Artykuł Dodaj artykuł

Doskonała konstrukcja mocowania elewacji La Grande Arche (Wielkiego Łuku) w Paryżu

Upał i mróz, wilgoć i zanieczyszczenie powietrza z czasem doprowadzają do erozji i niszczenia budynków. „W wieżowcu biurowym La Grande Arche w Paryżu silne obciążenia wiatrem i deszcz pozostawiły widoczne zniszczenia i zabrudzenia fasady”- mówi Steven-Henrik Maier - kierownik ds. rynku francuskiego w firmie fischer specjalizującej się w zamocowaniach. „Niekorzystny wpływ środowiska spowodował odkształcenia i pęknięcia białego marmuru karraryjskiego znajdującego się na elewacji”. W rezultacie w 2015 roku zdecydowano się na renowację fasady budynku.

Logo_fischer

Upał i mróz, wilgoć i zanieczyszczenie powietrza z czasem doprowadzają do erozji i niszczenia budynków. „W wieżowcu biurowym La Grande Arche w Paryżu silne obciążenia wiatrem i deszcz pozostawiły widoczne zniszczenia i zabrudzenia fasady”- mówi Steven-Henrik Maier - kierownik ds. rynku francuskiego w firmie fischer specjalizującej się w zamocowaniach. „Niekorzystny wpływ środowiska spowodował odkształcenia i pęknięcia białego marmuru karraryjskiego znajdującego się na elewacji”. W rezultacie w 2015 roku zdecydowano się na renowację fasady budynku.

Kompleksową modernizację budynku zlecono francuskiej firmie architektonicznej Valode & Pistre. Wykonawcy podjęli decyzję o wymianie elewacji i zamianie marmuru na bardziej wytrzymały kamień granitowy. Architekci chcieli przymocować panele elewacyjne w sposób niewidoczny, dlatego montaż wykonali za pomocą podcinających kotew firmy fischer. Dla obu firm był to początek wspaniałej współpracy, którą nazwano „europejskim projektem par excellence”.

La Grande Arche – wielki łuk triumfalny

„La Grande Arche” wznosi się nad Paryżem od 1989 roku i do 2010 roku był jednym z najpopularniejszych punktów widokowych. Do 24 kwietnia 2010 roku możliwy był wyjazd panoramiczną windą na szczyt budowli, gdzie znajdował się taras widokowy, restauracja oraz muzea informatyki i gier komputerowych. Po awarii windy panoramicznej (4 kwietnia 2010), zarządca budynku ogłosił ostateczne zamknięcie dachu dla zwiedzających i likwidację istniejących tam muzeów oraz restauracji. Zwolnione pomieszczenia zostały zaadaptowane na biura.

Budynek La Grande Arche znajduje się na końcu ośmiokilometrowej osi biegnącej przez centrum Paryża, która ciągnie się od muzeum sztuki w Luwrze przez Pola Elizejskie, aż po starożytny Łuk Triumfalny. Monumentalny budynek został zaprojektowany przez duńskiego architekta Johanna Otto von Spreckelsena, który chciał aby łuk w kształcie sześcianu był rozumiany jako „Brama do świata”. La Grande Arche powstał dla uczczenia ludzkości i idei humanitarnych. Przy wysokości około 110 metrów ten 35-piętrowy łuk oferuje pod sobą dużo miejsca. Aby łatwiej wyobrazić sobie jego wielkość, można powiedzieć, że pod nim z łatwością zmieści się ​​kościół Notre-Dame wraz z wieżą (która zawaliła się w wielkim pożarze 15 kwietnia 2019 r.).

La_Grande_ArcheMonumentalny „Grande Arche” to współczesny odpowiednik starożytnego Łuku Triumfalnego znajdującego się na Polach Elizejskich.

fischer pomaga w odnowieniu „Bramy do świata”

Kiedy nadeszła z Francji prośba o pomoc w odnowieniu Wielkiego Łuku w 2015 roku, Steven-Henrik Maier był jeszcze w trakcie studiów. „Architekci odpowiedzialni za renowację potrzebowali mocniejszego kamienia, który byłby w kolorze podobnym do białego marmuru karraryjskiego. Potrzebowali także skutecznej formy mocowania, która byłaby zarówno niewidoczna, a jednocześnie bezpieczna”. Znalezienie nowego kamienia nie było trudne: po krótkim czasie został wybrany biały granit „Bethel White”, który jest wydobywany z kamieniołomu w Vermont (USA).

