Artykuł Dodaj artykuł

Niezbędnik architekta - dalmierz laserowy DLE 50 firmy Bosch

Rok temu Bosch wprowadził do sprzedaży najmniejszy na świcie dalmierz laserowy DLE 50. Małe wymiary, szybkość i precyzja pomiaru oraz możliwość wykonania go przez jedną osobę.

Rok temu Bosch wprowadził do sprzedaży najmniejszy na świecie dalmierz laserowy DLE 50. Małe wymiary, szybkość i precyzja pomiaru oraz możliwość wykonania go przez jedną osobę sprawiają, że narzędzie to stanowi dla architekta i projektanta wnętrz dużą pomoc w codziennej pracy. DLE 50 sprawdza się na różnych etapach prac: podczas planowania projektu, nadzoru realizacji czy w pracach związanych z projektowaniem wnętrz.

Urządzenie posiada wymiary 100 x 58 x 32 mm i jest najmniejszym dalmierzem laserowym na świecie. Waży zaledwie 175 gram i  mieści się w kieszeni spodni czy marynarki. Przyrząd służy do wykonywania różnorodnych pomiarów w pomieszczeniach: mierzy odległości, oblicza powierzchnie i kubatury oraz na zewnątrz m.in. wysokość budynku czy poglądowe pomiary terenu z możliwością np. zaznaczenia na planie drzew i ułatwieniu określenia usytuowania budynku na działce. Dzięki technice laserowej dalmierz wykonuje precyzyjne pomiary odcinków o maksymalnej długości 50 metrów, a wynik pomiaru pokazuje się na dużym wyświetlaczu LCD. Typowa dokładność pomiaru wynosi plus/minus 1,5 mm.

Podczas jakich prac architekci wykorzystują dalmierze?

Prace można podzielić na trzy etapy: podczas planowania projektu, nadzoru realizacji i podczas prac związanych z projektowaniem wnętrza.

W pierwszym etapie dalmierzem można dokładnie wymierzyć działkę wraz ze wstępną inwentaryzacją zieleni, np. z drzewami, które na niej stoją. Dzięki temu można rozplanować gdzie stanie budynek na działce i jak będzie mógł być maksymalnie rozległy przy zachowaniu naturalnego drzewostanu.

Ponadto laser w dalmierzu pozwoli na zmierzenie odległości pomiędzy domami na sąsiadujących działkach i opracowanie analizy przesłaniania się domów. Bez dalmierza, korzystając z tradycyjnej miarki musielibyśmy odwiedzić sąsiada i pociągnąć miarkę przez obydwie działki. Samo zmierzenie wysokości domu w tradycyjny sposób też może być kłopotliwe.

Przy przebudowach często zdarza się, że nie ma oryginalnych planów i trzeba zrobić inwentaryzację. Wtedy szybkość wykonywania pomiaru dalmierzem jest dużą zaletą. DLE 50 może przydać się również przy aranżacji wnętrz, kiedy wykonywana jest duża ilość pomiarów lub wtedy gdy trzeba obrazowo pokazać  klientowi odległości np. planowanych ścian w odniesieniu do jakiegoś punktu.

Dalmierz jest również bardzo użyteczny przy inwentaryzacjach budowli zabytkowych, gdzie jest bardzo dużo pomiarów, np. gzymsów czy ozdobnych elementów we wnętrzu.

Obsługa dalmierza DLE 50 Professional jest prosta i w przeciwieństwie do tradycyjnych miarek pozwala na dokładne pomiary w wykonaniu jednej osoby. Przyciski opatrzone symbolami umożliwiają przełączanie się pomiędzy funkcjami pomiaru odległości, powierzchni, kubatury lub pośrednimi pomiarami wysokości pomieszczeń i ścian według twierdzenia Pitagorasa. Dalmierz pozwala na pomiary z czterech płaszczyzn odniesienia. Standardowo mierzy od tylnej krawędzi urządzenia. Poprzez kilkakrotne naciśnięcie przycisku, użytkownik może zmienić punkt początkowy pomiaru na przednią krawędź urządzenia, wbudowany gwint do statywu lub rozkładany kołek pomiarowy o długości 40 mm.  Rozpoczynając pomiary z taką funkcją dalmierz DLE 50 pamięta, że wszystkie następne pomiary mają być wykonywane już wg. tych ustawień. Funkcja ta ułatwia pomiary w miejscach trudnodostępnych np. ciasnych narożnikach lub fugach czy prowadnicach. Odpowiedni symbol na wyświetlaczu jednoznacznie wskazuje, skąd rozpoczyna się pomiar. Zapobiega to pomyłkom w trakcie mierzenia. Czas pomiaru dalmierza od 0,5 do maksymalnie 4 sekund pozwala na szybkie obliczenia podczas skomplikowanych inwentaryzacji.

Czas i wygoda są atutem przy wyborze dalmierza DLE 50 przez projektantów wnętrz, którzy tworząc projekty wykonują ogromną ilość precyzyjnych pomiarów pomieszczeń. Zalety te docenią również wszyscy architekci i projektanci dokonujący pomiarów w budynkach zabytkowych, gdzie jest wiele elementów ozdobnych w elewacji i wnętrzach. Mnogość pomiarów tradycyjnymi metodami wydłużyłaby i skomplikowałaby prace.

Sugerowana cena detaliczna brutto, marzec 2007:

- Dalmierz laserowy DLE 50 – 799 zł

Podobne artykuły