Artykuł Dodaj artykuł

Zmiany na zielone i komfortowe. Współczesne budownictwo mieszkaniowe

W roku 2021 zmiany klimatyczne przyspieszyły. Ich wpływ na gospodarkę jest niezaprzeczalny, więc wszystkie jej sektory czekają różnorakie przekształcenia. Rynek budowlany w nadchodzących miesiącach i latach zwróci się w stronę niskoemisyjnych, odnawialnych rozwiązań oraz postawi na nowoczesne technologie informatyczne. 

W roku 2021 zmiany klimatyczne przyspieszyły. Ich wpływ na gospodarkę jest niezaprzeczalny, więc wszystkie jej sektory czekają różnorakie przekształcenia. Rynek budowlany w nadchodzących miesiącach i latach zwróci się w stronę niskoemisyjnych, odnawialnych rozwiązań oraz postawi na nowoczesne technologie informatyczne. 

Zmiany w miastach

Plany prowadzone przez miasta takie jak Barcelona[1] czy Paryż[2] obejmują zmniejszanie przestrzeni dla samochodów, przy jednoczesnym zwiększaniu jej dla pieszych i rowerzystów, inwestycje w komunikację publiczną oraz zazielenianie ulic i placów. Również użycie technologii informatycznych w miastach wejdzie na nowy poziom – strategie przekształcenia Tokio w „smart city” obejmują m. in. inwestycje w AI, co pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo a także zoptymalizuje zużycie energii w np. sygnalizacji świetlnej[3].

Zmiany widoczne są nie tylko w sposobach budowy, ale również w użytkowaniu budynków. Mowa tutaj nie tylko o zmniejszaniu wpływu na środowisko – coraz więcej deweloperów decyduje się na instalację paneli fotowoltaicznych na dachach budynków oraz inwestuje w wentylację mechaniczną czy zazielenianie okolicy – ale również o zwiększaniu komfortu poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii.

Smart mieszkania

Deweloperzy prześcigają się w dostarczaniu użytkownikom wygodnych i intuicyjnych rozwiązań. Coraz więcej firm decyduje się na instalację różnych urządzeń elektronicznych w budowanych przez siebie budynkach. Wśród nich znajdują się systemy zbierające dane o budynku poprzez kamery i czujniki. Za ich pomocą możliwa jest np. optymalizacja zużycia energii w częściach wspólnych, którą osiąga się też poprzez instalację energooszczędnych świateł LED aktywowanych czujnikiem ruchu.

Systemy informatyczne w budynku to nie tylko czujniki prowadzące pomiary w czasie rzeczywistym, ale również wygoda dla mieszkańców. Wiele firm deweloperskich dołącza do kluczy do mieszkania aplikację, za pomocą której można np. otwierać szlaban przed parkingiem czy dostać się do budynku. Oprócz tego służy ona do sterowania temperaturą we własnym mieszkaniu czy zamykania elektroniczne zamki w drzwiach.

Technologie nie tylko poprawiają jakości życia, ale również znoszą bariery. Projektując budynek, zwracamy uwagę na potrzeby jego mniej uprzywilejowanych użytkowników – dzieci, osób starszych czy z różnymi niepełnosprawnościami. Przykładem są np. windy sterowane głosem, które bardzo ułatwiają życie osobom niewidomym i słabowidzącym – mówi Robert Urbański, Baltic Estate.

Nowe życie części wspólnych

Zmiany tyczą się też okolic budynku. Deweloperzy projektują w zgodzie z naturą i kładą nacisk na tereny zielone otaczające inwestycje. Rozwiązania takie jak chłonne chodniki czy zbiorniki na deszczówkę stają się codziennością wielu polskich osiedli. Zieleń wokół budynku schładza okolicę, przydaje jej piękna oraz podnosi wartość całości.

Przykładem tego typu działań może być łódzka inwestycja Pomorska 185. Jej projektanci zrezygnowali z budowy garaży, żeby chronić drzewa, a pozostałą przestrzeń przeznaczyli na rowerownię oraz stację naprawy rowerów. Inwestor położył również nacisk na części wspólne, obecnie wracające do łask. Budynek odróżnia się od innych wydzieloną pralnią, z której mogą korzystać wszyscy mieszkańcy.

Jak widać, zmiany zajdą nie tylko w używanych materiałach i technologiach budowy, ale również w użytkowaniu budynków. Współcześni użytkownicy przywiązują dużą wagę do komfortu i intuicyjnego używania, co znajduje odzwierciedlenie w realizowanych projektach.

 


[1]https://www.dezeen.com/2020/11/19/barcelona-eixample-masterplan-streets-green-space/
[2]https://www.timeout.com/paris/en/things-to-do/paris-green-sustainable-city-plan-2030
[3]https://www.dwih-tokyo.org/files/2019/05/Session-III_Takayama.pdf

Podobne artykuły