Artykuł Dodaj artykuł

Rekuperacja w domu jednorodzinnym – dlaczego warto

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła istnieje na rynku od lat, ale nadal niektórzy zastanawiają się jeszcze, dlaczego system rekuperacji w domu jednorodzinnym miałby być lepszy od tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej.

6 zalet zastosowania rekuperacji w domu jednorodzinnym

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła istnieje na rynku od lat, ale nadal niektórzy zastanawiają się jeszcze, dlaczego system rekuperacji w domu jednorodzinnym miałby być lepszy od tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. W końcu wymaga on dodatkowego miejsca, kosztuje więcej... I czy poniesiony wydatek ma w ogóle szansę się zwrócić? Zwolennicy tego rozwiązania podkreślają wiele zalet, które niesie ze sobą rekuperacja powietrza w domu. Przedstawiamy część z nich.

Rekuperacja w domu

Jak działa rekuperacja w domu?

Urządzenie zwane rekuperatorem wytwarza dwa strumienie, które zapewniają sprawny obieg powietrza. Jeden z nich wyrzuca na zewnątrz powietrze o niższej zawartości tlenu i wysokiej dwutlenku węgla. Drugi strumień dostarcza z zewnątrz świeże, oczyszczone powietrze. Tę rolę, w sposób naturalny, spełnia również wentylacja grawitacyjna, choć w tym przypadku ilość dostarczanego i usuwanego powietrza podlega wahaniom zależnym na przykład od bieżących warunków atmosferycznych, siły wiatru, różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz domu, a także od konstrukcji samego budynku. W czym więc tkwi przewaga rekuperacji w domu?

  1. Zmniejszenie kosztów ogrzewania – to pierwszy argument właścicieli planujących zakup sytemu rekuperacji do domku jednorodzinnego. Dom z rekuperacją ma o wiele mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. Rekuperator pozwala na odzysk większości wytworzonego ciepła ze strumienia zużytego powietrza usuwanego z domu. W sezonie zimowym są to niebagatelne ilości, natomiast latem rekuperacja może współpracować z klimatyzacją.
  2. Czyste powietrze – to również jeden z głównych argumentów przemawiających za instalacją systemu rekuperacji w domu. O zaletach oddychania czystym powietrzem nie trzeba nikomu wiele mówić – to oczywiste, tymczasem jakość powietrza w sezonie grzewczym pozostawia wiele do życzenia – nawet na terenach wiejskich i leśnych, gdzie wciąż powszechnie są używane tradycyjne kotły na paliwa stałe. Filtry w systemie rekuperacji pozbawią napływające do wnętrza powietrze nie tylko dużej części zanieczyszczeń smogowych, ale również pyłków i innych alergenów. Oczyszczone i filtrowane powietrze minimalizuje też ilość roztoczy i kurzu wewnątrz budynku.
  3. Kontrolowany system przepływu powietrza – ilość nawiewanego i wywiewanego powietrza nie podlega wahaniom i jest stała, bez względu na panujące warunki pogodowe.
  4. Kontrola wilgotności w domu – w przypadku alergików i małych dzieci odpowiedni poziom nawilżenia powietrza jest ważny, często decyduje on o komforcie codziennego funkcjonowania. W trakcie wymiany powietrza rekuperator może sprawnie osuszyć powietrze do zadanego poziomu.
  5. Usuwanie nieprzyjemnych woni – wymuszony obieg sprawnie wymienia powietrze w pomieszczeniach sanitarnych, usunie też zapach spalenizny z kuchni, stęchlizny z wnętrz gospodarczych etc.
  6. Brak hałasu – rekuperacja powietrza w domu może znacznie ułatwiać codzienne funkcjonowanie, jeżeli budynek znajduje się w hałaśliwym sąsiedztwie, które powoduje, że konieczność otwierania okien w celu przewietrzenia domu jest bardzo uciążliwa. Rekuperacja likwiduje tę niedogodność.

Każdy system rekuperacji można w pewnym zakresie dostosować do własnych potrzeb. Możliwość dokładniejszej kontroli jakości powietrza obejmuje na przykład instalację dodatkowych czujników CO2, wilgoci oraz jonizację powietrza, likwidację wirusów czy bakterii. Dodatkowe funkcje zależą również od klasy zastosowanych filtrów. Fabrycznie założone filtry można wymienić, umożliwiając tak zwaną podwyższoną filtrację nawiewanego powietrza, która może przykładowo wyeliminować około 90% pyłu smogowego PM10, w głównej mierze odpowiadającego za zanieczyszczenie powietrza.

Rekuperacja w domu

Wiele współczesnych inwestycji, powstających zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa i ekologicznym wykorzystaniem zasobów naturalnych, niemal wymusza użycie rekuperacji w domu jednorodzinnym, ze względu na szczelną konstrukcję drzwi i okien, która powoduje zatrzymanie naturalnej wymiany powietrza i w konsekwencji pogarszające się samopoczucie mieszkańców.

Rekuperacja – ile kosztuje montaż całego systemu?

Zakres cen wykonania całej instalacji jest bardzo szeroki – uwzględnia indywidualne potrzeby mieszkańców, wydajność i klasę rekuperatora oraz wszystkich dodatkowych podzespołów. Zazwyczaj koszt zakupu rekuperacji z montażem zawiera się w przedziale od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Rekuperacja w gotowym domu

Instalacja każdego nowego systemu w istniejącym lub starym budynku jest trudniejsza, niż instalowanie go jeszcze w trakcie budowy domu. W przypadku rekuperacji trzeba znaleźć miejsce na centralę wentylacyjną oraz poprowadzenie przewodów tak, aby nie kolidowały one z funkcjonującymi już instalacjami i prezentowały się przy tym możliwie estetycznie. W istniejących budynkach często jest to dużym wyzwaniem, ponieważ muszą one docierać do każdego pomieszczenia. W takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem wydaje się montaż rekuperacji w domu przy okazji większego remontu. Dodatkową trudność może sprawić też konieczność znalezienia niestandardowych rozwiązań w przypadku starych domów i pomieszczeń o nietypowej wysokości czy konstrukcji. Montaż rekuperacji w gotowym już domu może okazać się jednak – mimo wszystko – korzystny. Po pierwsze ze względu na pojawiający się problem wilgoci, pleśni i grzybów, który często nasila się z czasem właśnie w starym budownictwie. Po drugie – w sytuacji, kiedy wśród domowników są osoby z alergiami wziewnymi.

Więcej o systemie rekuperacji w domu

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły