Artykuł Dodaj artykuł

Miejsce dla instalacji fotowoltaicznej - jak i gdzie zamontować panele?

Odnawialne źródła energii (OZE) z każdym rokiem zyskują na popularności między innymi dlatego, że pomagają obniżyć rachunki za prąd.

Odnawialne źródła energii (OZE) z każdym rokiem zyskują na popularności między innymi dlatego, że pomagają obniżyć rachunki za prąd. Jedną z technologii, która szczególnie przypadła do gustu Polakom jest fotowoltaika. Pozwala ona przekształcać energię ze słońca w energię elektryczną w ilościach wystarczających do pokrycia potrzeb gospodarstwa domowego. Z zakupem paneli fotowoltaicznych wiąże się wiele zalet, jednak należy również pamiętać o ich prawidłowym montażu. Dlaczego warto postawić na fotowoltaikę i gdzie umiejscowić ogniwa? Podpowiadamy.

Miejsce dla instalacji fotowoltaicznej - jak i gdzie zamontować panele?

Fotowoltaika dla domu – podstawowe korzyści

Większość osób decydujących się na zakup paneli fotowoltaicznych do swojego domu chce w ten sposób uniezależnić się od dynamicznie zmieniających się cen za pobór prądu z sieci. Produkcja własnej energii elektrycznej przy pomocy nowoczesnych mikroinstalacji fotowoltaicznych w długofalowej perspektywie pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy, które można przeznaczyć na inne cele inwestycyjne. Zakup paneli często zwraca się nawet po kilku latach, a później możemy cieszyć się niemal darmowym prądem wystarczającym do pokrycia naszych potrzeb.

Do zalet fotowoltaiki należy także zaliczyć niewyczerpalny charakter źródła energii – czyli promieniowania słonecznego, którego deficyt nam nie grozi. Jest to przeciwstawna sytuacja do tej, która towarzyszy nieodnawialnym źródłom energii. Do tej grupy można zaliczyć paliwa kopalne w postaci węgla kamiennego, brunatnego czy gazu ziemnego. Ich zasoby z każdym kolejnym wydobyciem maleją, co przekłada się na wahania cen energii elektrycznej produkowanej m.in. w elektrowniach węglowych.

Panele fotowoltaiczne to również moc korzyści dla środowiska naturalnego. Produkując energię elektryczną poprzez mikroinstalację fotowoltaiczną nie przyczyniamy się do emisji dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji lotnych. Przy okazji ograniczamy również ilość generowanych odpadów i nie musimy się martwić o ich utylizację. Jest to zatem duży krok w stronę ekologicznego domu. Warto również poruszyć kwestie techniczne – montaż instalacji fotowoltaicznej nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się to wydawać.

Instalacja fotowoltaiczna i jej budowa

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku podstawowych elementów. Pierwszym i najważniejszym z nich są moduły fotowoltaiczne, czyli panele montowane na dachu lub na gruncie, których zadaniem jest pobieranie energii ze słońca i przekształcanie jej w prąd stały. Kolejnym ważnym komponentem jest inwerter (falownik) – za jego pomocą dochodzi do konwersji prądu stałego na prąd zmienny, który znajduje się w gniazdkach elektrycznych. Oprócz tego, należy również zaopatrzyć się w zestaw kabli i złączek, które łączą ze sobą zarówno moduły fotowoltaiczne, jak i moduły z falownikiem. Nie można także zapomnieć o konstrukcji nośnej, która będzie stanowić solidną i stabilną podstawę dla zamontowanych paneli słonecznych.

Panele fotowoltaiczne – gdzie i jak je zamontować?

Efektywność mikroinstalacji fotowoltaicznej dla domu w dużej mierze zależy od miejsca i sposobu montażu paneli. Przed rozpoczęciem działań należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników, w tym:

  • położenie oraz nachylenie dachu względem słońca – najbardziej optymalnym rozwiązaniem okazuje się pochylenie dachu między 35° a 38° w kierunku na południe, południowy zachód lub południowy wschód, pod warunkiem, że nie występuje zagrożenie zacienieniem,
  • zmieniające się zacienienie w zależności od pory dnia i roku,
  • rosnące w okolicy drzewa i inne obiekty, które mogą generować zbyt rozległy cień.

Panele fotowoltaiczne można zamontować zarówno na dachu, jak i na gruncie. Pierwsze rozwiązanie sprawdzi się w przypadku, gdy dysponujemy małą działką, a kondycja dachu pozwala na montaż dodatkowej konstrukcji wspornej. Panele słoneczne na gruncie to z kolei optymalna propozycja dla osób z dużą przestrzenią do zagospodarowania lub gdy konstrukcja dachowa nie zapewnia maksymalnej wydajności mikroinstalacji.

Panele fotowoltaiczne wykazują się najwyższą wydajnością, gdy ich lokalizacja oraz sposób montażu są zgodne z powszechnie przyjętymi normami. Instalację paneli można przeprowadzić samodzielnie, odpowiednio się do niej przygotowując. Jednak aby mieć pewność, że dobrze spełnią swoje zadanie, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnego instalatora.

Podobne artykuły