Artykuł Dodaj artykuł

Fasada Roku 2022 – zgłoś budynek i zawalcz o 10 000 zł!

Pod honorowym patronatem IARP oraz warszawskiego i poznańskiego oddziału SARP 1 kwietnia br. wystartowała już szesnasta edycja konkursu architektonicznego organizowanego przez firmę Baumit. Tym samym budynki z całej Polski rozpoczynają rywalizację o prestiżowy tytuł Fasada Roku 2022, premię w wysokości 10 000 zł oraz przepustkę do Baumit Life Challenge. Inwestorzy, architekci, wykonawcy – zgłoszenia czas-start!

Fasada Roku 2022 – zgłoś budynek i zawalcz o 10 000 zł!

Pod honorowym patronatem IARP oraz warszawskiego i poznańskiego oddziału SARP 1 kwietnia br. wystartowała już szesnasta edycja konkursu architektonicznego organizowanego przez firmę Baumit. Tym samym budynki z całej Polski rozpoczynają rywalizację o prestiżowy tytuł Fasada Roku 2022, premię w wysokości 10 000 zł oraz przepustkę do Baumit Life Challenge. Inwestorzy, architekci, wykonawcy – zgłoszenia czas-start!

Konkurs po raz pierwszy odbył się w 2007 r. Jego celem jest promowanie wysokich standardów budowlanych oraz wyróżnienie architektów, wykonawców, inwestorów, którzy stawiając na odpowiednie technologie oraz wdrażając ciekawe pomysły, wpływają nie tylko na wygląd samego budynku, lecz także kształtują atrakcyjny krajobraz polskich miejscowości.

Pięć tytułów do przyznania

Ubiegłoroczna edycja (2021) zgromadziła ponad 300 budynków z całej Polski, bijąc ustanowiony rok wcześniej rekord liczby zgłoszeń. Ilu uczestników w tym roku zamelduje się na starcie, dowiemy się nie wcześniej jak na koniec września, kiedy zamknięte zostaną listy startowe. Tradycyjnie jest ich pięć, bowiem projekty oceniane są właśnie w tylu kategoriach. Jakich konkretnie? Są to:

  • budynek jednorodzinny nowy,
  • budynek wielorodzinny nowy,
  • budynek po termomodernizacji,
  • budynek niemieszkalny nowy,
  • budynek zabytkowy po renowacji.

W każdej kategorii na zwycięzcę czeka tytuł Fasada Roku 2022 oraz 10 000 zł. Jest coś jeszcze – laureaci pierwszego miejsca automatycznie zakwalifikują się do międzynarodowej odsłony konkursu – Baumit Life Challenge, zyskując okazję do zaistnienia na arenie międzynarodowej oraz szansę na kolejny prestiżowy tytuł.

Które budynki mogą kandydować do tytułu?

Tegoroczna odsłona konkursu Fasada Roku jest zarezerwowana dla obiektów zrealizowanych w okresie od 1.01.2021 do 30.09.2022 r., z wykorzystaniem kompletnej technologii Baumit – system ocieplenia, system tynkowy z wykończeniem lub program produktów renowacyjnych. By budynek został dopuszczony do rywalizacji, jego elewacja musi być zrealizowana w 100%, włącznie z elementami wykończenia, takimi jak barierki, balustrady, tarasy czy strefa cokołowa.

Kto może zgłosić projekt?

Architekt, biuro projektowe, biuro architektoniczne, wykonawca, inwestor (instytucjonalny lub prywatny) – każdy uczestnik procesu inwestycyjnego. Wystarczy wejść na stronę internetową www.fasadaroku.baumit.com, wypełnić zgłoszenie i dołączyć przynajmniej 5 zdjęć prezentujących obiekt względem okolicy, każdą jego stronę oraz detale wykonania elewacji. W przypadku budynków po termomodernizacji i zabytkowych po renowacji ważne jest pokazanie nie tylko efektu prac, lecz także stanu sprzed metamorfozy.

Kto wybierze zwycięzców?

Każdorazowo, poczynając od pierwszej edycji konkursu, nagrody główne przyznaje specjalnie powołany panel ekspertów, w którym zasiadają doświadczeni architekci, a także przedstawiciele uznanych organizacji branżowych oraz świata mediów. Oceniając tegorocznych kandydatów, wezmą pod uwagę zastosowane rozwiązania architektoniczne, sposób ich realizacji, a także stopień, w jakim budynek harmonizuje ze swoim najbliższym otoczeniem. W przypadku obiektów zabytkowych po renowacji ważnym kryterium będzie poszanowanie ich historycznej tradycji i sposób odtworzenia ich pierwotnego wyglądu.

W poprzedniej edycji konkursowe jury najwyżej oceniło zespół domów energooszczędnych E4 Kampinoska, zrealizowany w ramach osiedla Ostoja Kampinos w Starych Babicach pod Warszawą (budynek jednorodzinny nowy), budynek mieszkalny Pawia 18 we Wrocławiu (budynek wielorodzinny nowy), gmach Starostwa Powiatowego w Pile (budynek po termomodernizacji), kompleks aparthotelowy Minimaxy we Wrocławiu (budynek niemieszkalny nowy) oraz kamienicę przy ul. Piłsudskiego w Bytomiu (budynek zabytkowy po renowacji). Kogo w tym roku wskażą jurorzy? Dowiemy się po obradach zaplanowanych na listopad 2022 r.

Internauci też wytypują

Jak co roku swoich faworytów wytypują także internauci. Już 1 maja na stronie konkursu uruchomione zostanie głosowanie publiczności, które potrwa do 31 października 2022 r. Każdy zatem będzie mógł wcielić się w rolę jurora i oceniać uczestników. Realizacje z największą liczbą głosów w plebiscycie otrzymają tytuł „Wyróżnienie internautów”.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły