Prawo budowlane w Polsce nie nadąża za tempem rozwoju technologii w budownictwie drewnianym.
Budowa wysokościowców pochłania ogromne ilości materiałów i czasu oraz nie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne.
Budownictwo drewniane nadal stanowi zaledwie ok. 1% całości branży w Polsce, ale przez ostatnie 5 lat liczba konstrukcji drewnianych oddanych do użytku niemal się podwoiła – z 340 w 2013 r. do 658 w 2018 r. (dane GUS). Według Oferteo, zdecydowana większość, bo aż 68% wszystkich nieruchomości z drewna powstaje na wsi.
Budynki, w całym swoim cyklu życia, generują aż 39% emisji dwutlenku węgla do atmosfery – wynika z raportu Architecture 2030. Redukcja tego wskaźnika to cel zapisany w porozumieniu paryskim oraz Europejskim Zielonym Ładzie.
Z punktu widzenia bezpieczeństwa nowoczesne budynki powstające z drewna nie różnią się od tych z betonu.
Budownictwo odpowiada za ponad 30% globalnej emisji gazów powodujących ocieplanie klimatu – wynika z szacunków ONZ.
Polska od lat boryka się ze spadkiem populacji. Rządy przeciwdziałają temu na różne sposoby, m. in. budując nowe żłobki i przedszkola.
Budownictwo drewniane jest przyszłościowe, musi jednak, podobnie jak cała branża budowlana, zmierzyć się z kluczowymi wyzwaniami środowiskowymi i społecznymi. Szybkie tempo realizacji inwestycji i ograniczona emisja dwutlenku węgla do atmosfery to atuty, dzięki którym ma przewagę nad konwencjonalnym. Nie bez znaczenia są wydajność energetyczna procesu powstawania budynków i uzyskane parametry, a tych nie spełniają wszystkie budynki z drewna. Dlatego sektor budownictwa drewnianego w Polsce czeka przebudowa. Oto najważniejsze trendy, które go zmienią.
Salon to często wizytówka domu i mieszkania. Zarówno wtedy, gdy pełni jedynie funkcję pokoju dziennego, jak i w sytuacji, w której musimy w nim wygospodarować miejsce do spania, wspólnych posiłków czy pracy. To tam spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia i tam przyjmujemy gości. Dlatego zależy nam na tym, aby była to przestrzeń wyjątkowa – piękna, funkcjonalna, bezpieczna. Skuteczną ochronę przed słońcem oraz poczucie prywatności skutecznie zapewnimy montując w oknach, np. nowoczesne żaluzje drewniane, które w połączeniu z innymi elementami aranżacji, dadzą także świetny efekt dekoracyjny. W galerii zdjęć proponujemy połączenie drewna z kamieniem.
9 marca 2022 w hotelu The Westin Warsaw odbędzie się XIII edycja konferencji „Infrastruktura Polska i Budownictwo”, która jest organizowana przez Executive Club.
Spółka Polskie Domy Drewniane (PDD), wspólnie z Polską Izbą Gospodarczą Przemysłu Drzewnego (PIGPD), 16 czerwca br. zorganizowała spotkanie przedsiębiorców specjalizujących się w produkcji drewnianych elementów konstrukcyjnych. To kolejny krok, po wysłaniu listów z zaproszeniem do współpracy, podjęty przez dewelopera ku integracji sektora. Celem współpracy firm będzie m.in. wzmacnianie sprzedaży ich produktów i usług, edukacja branży i klientów oraz podnoszenie innowacyjności.
Wielokondygnacyjne drewniane konstrukcje szkieletowe to rozwiązanie znane na świecie, które także w Polsce zyskuje na popularności. Więcej. Możemy pochwalić się autorskimi technologiami, które sprawdzają się przy tego typu inwestycjach.
Parlamentarny Zespół ds. Przemysłu Drzewnego i Budownictwa Drewnianego powstał w sierpniu br.
9 marca 2022 roku w hotelu The Westin Warsaw, odbyła się XIII edycja konferencji Infrastruktura Polska i Budownictwo 2022. Podczas czterech paneli dyskusyjnych oraz trzech prezentacji, zaproszeni eksperci omówili najważniejsze kwestie dotyczące sektora budowlanego, kolejowego, transportowego oraz infrastrukturalnego. Zwieńczeniem wydarzenia była wieczorna gala rozdania „Diamentów Infrastruktury i Budownictwa”, dla najbardziej wyróżniających się podmiotów w ww. branżach. Wydarzenie zainaugurowało wystąpienie Pana Piotra Uścińskiego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
Dom góralski to pierwsze skojarzenie aż 3 na 4 Polaków z budownictwem drewnianym.