Artykuł Dodaj artykuł

Wskazówki - jak skutecznie oszczędzać energię

Eksperci nazywają niezamierzonym wietrzeniem, utratę ciepła, które wydostaje się z budynku poprzez szczeliny we framugach okien. Nawet w przypadku zamierzonego wietrzenia, można popełnić wiele błędów.

 

artykul2b.tesatape.061108.jpg
tesamoll®

Eksperci nazywają niezamierzonym wietrzeniem, utratę ciepła, które wydostaje się z budynku poprzez szczeliny we framugach okien. Nawet w przypadku zamierzonego wietrzenia, można popełnić wiele błędów.

 

Podajemy 5 najważniejszych wskazówek dotyczących wietrzenia domów lub mieszkań. Zastosowanie ich w praktyce, będzie dobre nie tylko dla portfela, ale również dla środowiska naturalnego.

Krótkie, intensywne wietrzenie

Uchylanie okien a następnie wychodzenie z domu, powoduje wychłodzenie mieszkania, zwłaszcza w miesiącach jesiennych.
W zamian zalecamy, krótkie, intensywne wietrzenie - okna szeroko otwarte 2-3 razy dziennie.

Odpowiednie wietrzenie

Lato czy zima – to duża różnica w kwestii ogrzewania ale też i wietrzenia. Prawidłowe wietrzenie jest możliwe jedynie wtedy, gdy weźmie się pod uwagę temperaturę na zewnątrz oraz wilgotność powietrza. Podstawowa zasada: w zimie wietrzymy – dwa/trzy razy dziennie przez ok. 5 do 10 minut, wiosną oraz jesienią – ok. 15 do 30 minut intensywnego wietrzenia.

Wietrzenie według potrzeb

artykul2a.tesatape.061108.jpg
tesamoll®

Nie wszystkie pomieszczenia potrzebują wietrzenia w takim samym stopniu. Sypialnie oraz pokoje dziecięce powinny być wietrzone zaraz po wstaniu. Kuchnia oraz łazienka potrzebują częstszego wietrzenia z powodu wyższej wilgotności powietrza w tych pomieszczeniach.

Ogólne wietrzenie

Ściany nie potrafią oddychać. Jeśli nie wietrzysz pomieszczenia, wilgoć w powietrzu nie ma szansy uciec na zewnątrz. Skutkiem tego na ścianach czy sufitach tworzy się grzyb.

Świadome wietrzenie

Szczeliny we framugach okien mogą zapewnić dopływ świeżego powietrza, ale w niekontrolowany sposób, co może być kosztowne. Z drugiej strony każdy kto używa tesamoll® do uszczelniania okien, zaoszczędzi na kosztach ogrzewania (do 20%), a w przypadku większych szczelin nawet do 35% w skali roku.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły