Artykuł Dodaj artykuł

Osiedle czterech wymiarów

Już od jakiegoś czasu w całym kraju daje się zauważyć wzrost aktywności deweloperskiej w segmencie jednorodzinnym. Nic dziwnego – własny dom za miastem to marzenie wielu Polek i Polaków. Osiedla, które wokół nas powstają coraz częściej zachwycają nowoczesną architekturą, elegancją i wysoką estetyką, Wśród nich są również takie, które wyznaczają nową drogę w projektowaniu budynków mieszkalnych. Znakomitym przykładem takiej inwestycji jest E4 Kampinoska, reprezentująca nowatorskie podejście do zrównoważonego budownictwa – laureat nagrody głównej w konkursie Fasada Roku 2021.

Osiedle czterech wymiarów

Już od jakiegoś czasu w całym kraju daje się zauważyć wzrost aktywności deweloperskiej w segmencie jednorodzinnym. Nic dziwnego – własny dom za miastem to marzenie wielu Polek i Polaków. Osiedla, które wokół nas powstają coraz częściej zachwycają nowoczesną architekturą, elegancją i wysoką estetyką, Wśród nich są również takie, które wyznaczają nową drogę w projektowaniu budynków mieszkalnych. Znakomitym przykładem takiej inwestycji jest E4 Kampinoska, reprezentująca nowatorskie podejście do zrównoważonego budownictwa – laureat nagrody głównej w konkursie Fasada Roku 2021.

E4 Kampinoska to zespół domów w zabudowie szeregowej, który jest pierwszym etapem osiedla Ostoja Kampinos, położonego w Starych Babicach ok. 5 km od Warszawy, tuż przy Kampinoskim Parku Narodowym. Lokalizacja to bez wątpienia jeden z największych atutów inwestycji Ostoja Development – z jednej strony zapewnia bliskość przyrody, ciszę i spokój, z drugiej zaś gwarantuje doskonałe połączenie z centrum miasta i dostęp do niezbędnej infrastruktury. Jednak jest coś jeszcze, co czyni projekt E4 Kampinoska wyjątkowym.

Osiem z dwunastu segmentów zrealizowanych w tym etapie nawiązuje bezpośrednio do założeń koncepcji domu zrównoważonego e4 (energia, ekologia, ekonomia oraz emocje) autorstwa firmy Winerberger. Oznacza to, że każdy z nich powstał z dbałością o wysoką jakość materiałów budowlanych, funkcjonalną architekturę, walory estetyczne, komfort i zdrowie mieszkańców, a także ochronę środowiska.

Dachówka w roli głównej

Budynki są wzniesione w technologii ściany jednowarstwowej, z pustaków ceramicznych wypełnionych wełną. Nakrywa je dwuspadowy dach z oknami połaciowymi. Estetyka osiedla jest inspirowana stylem holenderskim, wyróżniającym się stonowanymi, ale wyrazistymi barwami, geometrycznym wzornictwem i naturalnymi materiałami. Czysta, spójna bryła, oszczędna forma i neutralna kolorystyka zapewniają harmonię powstałej zabudowy z otaczającą ją zielenią.

Architekci zaprojektowali domy prześwietlone przód-tył, natomiast zarówno elewacja od opaski żwirowej po lewej stronie, przez cały grzebień dachów, aż do drugiej strony jest wykończona dachówką ceramiczną. Aby zgubić łączenie materiałów rozedrgano bryły względem siebie. Każdy z domów jest w innym kolorze, który jednoznacznie nawiązuje do barwy dachówki ceramicznej jako wiodącego elementu wizerunku budynku.

– Ponieważ od wielu lat staramy się projektować architekturę monochromatyczną z pewnymi akcentami, tutaj również poszliśmy w podobnym kierunku. Bywa, że takim akcentem jest np. drewno. W tym konkretnym przypadku jest nim kolor – konkretnie ceglasty, nawiązujący do pomarańczowej barwy tradycyjnej ceramiki – mówi arch. Maciecj Beczak z pracowni Beczak/Beczak/Architekci, w której powstał projekt osiedla.