Wielkie wyzwania techniczne

Prawdziwym wyzwaniem technicznym był montaż kamienia na najwyższych partiach budynku. „Z jednej strony ze względu na fakt, że na miejscu występują ogromne obciążenia wiatrem. Z drugiej strony, we Francji nie było ani aprobaty, ani normy testowej dla mocowań za pomocą kotew podcinających, oprócz europejskiej aprobaty ETA”- wspomina Steven-Henrik Maier. „Nasz kierownik techniczny Jean-Marc Berg, obecnie prezes fischer we Francji oraz jego współpracownik Gilles Dallon przeprowadzili rozmowy z projektantami łuku, w których przedstawili weryfikowalne dowody na wytrzymałość tego mocowania”.

Kierownicy projektu z Francji zostali zaproszenie do siedziby fischer w Waldachtal, gdzie w laboratorium testowym przeprowadzili wspólne testy z kamieniem granitowym „Bethel White” i kotwą płytową fischer Zykon FZP-II-SO. Testy zakończyły się sukcesem, a klienta najbardziej przekonały wyższe wartości obciążeń w porównaniu do konwencjonalnych systemów kotwiących dostępnych u konkurencji. „Następnie niezależny instytut badawczy we Francji powtórzył testy, w których kotwa była bezkonkurencyjna. Dzięki nim otrzymaliśmy niezbędną aprobatę ATEX”- mówi Maier.

kotwa_do_paneli_fischer

Kompletny system wysokiej jakości: dzięki kotwie do paneli fischer Zykon FZP-II-SO mocowanie fasady jest niewidoczne.

fischer zapewnia kompleksową obsługę

Dzięki doskonałemu rozwiązaniu jakie zaproponowała firma fischer, realizacja projektu była prosta. Do zamocowania granitowych paneli elewacyjnych użyto kotew podcinających fischer. Zespół projektowy fischer składał się z 6 osób, które zajmowały się koordynacją wszystkich prowadzonych działań.

„Dla odcinka budowy zachód/południe (realizowanego przez EDM) uzgodniliśmy z dostawcą kamienia w USA terminową dostawę granitu we właściwych wymiarach i grubości. W tym samym czasie koordynowaliśmy wszystkie niezbędne sprawy z firmą wiertniczą w Hiszpanii. Uzgadnialiśmy wszystko, od rodzaju wiertnicy i grubości wiertła po rysunki wiertnicze i wyliczenia dopuszczalnych tolerancji otworów”- kierownik rynku Steven-Henrik Maier podsumowuje tylko niektóre zadania. „To typowe dla firmy fischer - zajmujemy się wszystkim od początku do końca projektu i dostarczamy klientom i partnerom wszystkie niezbędne informacje”.

Steven_Henrik_Maier_fischer

Steven-Henrik Maier - kierownik ds. rynku francuskiego w firmie fischer.

System mocowania elewacji

Kotwy płytowe fischer Zykon FZP-II są montowane od tyłu, dzięki czemu są ukryte. Kotwy te zapewniają dopasowanie kształtowe i całkowicie bezciśnieniowe mocowanie w stożkowo podciętym otworze. Mogą być stosowane w mocowaniach blisko krawędzi. Technologia ta pozwala na osiągnięcie niższych momentów zginających paneli i wyższych nośności. Pozwala to na instalację cieńszych i większych płyt w porównaniu z instalacją za pomocą mocowań krawędziowych. Ważny jest także fakt, że dzięki kotwom FZP-II pojedyncze panele elewacji można w razie potrzeby łatwo wymienić. W przypadku kamienia naturalnego zastosowanego w La Grande Arche różnice kolorystyczne paneli często były zauważalne.

Ogromne zalety kotwy Zykon FZP-II przekonały francuskich architektów z firmy Valode & Pistre. Chętnie skorzystali oni z możliwości proponowanych przez firmę fischer, dzięki czemu renowacja „La Grande Arche” przebiegła łatwo, a panele zostały zamocowane bezpiecznie. „Kotwy podcinające są ukryte i przez to niewidoczne z zewnątrz”- mówi Steven-Henrik Maier, podkreślając najważniejszą zaletę. „Dzięki temu solidne i bezpieczne zamocowanie idzie w parze z harmonijnym i oryginalnych charakterem budowli La Grande Arche”.

renowacja_La_Grande_Arche

Renowacja La Grande Arche polegała na wymianie zniszczonych paneli. Stare płyty z marmuru karraryjskiego zostały zastąpione nowymi płytami granitowymi dzięki odwrotnemu montażowi za pomocą kotew podcinających. Pozwoliło to zwiększyć bezpieczeństwo i funkcjonalność bez widoczności kotew.

Artykuł został dodany przez firmę


Inne publikacje firmy


Podobne artykuły