Energooszczędny, komfortowy w codziennym użytkowaniu, a przede wszystkim zdrowy – taki powinien być nowoczesny dom. Najlepszy rozwiązaniem, aby spełnić te trzy warunki jest decyzja o rekuperacji mechanicznej, czyli wentylacji z odzyskiem ciepła już na etapie projektowania swoich czterech kątów. Warto zatem wybrać producenta, który da nam gwarancję jakości systemu na długie lata. VASCO Group daje taką pewność, a przy zakupie całego systemu VASCO SILENT VENTILATION oferuje 6-letnią gwarancję, program corocznych przeglądów i wiele innych korzyści.
Niemal 9 na 10 Polaków (88 proc.) wskazuje, że dom drewniany jest zdrowy i przyjazny dla mieszkańców – podaje raport Ministerstwa Środowiska. Jednocześnie 55 proc. osób uważa, że konstrukcja domu drewnianego jest nietrwała i wymaga częstej konserwacji.
Ekologiczny dom to długoterminowa inwestycja, która pozwala na zmniejszenie kosztów energii, a co za tym idzie zminimalizowanie emisji szkodliwych związków do atmosfery oraz zużycia zasobów planety. Ekspert z firmy Awilux, Rafał Buczek, opowiada o tym, jak stworzyć ekodom, by cieszyć się dobrym klimatem wewnątrz i wesprzeć środowisko.
Dziś wmurowano kamień węgielny pod budowę Domu Kultury i Urzędu Gminy w Lubrzy w województwie lubuskim. Instalacja fotowoltaiczna oraz kolektory słoneczne pomogą w przyszłości ograniczyć koszty eksploatacji budynku. Generalnym wykonawcą jest firma Skanska. Wartość inwestycji wyniesie około 6 mln zł.
MasterLine 10 to nowy, kompletny system okienny Reynaers Aluminium, stworzony z myślą o budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Wąskie, a jednocześnie wytrzymałe profile o wyjątkowo dobrych parametrach termicznych pozwalają na zaskakującą swobodę projektowania.
W kontekście energooszczędnego budownictwa dużo uwagi poświęca się skutecznej termoizolacji ścian i dachu, a zdecydowanie mniej ocieplaniu podziemnych części budynków. Warto wiedzieć, że w dobrze termoizolowanych domach udział fundamentu w ogólnym bilansie strat ciepła może okazać się większym składnikiem, niż w tradycyjnym budownictwie.
Coraz wyższe wymagania dotyczące energooszczędności budynków wynikają nie tylko ze względów finansowych czy ekologicznych, ale są także efektem zaostrzania przepisów prawa. Jest to więc kwestia, którą bez wątpienia należy dokładnie przeanalizować. Na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę, aby wzniesiony obiekt nie był narażony na nadmierną ucieczkę ciepła radzi Joanna Nowaczyk, Doradca Techniczny Grupy SILIKATY.
Inteligentny budynek jest pojęciem, które pojawiło się na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Początkowo dotyczyło ono obiektów budowlanych wyposażonych w dość zaawansowaną (jak na ówczesne czasy) automatykę instalacji i systemów. Budziło liczne wątpliwości co do zasadności takiego określenia. Kwestionowano „inteligencję” budynku. Twierdzono, że zasadniejszym byłoby mówienie o „instynkcie” budynku (przez analogię do zwierząt – określone reakcje na określoną, zaistniałą sytuację).
Początek roku to czas postanowień i nowych wyzwań. Dla wielu Polaków nowa dekada rozpocznie się pracowicie, od planów związanych z budową nowego domu. Aby dom był komfortowy i bezpieczny, warto pamiętać o kilku kwestiach już na początkowym etapie planowania. Jak sprawić, by dom służył nam na lata i był tani w utrzymaniu?
Dzięki energooszczędnym oknom można w znacznym stopniu ograniczyć straty ciepła z domu. Niezwykle istotne jest jednak to, by zostały one właściwie zamontowane. Tylko wtedy można w pełni wykorzystać ich właściwości termoizolacyjne.
Od 2021 czekają nas zmiany w Warunkach Technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zgodnie z którymi wszystkie nowo budowane domy będą musiały spełniać zaostrzone wymagania dotyczące niskiego zużycia energii. Co w praktyce oznacza standard WT 2021? Jaki projekt wybrać, aby spełnić wymogi? Czym powinien charakteryzować się dom energooszczędny? Odpowiedzi na te pytania w najnowszym e-booku Pracowni ARCHIPELAG. Numer jest już dostępny online.
SKYSAWA to nowy drapacz chmur powstający w okolicy warszawskiego Ronda ONZ, przy ul. Świętokrzyskiej 36.
Właściciele nieruchomości oraz inwestorzy spotykają się z wieloma zagadnieniami prawnymi i podatkowymi, związanymi z powstającymi budynkami.
Rurociągi systemów grzewczych i wentylacyjnych, transportujące ciepłą wodę czy zimne powietrze, nieco obrazowo porównuje się niekiedy do żył i arterii w układzie krążenia. Utrzymanie ich w dobrym zdrowiu powinien więc stanowić priorytet dla każdego projektanta, wykonawcy oraz użytkownika. Recepta? Dobór odpowiedniej izolacji termicznej.
Jaki dom nazwiemy dziś nowoczesnym? Co w praktyce oznacza budynek z wysokim IQ? Jakie materiały królują na współczesnych elewacjach? Odpowiedzi na te pytania w nowym, darmowym e-booku od Pracowni ARCHIPELAG. Numer jest już dostępny online.