Elementy z betonu architektonicznego wciąż są atrakcyjne dla projektantów wnętrz. Surowość betonu i jego neutralność nie tylko świetnie komponuje się z innymi detalami pomieszczenia, ale umiejętnie wykorzystana – buduje klimat miejsca.
Układaniem nawierzchni zajmują się brukarze. Inwestor – zlecając wykonanie takich prac powinien mieć o nich przynajmniej podstawowe pojęcie.
Przy realizacji ścieżki ogrodowej czy małego podjazdu, nie spotkamy się z zagadnieniami, które pojawiają się przy brukowanie dużych powierzchni. Warto wcześniej je poznać i na nie przygotować.
Czy można ze znanych i prostych elementów stworzyć nową, ciekawą i estetyczną wartość? W przypadku nawierzchni – tak. Potwierdza to tegoroczna nowość przygotowana przez Buszrem – płyta Milos.
Zróżnicowane pokrycie terenu, żwirowa ścieżka granicząc z polami obsianymi trawą, kompozycje ścieżek oparte na miękkich - organicznych podziałach, kompozycje oparte na bardzo małych promieniach łuków planowanych krzywizn. W wymienionych przypadkach tradycyjny krawężnik będzie nie tylko trudny techniczne do wykonania, ale przede wszystkim będzie zaburzał estetyczną koncepcję całości.
Tytułowe hasło kieruje myśl w stronę estetyki. Zanim jednak odpowiemy na pytanie czego oczekujemy od naszego tarasu, pomyślmy najpierw – czego MOŻEMY od niego oczekiwać.
Pięć prostokątów i jeden kwadrat. Rodzinę kostek brukowych Malta firmy Buszrem łatwo rozpoznać po estetyce kształtowanej prostymi liniami i geometrycznymi kształtami. Swoboda aranżacji idzie w parze z komfortem użytkowania.
Znając już teorię wykonania schodów terenowych (zasady geometrii), możemy przejść do praktycznego ich wykonania.
Pod pojęciem „obrzeża” rozumiemy wszystkie elementy mogące tworzyć obramowanie nawierzchni brukowanej. Zadania stawiane przed nimi są w zasadzie dwa: po pierwsze optyczne rozdzielenie stref o różnych funkcjach, a po drugie - wzmocnienie nawierzchni, ustabilizowanie jej krawędzi i zabezpieczenie przed rozsuwaniem się jej elementów pod wpływem obciążenia. Im większe więc obciążenie planujemy – tym mocniejsze muszą być krawędzie nawierzchni. To jeden z czynników, który będzie decydował o doborze elementów.
Po ułożeniu nawierzchni z barwionych kostek gładkich lub postarzanych mogą pojawić się obszary różniące się odcieniem koloru. Zjawisko takie nie jest absolutnie winą producenta, ale efektem... braku doświadczenia ekipy brukarskiej.
Według obowiązujących przepisów* szerokość użytkowa schodów zewnętrznych do budynku powinna wynosić co najmniej 1,2 m - przy czym nie może być mniejsza niż szerokość użytkowa biegu schodowego w budynku. W wypadku domów jednorodzinnych szerokość biegu i spocznika schodów wewnętrznych nie może być mniejsza niż 80cm. Oprócz tego, liczba stopni w jednym biegu schodów zewnętrznych nie powinna wynosić więcej niż 10.
Konieczność wykonania ciągów komunikacyjnych wśród ogrodowych pochyłości odruchowo narzuca myśl o schodach terenowych. Ale to nie jedyne rozwiązanie, choć wymaga znacznie więcej wiedzy, umiejętności i pracy niż ogrodowe dróżki układane na płaskim terenie.
Osiedle wybudowane przez Buszrem w Częstochowie przy ulicy Bardowskiego 25 zasługuje na uwagę nie tylko z powodu przemyślanego układu pomieszczeń. Przede wszystkim trzeba wspomnieć o nowoczesnych materiałach budowlanych, które zapewniają komfort termiczny, dobrą wentylację i niskie koszty użytkowania.
Media społecznościowe i fora budowlane pełne są emocjonalnych wpisów dotyczących nierzetelnych wykonawców, błędów popełnianych przez budowlańców, nonszalancji ekip budowlanych - skutkujących kosztownymi i trudnymi do naprawienia wadami w nawierzchni, tarasach, ogrodzeniach. Czy można ochronić się przed cudzymi błędami?
Decyzję dotyczącą wyboru i zakupu produktów na podjazd, ścieżki czy taras zwykle podejmuje się długo i starannie. Dlatego przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto dokładnie zapoznać się z możliwościami oferowanymi przez rynek.