Artykuł Dodaj artykuł

Jak dobrać liniowy odpływ wody do prysznica?

Liniowa rynienka odpływowa ma duże znaczenie w kabinach prysznicowych bez brodzika.

Liniowa rynienka odpływowa ma duże znaczenie w kabinach prysznicowych bez brodzika. Nowoczesne odpływy wyróżnia duża estetyka, która idealnie wpisuje się w aranżacje minimalistyczne. Jest równa z powierzchnią podłogi, dlatego jest mało widoczna. To praktyczne rozwiązanie, które zapewnia komfort. Rynek oferuje wiele modeli – który wybrać?

wanna

Ta wygodna listwa odprowadza wodę z podłogi, mając najczęściej formę wbudowanego w posadzkę wąskiego kanału z kratką, do którego pod odpowiednim kątem spływa woda. Listwa idealnie wtapia się w styl pomieszczenia, zwiększając możliwości aranżacyjne strefy kąpielowej. Szczególnie polecany jest model Wiper, który produkowany jest ze stali nierdzewnej i jest niezawodny. Możesz wybrać produkt o różnej długości.

Liniowy odpływ wody – na co zwrócić uwagę?

Sprawdź, czy kupowany wariant odpływu zawiera wszystkie niezbędne elementy. Klasyczny komplet powinien być wyposażony w:

  • listwę,
  • rynienkę,
  • syfon,
  • uszczelnienie,
  • elementy instalacyjne.

Warto wiedzieć, jak wysoki powinien być syfon. Tradycyjny odpływ ma 10-15 cm. Na rynku dostępne są także niskie syfony, przy których całość instalacji nie przekracza 6 - 7 cm głębokości. Przepustowość syfonu ma duże znaczenie i powinna być dostosowana do natrysku – minimalna oznacza, że w minutę urządzenie odprowadzi 24l. wody, ale wysokiej klasy produkty odbierają w tym czasie nawet 90l. Wielkość kabiny wyznacza długość odpływu. Najlepiej kupować odpływ krótszy o 10 cm od szerokości prysznica. Do wyboru masz model z klasyczną kratką, czyli tak zwany ruszt lub innowacyjną wersję tiled-in, z zabudowaną rynienką.

Jakie są zalety odpływu liniowego w prysznicu?

Nowoczesne urządzenia liniowe są zdecydowanie wydajniejsze pod kątem odbierania wody niż punktowe, co przekłada się na dużą higienę kąpieli. Dużą rolę odgrywa lekkie nachylenie podłogi, które gwarantuje lepszy spływ. Inne korzyści, które przemawiają za liniowym odpływem do prysznica to:

  • wygoda – równa powierzchnia posadzki oraz brak stopni ułatwiają wchodzenie i wychodzenie z prysznica, co poprawia bezpieczeństwo i komfort kąpieli,
  • łatwość czyszczenia – listwę odpływu bezproblemowo się odświeża poprzez jej łatwe wyciąganie; niektóre modele pozwalają nawet na czyszczenie rynienki i syfonu,
  • ponadczasowość – geometryczny kształt rynienki i jej minimalistyczny charakter umożliwiają dowolne umiejscowienie odpływu w granicach kabiny; uniwersalny wygląd daje dużą swobodę aranżacyjną,
  • ergonomia – odpływ liniowy jest prosty w konstrukcji i dłuższy, dlatego podłoga ma tylko jeden spadek, a to oznacza, że płytki łazienkowe, jakich użyjesz do wykończenia kabiny, mogą mieć duży format.

Postaw na nowoczesne systemy odprowadzania wody z prysznica, które zapewnią bezawaryjne działanie przez długi czas. Wybieraj sprawdzone marki, znanych producentów, którzy oferują profesjonalne produkty i zapewniają opiekę serwisową.

Podobne artykuły