Jak wyjaśnia, architektura osiedla wynika bezpośrednio z pomysłu na zastosowanie programu e4 i pojawienia się asortymentu, który już od początku narzucał pewne rozwiązania, np. spadziste dachy. Potem weszły niuanse techniczne, jak pełne ściany boczne budynków pokryte dachówką ceramiczną wyeksponowaną na stronę południową. Taki zabieg sprawił, że elewacja „żyje” i w zależności od tego jak pada na nią światło, o każdej porze dnia wygląda inaczej.

Tynk do pary

Do kolorów ceramicznych bardzo precyzyjnie zostały dobrane kolory elewacji lekkich-mokrych. Wszystko po to, by osiągnać efekt połaczonych ze sobą kryształów w barwach ziemi. Jako wykończenie elewacji zastosowano tynki strukturalne Baumit SilikonTop i Baumit PuraTop, będące elementem systemu tynkowego. Udział firmy Baumit w projekcie nie jest przypadkowy.

– Kilka lat temu zrobiłem mały eksperyment. Potrzebowałem akurat tynku w dwóch kolorach – grafitowym i białym. Zamówiłem próbki w kilku firmach i je testowałem. Próbka z Baumitu spełniła najwięcej moich oczekiwań – była najbardziej jednolita, miała najmniej porów i spełniła kryteria, którymi się kierowałem. A jeżeli coś jest dobre, to należy to wziąć. Od tamtej pory korzystam wyłacznie z produktów tej marki i mam do nich ogromne zaufanie. Dlatego naturalnym ruchem było zapropnowanie inwestorowi produktów Baumit. Tymbardziej, że przez wiele lat pracowalismy na najtrudniejszych kolorach z palety tego producenta i nigdy się nie zawiedliśmy – wyjaśnia Maciej Beczak.

W trosce o (mikro)klimat

Jednak projekt E4 Kampinoska jest wyjątkowy także z innych powodów. Uwzględniono w nim szereg rozwiązań sprawiających, że budynki są przyjazne mieszkańcom i środowisku, takie jak m.in. panele fotowoltaiczne, wentylacja mechaniczna z rekuperacją czy ogrzewanie podłogowe.

Także materiały przewidziane do wykończenia wnętrz dobrano w sposób bardzo przemyślany, mając w perspektywie dobre samopoczucie mieszkańców. Toteż systemowi wentylacji mechanicznej partneruje wysoce paroprzepuszczalny, „oddychający” tynk wapienny Baumit KlimaWhite, którego proekologiczne i prozdrowotne właściwości zostały potwierdzone międzynarodowym certyfikatem NaturePlus. W ten sposób zostaje zapewniona optymalna regulacja wilgoci, co ma korzystny wpływ na mikroklimat wnętrz. W całym domu znajduje się ogrzewanie podłogowe, a jego efektywną pracę wspiera duet podłogowy w składzie: jastrych cementowy Baumit Estrich 160 i masa samopoziomująca Baumit Nivello Centro, dbający jednocześnie o pożądaną izolacyjność akustyczną pomieszczeń.

Projekt E4 Kampinoska to odpowiedź na wymagania dotyczące odpowiedzialnego budownictwa, realizowanego przy wysokim poszanowaniu środowiska i dbałości o komfort życia. Czy jest to właśnie ten kierunek, w którym powinniśmy podążać? Patrząc z perspektywy zrównoważonego rozwoju niewątpliwie tak. Jedno jest pewne – trend projektowania zdrowych, ekologicznych osiedli będzie rósł w siłę, a napędzać go będzie stale rosnąca świadomość społeczeństwa oraz postęp technologiczny.

Uznanie ekspertów

Umiejętne zastosowanie w projekcie nowoczesnych rozwiązań i dobrej jakości architektura, uwzględniająca istniejące otoczenie zostały zauważone i docenione przez środowisko branżowe. Zespół domów E4 Kampinoska zdobył nagrodę główną w polskiej edycji konkursu Fasada Roku 2021 w kategorii „budynek jednorodzinny nowy”, co otwiera przed nim drogę do rywalizacji na szczeblu międzynarodowym, w ramach Baumit Life Challenge. Tym samym projekt znanej pracowni projektowej Beczek/Beczak/Architekci zawalczy o kolejny prestiżowy tytuł – tym razem Europejskiej Fasady Roku!

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły