Artykuł Dodaj artykuł

Jak dobrać rolety zewnętrzne do elewacji budynku?

Rolety zewnętrzne to obowiązkowa inwestycja dla osób, które dbają o komfort termiczny, bezpieczeństwo i zasobność własnego portfela.

Rolety zewnętrzne to obowiązkowa inwestycja dla osób, które dbają o komfort termiczny, bezpieczeństwo i zasobność własnego portfela. Ważną kwestią jest nie tylko strona praktyczna, lecz także estetyczna. Jak dobrać rolety zewnętrzne do elewacji budynku? Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Źródło: Materiały własne Domondo.pl

Źródło: Materiały własne Domondo.pl

Dlaczego warto kupić rolety zewnętrzne?

Montaż rolet zewnętrznych niesie za sobą wiele pozytywnych skutków. Lista ich zalet jest bardzo długa, choć zależą one oczywiście od wybranego modelu. Dlaczego warto kupić rolety zewnętrzne? Przede wszystkim materiały wykorzystywane przy produkcji tych osłon okiennych są niezwykle wytrzymałe i odporne na uderzenia. Jest to zatem inwestycja na lata, która może stanowić przeszkodę dla potencjalnych włamywaczy oraz chronić okna przed działaniem czynników zewnętrznych takich jak deszcz, grad czy śnieg. Jednocześnie pozwalają one na całkowitą kontrolę nad światłem o każdej porze dnia i nocy – chcesz obejrzeć horror o 9 rano? Idealne zaciemnienie wnętrza zajmie kilka sekund!

Rolety zewnętrzne stoją na straży zarówno naszej prywatności oraz bezpieczeństwa, jak i komfortu. Mieszkasz w dużym mieście, przy ruchliwej ulicy albo torach kolejowych? Akustyka to dla Ciebie z pewnością kluczowa sprawa, dlatego montaż tych osłon okiennych będzie strzałem w dziesiątkę. Wszystko dzięki właściwościom akustycznym, które zmniejszają natężenie hałasu o nawet 15 decybeli. Poprawia to jakość naszego snu i wpływa na koncentrację podczas nauki czy pracy. Ciekawostką jest fakt, że działają one w dwie strony – Twoje głośne przyjęcie będzie mniej słyszalne dla sąsiadów.

Do najważniejszych zalet rolet zewnętrznych należą jednak ich właściwości termoizolacyjne, które są dla domowników zbawienne zarówno latem, jak i zimą. Kiedy na zewnątrz szaleją upały, te osłony okienne skutecznie odbijają promienie słoneczne i zmniejszają temperaturę w środku nawet o kilka stopni. Analogicznie, gdy ziemię skuje lód, solidny pancerz wypełniony pianką poliuretanową zatrzymuje ciepło w domu.

Źródło: Materiały własne Domondo.pl

Źródło: Materiały własne Domondo.pl

Rolety zewnętrzne natynkowe

Rolety zewnętrzne natynkowe, zwane także elewacyjnymi, to jeden z dwóch modeli tych osłon. Nazwa wskazuje nam już miejsce instalacji. Montaż bezpośrednio na elewację budynku nie wymaga uwzględnienia ich już na wczesnym etapie budowy czy projektu. Decyzja o zakupie może zapaść w dowolnym momencie. Możemy zamontować je także we wnęce, ale w tym wypadku musimy liczyć się z tym, że stolarka okienna może ulec uszkodzeniu i jednocześnie zasłoni nieco światła szyby.

Jeśli chodzi o stronę estetyczną, sprawa nie jest zbyt skomplikowana. Producenci zadbali o szeroką kolorystykę pancerza, kasety, prowadnic i innych elementów. Dzięki temu z łatwością można dopasować rolety zewnętrzne nie tylko do własnych upodobań, lecz także istniejącej już elewacji czy koloru stolarki okiennej. Jednocześnie istnieje kilka kształtów skrzyni, do której chowa się pancerz – to pozwala zachować spójność stylu całego budynku.

Rolety zewnętrzne podtynkowe

Ten model to opcja dla tych, którzy mogą zaplanować montaż rolet zewnętrznych już na etapie budowy domu. Jest to wersja bardziej wymagająca, ale także bardziej estetyczna od elewacyjnej. Wszystko dzięki temu, że skrzynia, do której chowa się pancerz zamontowana jest pod tynkiem. Cały mechanizm pozostaje więc niewidoczny dla naszych oczu, a wszystkie elementy (wraz z prowadnicami) znajdują się w konstrukcji ściany. Nie wpływają więc one na estetykę całego budynku, ani na ilość wpadającego do środka światła.

Źródło: Materiały własne Domondo.pl

Źródło: Materiały własne Domondo.pl

Wybierając rolety zewnętrzne warto przemyśleć nie tylko system operacyjny, lecz także walory estetyczne. Na szczęście łatwa obsługa i duża funkcjonalność idą w parze z szeroką kolorystyką – dzięki temu z łatwością dopasujemy osłony do koloru naszej stolarki okiennej czy odcienia elewacji. Wybierając idealny model należy jednak wziąć pod uwagę możliwości techniczne montażu.


Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.

Podobne artykuły