Artykuł Dodaj artykuł

Domowe sejfy, jaki wybrać?

Problem z wyborem sejfu? Doradzamy, jak wybrać właściwy!

Problem z wyborem sejfu? Doradzamy, jak wybrać właściwy!

Posiadanie sejfu w domu, w nikim nie wzbudza już większej sensacji. Polakom żyje się coraz lepiej, w związku z tym warto pomyśleć o zabezpieczeniu pieniędzy i kosztowności przechowywanych w zaciszu swojego domu. Mowa tu również o innych wartościowych przedmiotach, a w tym dokumentów, pamiątek rodzinnych i biżuterii. Wiele osób przechowuje w sejfach także broń - zgodnie z panującymi w Polsce przepisami posiadanie broni wymusza na jej właścicielu przechowywanie jej w sejfie. Pytanie jednak tkwi w tym, jak wybrać sejf odpowiedni do swoich potrzeb? Na co zwracać uwagę w trakcie jego zakupu? Przeczytaj i dowiedz się, co nasi eksperci z zakresu sejfów mają Ci do powiedzenia.

Sejf do domu – na co zwracać uwagę?

W trakcie wykonywanych zakupów punktem wyjścia powinno być określenie tego, jaki przedmiot lub mienie będzie w nim przechowywane. Różnorodność przechowywanych w sejfach sprzętów wpływa na ich konkretną specyfikację. Innego modelu będziesz używać do broni palnej, a innego do zabezpieczenia rodowej biżuterii. Sejfy te mogą się różnić nie tylko swoimi rozmiarami, ale i właściwościami. W związku z tym należy pamiętać, że:

  • Do przechowywania gotówki lub dokumentów doskonale sprawdzą się standardowe sejfy ognioodporne,
  • Do długiej broni palnej najlepiej stosować sejfy, które posiadają dodatkowe uchwyty oraz skrytki na trzymanie amunicji,
  • W przypadku biżuterii można śmiało sięgnąć po modele uniwersalne. Można ich również stosować do przetrzymywania pieniędzy.

Domowe sejfy, jaki wybrać?

Domowy sejf - inne ważne kwestie

Poza kwestią związana z ustaleniem rodzaju przetrzymywanego w sejfie przedmiotu, warto również przeanalizować inne, równie ważne cechy. Należą do nich m.in.:

  • Wymiary – rozmiary sejfu są uwarunkowane tym, co docelowo chcemy w nim przechowywać. Do biżuterii przydają się małe urządzenia. Jeżeli masz w nim zamiar jednak umieścić większe ilości skarbów rodowych – warto zaopatrzyć się w sejf większych rozmiarów,
  • Głębokość sejfu – to najczęściej pomijany ze wszystkich parametrów sejfu. Okazuje się jednak, że jest on tak samo istotny jak i wymiary zewnętrzne. Warto to wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeżeli masz w planach przechowywanie przedmiotów takich jak bron myśliwska. W tym przypadku będzie Ci potrzebny model o minimalnej głębokości 35 cm,
  • Odporność na włamanie – parametr ten określa się podziałem na klasy. Te z kolei są ustalane na podstawie wartości przechowywanego w ich wnętrzu mienia. Co to oznacza w praktyce? To, że w sejfie klasy S1 zaleca się trzymanie przedmiotów, których łączna wartość nie przekracza 54 962,40 zł.
  • Typ zamka – wśród wielu, różnorodnych modeli sejfów istnieje także kilka rodzajów stosowanych w nich zamków. Wśród nich znajdują się m.in. zamki: kluczowe, elektroniczne oraz szyfrowy. Pierwsze z nich należą do najtańszych, aczkolwiek w ich przypadku należy pamiętać o tym, by przechowywać kluczyk w bezpiecznym do tego miejscu. W przypadku pozostałych nie musisz się o to martwić wcale.
  • Miejsce montażu sejfu ‒ na rynku dostępne są różne modele. Dużym powodzeniem cieszą się sejfy umieszczane na ścianie, w podłodze, wolnostojące oraz te, które umieszcza się w meblach.

W przypadku, gdy nie możesz sobie pozwolić na zamontowanie sejfu, pamiętaj również o tym, że równie przydatne mogą okazać się szuflady na broń oraz kasy pancerne. Są one mniejsze, w związku z czym można je również zamontować pod łóżkiem. Pamiętaj również, że w przypadku przechowywania w nich broni ‒ sejf należy także odpowiednio zabezpieczyć przed dostępem dziećmi.

Podobne artykuły