Artykuł Dodaj artykuł

Dowiedz się jak otrzymać dopłatę na dom ekologiczny

Coraz częściej wybieramy zdrowy tryb życia, a tym samym chcemy mieszkać w otoczeniu, które będzie przyjazne środowisku.

Coraz częściej wybieramy zdrowy tryb życia, a tym samym chcemy mieszkać w otoczeniu, które będzie przyjazne środowisku. Wiąże się to m.in. ze wznoszeniem proekologicznych domów i mieszkań. Mimo, że ich budowa jest stosunkowo droga, to niskie koszty utrzymania przekonują coraz więcej osób do takich inwestycji. Co ważne, już teraz można ubiegać się o dopłaty do nich, więc warto sprawdzić jakie są warunki przyznawania dofinansowań.

Ekologiczne budowle są tanie w utrzymaniu

Dom proekologiczny to nieruchomość przyjazna środowisku, której utrzymanie powinno minimalizować koszty oraz przede wszystkim niekorzystny wpływ na otoczenie. Jedną z najistotniejszych cech takiego domu jest jego energooszczędność. Takie budynki cechują się więc bardzo niskim zużyciem energii, wysoką izolacyjnością cieplną, a także zastosowaniem np. wentylacji mechanicznej, która zapewnia odzyskiwanie ciepła „uciekającego” z domu. Ponadto ekologiczne budowle pozwalają na odzyskiwaniu energii z otoczenia – m.in. słonecznej dzięki wykorzystaniu kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych.

Budowa domów energooszczędnych i proekologicznych cieszy się zasłużoną popularnością na Zachodzie Europy już od dekad. W Polsce rozpoczęcie budowy takiego domu to cały czas nowość, jednak opcja jej realizacji jest coraz częściej brana pod uwagę przez przyszłych właścicieli. Dzieje się tak, ponieważ wielu inwestorów przekonuje fakt późniejszych i znacznych oszczędności związanych z utrzymaniem ekologicznego budynku.

- Tego rodzaju budowa jest średnio o 20 procent droższa niż w przypadku tradycyjnych domów jednorodzinnych. Jednak koszty zainwestowane w specjalne materiały i technologie przeznaczone do budowy domu energooszczędnego w ciągu kilku  lat mogą się zwrócić. Można to zaobserwować przede wszystkim w wydatkach związanych z ogrzewaniem. Dom energooszczędny nie tylko lepiej niż standardowy utrzymuje ciepło, a ponadto korzysta z tańszych form pozyskiwania energii - tłumaczy Bartosz Turek, Home Broker i Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) Przykładowo w domach pasywnych, w których nie stosuje się tradycyjnego systemu grzewczego, zapotrzebowanie na energię jest ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach wznoszonych według obowiązujących norm. - Przy obecnych cenach ogrzewania oszczędności w dłuższym okresie czasu zrekompensują więc stosunkowo drogą budowę nieruchomości. – dodaje ekspert Home Broker i ZFDF.

Postaraj się o dofinansowanie

Według wytycznych Unii Europejskiej do 2020 roku wszystkie budynki w Polsce mają być przystosowane do bardzo niskiego zużycia energii, zbliżonego do domów pasywnych. Wymaga to rozwiązań, które dążą do ograniczenia strat ciepła i oszczędzania energii. Przed podjęciem decyzji o wprowadzeniu takich ekologicznych rozwiązań w budynku mieszkalnym, warto poszukać możliwości wsparcia finansowego dla inwestycji.

- W przypadku kredytowania nieruchomości, w których zastosowano technologie umożliwiające efektywne wykorzystanie energii zużywanej na ogrzewanie, kredytobiorcy mogą liczyć na preferencyjne warunki kredytu hipotecznego oferowanego przez Bank Ochrony Środowiska. W odniesieniu do nieruchomości posiadających odnawialne źródła energii (kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogniwa fotowoltaiczne, instalację odzysku ciepła z wykorzystaniem rekuperatorów) lub posiadających status budynku niskoenergochłonnego lub pasywnego bank daje możliwość uzyskania niższej w stosunku do oferty standardowej marży kredytu.  Obniżki wynoszą od 0,1-0,5 punktu procentowego, w zależności od kwoty kredytu, wartości wskaźnika LTV oraz rodzaju zastosowanej technologii – mówi Łukasz Kosiński, ekspert Credit House Polska i ZFDF.

A może dotacje od Państwa?

W przyszłym roku program dopłat na budowę energooszczędnego domu lub na zakup mieszkania zużywającego mniej energii uruchomi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). O dofinansowanie, które będzie realizowane w formie dopłat do kredytu hipotecznego, będzie można starać się już od stycznia przyszłego roku. Wysokość dotacji ma zależeć od wskaźnika zapotrzebowania budynku na energię do ogrzewania. W przypadku domu może wynieść 20 lub 40 tys. zł brutto, a w przypadku mieszkania - 10 lub 15 tys. brutto.

Fundusz zakłada, że do 2018 r. w Polsce powstanie około 16 tys. domów i mieszkań energooszczędnych. Według badania przeprowadzonego przez firmę Biostat dla NFOŚiGW , co trzeci respondent chciałby zainwestować w proekologiczny dom  przy dopłacie w wysokości 40 tys. zł brutto. W przypadku mieszkań przy dofinansowaniu 15 tys. zł co piętnasty respondent deklarował zakup eko-nieruchomości.

Mimo, że w Polsce możliwości pozyskania dopłat do ekologicznych inwestycji są zdecydowanie mniejsze niż w krajach zachodnich, to instytucje państwowe i samorządowe udzielają takiego wsparcia. W ramach realizowanych przez powiaty i gminy Programów Ochrony Środowiska lub Programu Ograniczenia Niskiej Emisji można ubiegać się o dofinansowanie do nowoczesnych technologii takich jak np. kolektory słoneczne, pompy ciepła. Warunki dofinansowania określone zostają przez poszczególne fundusze.

Podobne artykuły