Artykuł Dodaj artykuł

Jak urządzić mały balkon? Podpowiadamy!

Nie każdy z nas ma do dyspozycji duży, przydomowy ogród czy przestronny taras. Znaczne częściej do czynienia mamy z niewielkim balkonem. Mimo małego metrażu, przestrzeń tego typu można z łatwością zaaranżować w taki sposób, by była ona zarówno funkcjonalna, jak i cieszyła oko. Jak urządzić mały balkon w bloku? Podpowiadamy!

Jak urządzić mały balkon? Podpowiadamy!

Nie każdy z nas ma do dyspozycji duży, przydomowy ogród czy przestronny taras. Znaczne częściej do czynienia mamy z niewielkim balkonem. Mimo małego metrażu, przestrzeń tego typu można z łatwością zaaranżować w taki sposób, by była ona zarówno funkcjonalna, jak i cieszyła oko. Jak urządzić mały balkon w bloku? Podpowiadamy!

Aranżacja małego balkonu — garść praktycznych porad

Mały balkon w bloku pełnić może funkcję zarówno wypoczynkową, jak i jadalną. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaaranżować na nim miniaturowy ogródek, miejsce do dziecięcych zabaw czy przestrzeń do przechowywania różnego rodzaju sprzętu, na przykład sportowego. O czym warto pamiętać podczas urządzania małego balkonu w bloku? Najpierw warto zdecydować się, jaką funkcję ma on spełniać. Znacząco ułatwi to stworzenie praktycznej, uporządkowanej przestrzeni. Aby balkon wyglądał na przestronniejszy niż w rzeczywistości, warto zrezygnować z osłaniania balustrady folią czy ustawiania na nim wysokich, masywnych mebli. Im więcej otwartej przestrzeni, tym lepiej. Szczególną uwagę zwrócić należy także na odpowiednie rozplanowanie roślinności w projekcie małego balkonu. Nieumiejętnie wykorzystana, zamiast zdobić przestrzeń, może ją niepotrzebnie zdominować, zabierając cenne światło.

Urządzanie małego balkonu pełniącego funkcję wypoczynkową

Jak już zostało wspomniane, mały balkon w bloku pełnić może między innymi funkcję przestrzeni do relaksu. Aby było to możliwe, znaleźć powinno się tam wygodne miejsce do leżenia lub siedzenia. Ze względu na niewielki metraż, nie sprawdzą się tu tradycyjne ogrodowe fotele, leżaki czy kanapa. Doskonałą alternatywą dla nich może być hamak ogrodowy. Nie zajmuje on dużo miejsca i jest bardzo łatwy w montażu. Po sezonie lub w deszczowy dzień można go szybko zdjąć i schować do mieszkania. Jeżeli ulegnie on zabrudzeniu, wystarczy wrzucić go do pralki. Przed montażem hamaku należy upewnić się, czy ściany lub sufit są na tyle wytrzymałe, że będzie można na nich umieścić haki. Zawiesić powinno się go na tyle nisko, aby nie stwarzał on zagrożenia przy ewentualnym upadku. Planując wystrój małego balkonu, warto uwzględnić w nim także miejsce na kubek z napojem, przekąski czy czytaną aktualnie książkę. Jeśli znajduje się tam wnęka lub zewnętrzny parapet, zamontować można na nich praktyczny, zewnętrzny blat. Inne godne polecenia rozwiązanie to zdejmowany, wiszący blat przymocowywany do balustrady. Zajmuje on bardzo mało miejsca i jest niezwykle praktyczny. Żadna aranżacja małego balkonu w bloku nie obędzie się bez oświetlenia. Nie tylko nada ono przestrzeni przytulnego klimatu, lecz pozwoli również oddać się lekturze książki po zmroku. Dobrym rozwiązaniem na niewielki balkon są lampy solarne, których panele w ciągu dnia samoczynnie się ładują, dając wieczorem przyjemne dla oka, nastrojowe oświetlenie.

Pomysły na urządzenie małego balkonu bloku z funkcją jadalni

Lato to czas, kiedy posiłki z powodzeniem spożywać można na świeżym powietrzu. Doskonale do tego celu nadaje się balkon. Tworząc plan zagospodarowania małego balkonu, warto uwzględnić tam niewielki, kwadratowy lub okrągły stolik oraz ustawione dookoła niego, składane krzesła. Jeżeli dysponujemy długą, wąską przestrzenią, najlepiej sprawdzi się tam prostokątny stolik oraz siedzenia rozmieszczone wzdłuż blatu.

Bogaty wybór wysokiej jakości stołów i krzeseł na balkon znaleźć można na stronie: https://arena.pl/kategoria/stoly-i-krzesla-4259. Do wyboru są tu zestawy zarówno drewniane, jak i z tworzyw sztucznych, takich jak chociażby technorattan.

Jak sprawić, aby przestrzeń jadalniana na niewielkim balkonie była w pełni komfortowa i estetyczna? Do tego celu doskonale sprawdzą się poduszki od Arena.pl.

Mamy nadzieję, że nasze inspiracje odnośnie aranżacji małego balkonu okażą się przydane. Warto pamiętać o tym, że aby urządzić tego typu przestrzeń, nie trzeba dysponować dużym budżetem. W cenie nie przekraczającej kilkuset złotych, z łatwością stworzyć można stylowy, funkcjonalny balkon w bloku.

Podobne artykuły