Styropian pasywny, kojarzony z budownictwem energooszczędnym, może tak samo różnić się przeznaczeniem jak tradycyjne białe płyty.
Nie bez przyczyny zdecydowaną większość termoizolacji wykonuje się w Polsce z płyt styropianowych.
Sezon na przeprowadzanie termoizolacji budynku powoli się kończy. Czy na pewno?
Od oszczędności energii nie ma odwrotu. Tym bardziej, że jest to tylko etap na drodze do realizacji unijnego celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Izolacja wykonana za pomocą styropianu to obecnie jeden z najpopularniejszych sposobów ocieplenia budynków.
Gwałtownie rosnące ceny energii nadały nowy impet zainteresowaniu termomodernizacją domów. Jej głównym celem jest bowiem ograniczenie zapotrzebowania budynku na energię. Przełom jesieni i zimy to ostatni moment, by przeprowadzić ten proces przed nastaniem mrozów.
Koncepcja budownictwa pasywnego cieszy się coraz większą popularnością.
Odpowiednio dobrane okna z najlepszym parametrem współczynnika przenikania ciepła to niższe rachunki za ogrzewanie - co jest szczególnie ważne w obliczu zbliżającego się okresu grzewczego. Choć w Polsce wciąż najpowszechniejsze są okna PVC, z każdym rokiem rośnie popularność stolarki aluminiowej, również do domów pasywnych. Odpowiedzią na to rosnące zapotrzebowanie są dostępne w ofercie AWILUX okna Schüco AWS 90.SI+. To aluminiowy system okienny, który spełnia wymagania budownictwa pasywnego.
Termoizolacja domu jest jednym z najważniejszych etapów budowy oraz kluczowym elementem modernizacji już istniejących budynków.
Ściany zewnętrzne domu mają największą powierzchnię w porównaniu do innych elementów konstrukcyjnych, dlatego ich prawidłowe ocieplenie - choć uchodzi za najprostsze - jest jednocześnie bardzo ważne.
W 98 proc. składa się z powietrza, można go podawać recyklingowi wielokrotnie, a skutkiem jego zastosowania jest oszczędność energii.
Za pół roku wszystkie nowo budowane domy mają spełniać kryteria niemal zerowego zapotrzebowania na energię – to cel postawiony przez Unię Europejską.
Ściany to jeden z łatwiejszych do ocieplenia elementów budynku.
W przypadku każdej, dosłownie każdej, termoizolacji, zarówno układanej w nowo budowanym budynku, jak i w już istniejącym, należy sobie odpowiedzieć na pytanie: gdzie jest ryzyko powstania tzw. mostków termicznych. To znaczy miejsc, przez które może uciekać nadmiernie dużo ciepła.
Budowa domu jak najniższym kosztem to nie zawsze najlepsze rozwiązanie. Często jest to oszczędność tylko pozorna. W perspektywie kilkudziesięciu lat eksploatacji budynku może okazać się, że wydatki na jego użytkowanie, ze względu na zastosowanie na początku niższej klasy materiałów oraz niewystarczającej izolacji termicznej, są bardzo wysokie. Taki problem nie występuje w przypadku domów pasywnych, które są niemal samowystarczalne energetycznie. Czym się one wyróżniają i czy warto w nie zainwestować?