Artykuł Dodaj artykuł

Autonomiczne roboty - nowy standard w usługach czystości

Innowacyjne Ecoboty Kastell Robotics na pokładzie Seris Konsalnet Cleaning
Strona 1/2

Innowacyjne Ecoboty Kastell Robotics na pokładzie Seris Konsalnet Cleaning

Rynek utrzymania czystości obiektów komercyjnych zmienia się dynamicznie. Nowe wymagania ze strony klientów powodują, że firmy sprzątające są zmuszone do nieustannej profesjonalizacji usług. Niebagatelny wpływ ma także rozwój technologii - automatyzacja i robotyzacja stają się standardem w dziedzinie, która jeszcze niedawno opierała się wyłącznie na fizycznej pracy ludzi. Innowacyjność to oczywisty kierunek rozwoju Seris Konsalnet Cleaning, firmy świadczącej usługi czystościowe, która opracowała nową strategię i standardy usług z wykorzystaniem autonomicznych robotów z oferty Kastell Robotics.

Ecoboty Kastell Robotics

Dla firm świadczących profesjonalne usługi utrzymania czystości, gospodarczy lockdown i wzmożone rygory sanitarne, którym podlegają przedsiębiorstwa i obiekty przyniósł wzrost zainteresowania klientów usługami cleaningowymi. Stanowi to jednak poważne wyzwanie. W warunkach pandemii, niełatwe zadanie skompletowania wystarczającej obsady pracowniczej komplikują dodatkowe kwestie tzw. czynnika ludzkiego, takie jak choroba lub kwarantanna personelu oraz wzmocnione rygory bezpieczeństwa sanitarnego. Dlatego Seris Konsalnet Cleaning szukał rozwiązania, które szybko i skutecznie pomoże zoptymalizować koszty utrzymania czystości przy jednoczesnym zadbaniu o wysoką jakość i bezpieczeństwo personelu w dobie pandemii. Okazała się nim robotyzacja.

Roboty autonomiczne, czyli niekierowane bezpośrednio przez człowieka, najefektywniej pracują na dużych, otwartych i płaskich powierzchniach w takich obiektach jak centra handlowe, magazyny, duże powierzchnie biurowe, hale przemysłowe oraz terminale na dworcach kolejowych i lotniskach – czyli wszędzie tam, gdzie usługi czystości zapewnia załoga Seris Konsalnet Cleaning. Firma wykonuje kompleksowe usługi porządkowe mające na celu stałe utrzymanie w czystości pomieszczeń biurowych, hal produkcyjnych, powierzchni magazynowych, sklepów i supermarketów, kompleksów rekreacyjnych oraz placówek służby zdrowia.

Rachunek ekonomiczny a rewolucja technologiczna

Zaledwie kilka miesięcy od ogłoszenia pandemii, połowie 2020 roku, w firmie Seris Konsalnet Cleaning podjęto decyzję o wdrożeniu strategii Cleaning 4.0. Jednym z jej filarów jest automatyzacja procesów zapewnienia czystości. W efekcie spółka stała się jednym z pierwszych w Polsce dostawców zrobotyzowanych usług czystościowych, który zdecydował się na wdrożenie do swoich zespołów Ecobotów Kastell Robotics.

O wyborze Kastell na partnera zdecydował profesjonalizm firmy, jej szybkość i elastyczność w działaniu, a także wizja rozwoju, która jest spójna z rozwojem naszej firmy - mówi Łukasz Kobierzyński, Dyrektor Rozwoju Usług Czystości w Seris Konsalnet Cleaning. - Chcieliśmy mieć partnera, który będzie dysponował najnowocześniejszym sprzętem z dostępnych na rynku. Z drugiej strony, ważnym elementem był ciągły rozwój naszego dostawcy, ponieważ mamy świadomość, że wspólnie z nim rozwijamy naszą ofertę. Naszą uwagę zwróciły szkolenia, które były elementem oferty i pozwalały podnosić kwalifikacje pracowników. Zależy nam na pozycji lidera w robotyzacji usług czystości, dlatego pracujemy nad rozwojem kompetencji na każdym szczeblu.

