Artykuł Dodaj artykuł

Budowa domów pod klucz. Czy to się opłaca?

Budowa domów pod klucz to rozwiązanie, które przyciąga uwagę coraz większej ilości osób.

Budowa domów pod klucz to rozwiązanie, które przyciąga uwagę coraz większej ilości osób. Największą jego zaletą jest fakt, że nie angażuje on czasu i środków prywatnego inwestora. Co jednak z kosztami i czasem realizacji? Czy zlecenie firmie budowy domu od podstaw do dobre rozwiązanie, czy lepiej realizować projekt samemu?

Budowa domów pod klucz. Czy to się opłaca?

  1. Jakie są etapy budowy domu?
  2. Jakie są zalety budowy domu pod klucz?
  3. Budowa domu od podstaw - czy to się opłaca?

Budowę domu poprzedza oczywiście wybór i zakup działki, załatwienie pozwoleń pod zabudowę i odpowiedniej dokumentacji oraz projektu domu. Dopiero wówczas możemy rozpocząć proces budowy – w zależności od preferencji, możemy nadzorować poszczególne etapy budowy samemu lub zlecić całość prac sprawdzonej firmie.

Jakie są etapy budowy domu?

Taka firma może wykonać nasz projekt w następujących wariantach:

  • budowa pod stan surowy otwarty lub zamknięty – czyli postawienie domu w stanie „zerowym”: wykopanie fundamentów, postawienie ścian nośnych, więźby dachowej i pokrycia dachowego. Jeżeli dodatkowo zamontowane zostaną drzwi i okna, wówczas mówimy o stanie surowym zamkniętym.
  • budowa pod stan deweloperski – w tym wariancie wykonane są wszystkie czynności niezbędne do wprowadzenia się do domu, czyli jego ocieplenie, wykonanie przyłączy elektrycznych, wodnych, grzewczych i gazowych, instalacji telekomunikacyjnych, a także wykonanie tynków zewnętrznych.
  • budowa pod klucz – czyli zrealizowanie projektu w takim stopniu, że jedyne, co trzeba zrobić w celu przeprowadzki, to wnieść własne meble. W tym wariancie realizowane jest tynkowanie wewnętrzne, malowanie ścian, wykończenie podłóg, kuchni i łazienki itp.

Jakie są zalety budowy domu pod klucz?

Oprócz oczywistej zalety, jaką jest oszczędność czasu prywatnego inwestora i mniej problemów na jego głowie, ważną zaletą realizowania inwestycji pod klucz jest fakt, że całość budowy wykonywana jest przez jedną firmę, od fundamentów aż po ostatnie wykończenia. Daje to pewność, że wszystkie elementy konstrukcji i wyposażenia wnętrz będą ze sobą współgrały zarówno pod względem funkcjonalności, jak i bezpieczeństwa. Dodatkowo taka inwestycja zazwyczaj objęta jest gwarancją realizowaną przez wykonawcę, więc w przypadku ewentualnych niedociągnięć czy awarii wiemy od razu, do kogo się zgłosić. Bardzo dużą zaletą budowy domu od podstaw jest też szybkość realizacji inwestycji, o wiele większa, niż w przypadku budowy etapowej.

Budowa domu od podstaw - czy to się opłaca?

Jednym z czynników, które sprawiają, że wiele osób ostatecznie nie decyduje się na budowę domu pod klucz, jest nieco wyższy koszt takiej realizacji. Jednak nie zawsze musi tak być - możemy bowiem zdecydować się na nowoczesny i energooszczędny projekt. Wykonane odpowiednią technologią niewielkie domy pod klucz mogą kosztować nawet poniżej 100 tys. złotych! Sprawia to, że budowa domu od podstaw we współpracy z firmą realizującą tego typu projekty jest bardzo opłacalna, szybka i bezproblemowa.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły