Artykuł Dodaj artykuł

85 lat doświadczenia - elektronarzędzia marki Skil

Innowacyjne produkty w przystępnych cenach, kompleksowość oferty, ciekawe wzornictwo – to cechy, które charakteryzują elektronarzędzia marki Skil, należące do firmy Bosch-Elektronarzędzia.

Marka Skil kończy w tym roku 85 lat. Fot. Skil
Marka Skil kończy w tym roku 85 lat. Fot. Skil

Innowacyjne produkty w przystępnych cenach, kompleksowość oferty, ciekawe wzornictwo – to cechy, które charakteryzują elektronarzędzia marki Skil, należące do firmy Bosch-Elektronarzędzia.

Rok 2009 jest wyjątkowym rokiem dla Skila. Minęło 85 lat od czasu, gdy Edmond Mitchell wynalazł w USA elektryczną pilarkę tarczową Skil – legendarną Skilsaw – otwierając tym samym pierwszy rozdział historii przedsiębiorstwa.

Skil jest symbolem dobrej jakości i atrakcyjnej ceny. Innymi słowy, oferuje nabywcom najlepszą relację wartości do ceny. Wzornictwo przemysłowe oraz ergonomia to kolejne ważne filary marki. Skil otrzymał wiele nagród za wzornictwo swoich produktów, m.in. kilkukrotnie renomowaną nagrodę IF Design Award (w 2008 roku wyróżnione zostały wyrzynarki, modele 4270/4370). W ciągu ostatnich 85 lat Skil stworzył i wprowadził na rynek szeroką gamę produktów. Kompleksowość oferty podkreśla slogan reklamowy: „Skil – wszystko czego potrzebujesz”. Zarówno program produktów, jak i obroty systematycznie zwiększały się. W samej tylko Europie sprzedano do tej pory ponad 120 milionów narzędzi Skil.

Historia marki

bosch2.070409.jpg
Pierwsza pilaka tarczowa z 1924 roku. Fot. Skil

Amerykański wynalazca Johna Sullivan skonstruował w 1924 roku nóż obrotowy, który miał przyspieszyć cięcie trzciny cukrowej: elektryczna maczeta wykorzystywała małe, dwucalowe tarcze tnące montowane na końcu maczety napędzane za pomocą przekładni ślimakowych przez silnik elektryczny.

W oparciu o to urządzenie Sullivan opracował pierwszą ręczną pilarkę tarczową. Takie były początki Skila – dziś światowego lidera w produkcji pilarek tarczowych. Jeszcze w 1924 roku Sullivan założył firmę Michael Electric Handsaw Company, która dwa lata później zmieniła nazwę na Skilsaw Inc. Wydarzeniem mającym największy wpływ na obecną pozycję marki Skil było zaprojektowanie w 1928 roku piły tarczowej Skilsaw model E. W tym narzędziu po raz pierwszy zastosowano obudowę silnika z odlewu aluminiowego, a wygląd urządzenia na wiele lat wyznaczył standard przenośnych pilarek tarczowych.

Rozwój marki Skil

bosch3.070409.jpg
Przykład nowej pilarki Skila, model 5866 AC. Fot. Skil

Po umocnieniu swojej pozycji w Stanach Zjednoczonych w 1960 roku Skil zaczął rozszerzać swoją działalność na Europę. Siedzibą europejskiej centrali Skila zostało holenderskie miasto Breda, gdzie w 1961 roku powstał zakład produkcyjny firmy. Obecnie mieszczą się tu działy: rozwoju, produkcji, marketingu i logistyki. W 1977 roku Skil został wykupiony przez firmę Emerson Electric, a od 1996 roku właścicielem Skila jest koncern Robert Bosch GmbH.

Potencjał innowacyjny Skila w Europie podkreślają takie wynalazki jak: udar elektropneumatyczny, mechanizm zmiany kierunków obrotów, automatyczne centrowanie taśmy w szlifierkach taśmowych czy system auto scoller w wyrzynarkach. Każdy nowy produkt jest wynikiem szczegółowych badań prowadzonych z udziałem użytkowników końcowych, testów konsumenckich, komputerowego procesu projektowania i rygorystycznych testów wytrzymałościowych, prowadzonych zarówno w laboratoriach, jak i w rzeczywistych warunkach pracy.

Na rynkach europejskich do roku 1996 roku przedsiębiorstwo zdobywało stabilną pozycję przede wszystkim w państwach Beneluksu, Skandynawii i Francji. Przez następne trzy lata elektronarzędzia marki Skil zostały wprowadzone na niemal wszystkie rynki europejskie - w Polsce Skil pojawił się w 1997 roku.

Marka Skil jest synonimem innowacji silnie ukierunkowanych na korzyści, jakie z nich wypływają dla klientów. Czasami są to proste, ale i praktyczne funkcje, oferujące nie tylko wysoki komfort obsługi urządzeń, lecz także pomagające uzyskać lepszy rezultat pracy. Również w roku 2009 Skil wprowadzi na rynek paletę nowych produktów i rozwiązań, które znacznie ułatwią użytkownikom pracę.

Podobne artykuły