Dzięki autonomicznym robotom powierzchnie mogą być czyszczone w modelu całodobowym. Takie rozwiązanie oferuje przy okazji dodatkowe wartości, w tym budowę wizerunku nowoczesnej, innowacyjnej firmy. Robot sprzątający wpisuje się w całościowe podejście firm, korzystających z samochodów elektrycznych, automatycznych systemów dostępu do obiektów czy automatyzacji produkcji. Nowoczesne technologie pozwoliły skonstruować autonomiczne roboty czyszczące, które wobec często podnoszonych dziś kwestii higieny i czystości stanowią dla branży usług sprzątania wartościowe rozwiązanie. Wpisują się w ideę Smart Cleaning, łączącą technologię i najwyższą staranność sprzątania ze zwinnością organizacyjną oraz zdolnością do adaptacji. Zamiatają, szorują i dezynfekują przestrzenie, nie potrzebując przy tym stałego nadzoru człowieka.

Kastell Robotics to marka, pod którą w Polsce dostępne są jedne z najnowocześniejszych maszyn tego typu z serii Ecobot - wielofunkcyjne urządzenia łączące zamiatanie, szorowanie i dezynfekcję. Przeznaczone są dla wielu branż oraz obiektów średnio- i wielkopowierzchniowych. Z powodzeniem zadbają zarówno o czystość wnętrz, jak i przestrzeni zewnętrznych. Powodem, dla którego roboty autonomiczne wygrywają w ekonomicznych kalkulacjach z tradycyjnymi urządzeniami jest ich niezawodność i powtarzalna, wysoka skuteczność, w którą wpisane są sprawdzona wydajność pracy oraz serwis. Autonomiczne roboty czyszcząco-szorujące sprzątają przy minimalnym zaangażowaniu człowieka. Algorytmy sztucznej inteligencji oraz systemy bezpieczeństwa zastosowane w modelu Ecobot Scrub 50 umożliwiają autonomiczne sprzątanie obiektów także wtedy, gdy przebywają w nich ludzie. Ecobot Scrub 75 został zaprojektowany do ciągłej pracy przez sześć godzin na jednym ładowaniu baterii i zbiorniku wody - w tym celu zastosowano czterostopniowy system filtrowania wody, który pozwala na jej odzyskanie i zapewnia ciągłość pracy maszyny. To zarazem prawdopodobnie jedyny na rynku robot sprzątający z taką dokładnością, docierający do krawędzi i trudnodostępnych zakamarków.

Ecoboty odznaczają się wieloma zaletami, np. wykorzystują najbardziej zaawansowane rozwiązania nawigacyjne. Dzięki nim tworzą wirtualne mapy przestrzeni do posprzątania, na których bazują, wykonując swe obowiązki. Podczas pracy zaś, min. w efekcie zastosowania czujników LiDaR 3D i 2D, roboty precyzyjnie rozpoznają wszystkie przeszkody statyczne oraz te będące w ruchu i sprawnie je omijają. Równie istotna jest ich wydajność i precyzja czyszczenia powierzchni. Nie potrzebują przy tym stałego nadzoru operatora, który może pozostawić je bez opieki i zająć się sprzątaniem obszarów, które trudno zautomatyzować, takich jak usuwanie kurzu, sprzątanie i dezynfekcja toalet czy przecieranie klamek i poręczy.

Zastosowanie naszych Ecobotów w zespołach utrzymujących czystość znacznie podnosi wydajność sprzątania oraz pozwala na ograniczenie kosztów operacyjnych – ocenia Paweł Maj, współwłaściciel firmy Kastell. - Urządzenia dostarczają operatorom, a w efekcie także klientom, dokładnych, wiarygodnych i, co równie ważne, czytelnych raportów ze swoich działań, dzięki czemu możliwa jest bieżąca analiza zgromadzonych danych i dostosowywanie sprzątania do indywidualnych warunków, panujących w danym obiekcie. Duże znaczenie dla podmiotów, które świadczą usługi sprzątania z wykorzystaniem robotów, ma także poprawa ich wizerunku w oczach nabywców ich usług oraz wzrost satysfakcji pracowników dbających o czystość. Zyskują oni bowiem więcej czasu na zadania wymagające zaangażowania.