednocześnie wykonywać dwa etapy budowy (drogę i torowiska) oraz zmniejszyć czas wykonywania innych prac.

Do wykonania wylewki na mokro została wykorzystana maszyna do układania betonu, która tworzy nawierzchnie betonowe na drogach, chodnikach i ścieżkach rowerowych. W tym przypadku maszyna ta została zaadoptowana do wykonania płyty betonowej pod układanie szyny tramwajowej torowiska. Po wykonaniu nawierzchni możliwe było ułożenie szyny bezpośrednio w rowkach, na całej długości torowiska. Nie było potrzeby układania płyt drogowych, gdyż jest to jeden monolit układu torowo-drogowego. Takie prace maszyną, która wykonuje ciągłe betonowanie na całym odcinku, Skanska realizowała jako pierwsza firma w Polsce.

Skanska na kolei

Działalność Skanska w obszarze kolejowo-tramwajowym koncentruje się na robotach torowych, teletechnicznych, trakcyjnych, SRK oraz wynajmie sprzętu. Inwestycje, jakie w ostatnim czasie zrealizowała Skanska to budowa m.in. linii tramwajowej w Olsztynie, stacji Wrocław – Leśnica, LK 306 Krapkowice – Prudnik, modernizacje LK 97 Skawina – Żywiec, LK 98 Sucha Beskidzka – Chabówka czy LK 8 Skarżysko Kamienna – Suchedniów.

Konferencja „Rozwój Polskiej Infrastruktury Kolejowej”

Wydarzenie, podczas którego Skanska zaprezentowała swoje podejście do rynku kolejowego, odbywa się w dniach 26–27 listopada w Raszynie. To już ósma edycja konferencji, organizowanej przez Polską Izbę Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwo Gospodarki, PKP PLK, Urząd Transportu Kolejowego, Instytut Kolejnictwa oraz Wydział Transportu Politechniki Warszawskiej.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły