Koszyk: BRAK


Artykuł Dodaj artykuł

Zalety olejowania drewna

Drewno we wnętrzach stanowi ponadczasową ozdobę, jednak aby móc cieszyć się tym eleganckim pięknem przez długie lata, stosowane są rozmaite techniki impregnacji i zabezpieczania drewna przed szybkim zużyciem i zniszczeniem.

Drewno we wnętrzach stanowi ponadczasową ozdobę, jednak aby móc cieszyć się tym eleganckim pięknem przez długie lata, stosowane są rozmaite techniki impregnacji i zabezpieczania drewna przed szybkim zużyciem i zniszczeniem. Jedną z metod, która zyskała wielu zwolenników, jest znane co prawda od wieków, ale nieco dotąd zapomniane olejowanie drewna. Jakie więc wybrać oleje do drewna, aby być zadowolonym? Poznajmy moc zalet takich olejów.

Jak działają oleje do drewna?

Olejowanie drewna jest naturalnym i ekologicznym sposobem jego impregnacji i konserwacji, ponieważ głównym składnikiem preparatów są oleje roślinne pozbawione protein, a w dodatkach znajdziemy naturalne barwniki i żywice. Kluczową zasadą działania jest wnikanie oleju głęboko w struktury drewna, wzmacniając tym samym surowiec i zabezpieczając jednocześnie przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Działanie oleju jest dwubiegunowe, ponieważ dba zarówno o powierzchnię, jak i wnętrze surowca. Walory zabezpieczające sprowadzają się do ochrony przed nadmiernym wysuszeniem, wilgocią, czy promieniami UV. Przewaga olejów do drewna nad lakierami, oraz farbami polega na naturalnej ochronie i braku warstwy wierzchniej, która z czasem mogłaby ulec złuszczeniu. Drewno olejowane starzeje się naturalnie, można by rzec "z godnością" niewątpliwie wartą tak szlachetnego materiału.

oleje do drewna

Jakie elementy drewniane olejować?

Zasadniczo olejować możemy każdy przedmiot, czy element wykonany z dowolnego gatunku drewna. Bez znaczenia jest, czy są to meble ogrodowe stojące na tarasie, czy też drewniane podłogi wewnątrz domu, lub piękne klasyczne schody. Należy pamiętać o tym, że rodzaj oleju determinowany jest jego przeznaczeniem. Przykładowo firma OSMO oferuje szeroką gamę olejów do drewna, wśród których znajdziemy oleje do drewna egzotycznego, olej kryjący zewnętrzny w różnych kolorach, olej tarasowy, lub olej antypoślizgowy idealny do zastosowania na schodach. Warto również zwrócić uwagę na znaną markę olejów REMMERS czy OSMO, wśród których prym wiedzie olej przeznaczony do tarasów i mebli ogrodowych oferowany w bogatej gamie kolorystycznej.

olejowanie drewna

Zalety olejowania drewna

Sympatycy tego rozwiązania, zapytani o zalety, z pewnością w pierwszej kolejności wymienią szlachetny wygląd drewna olejowanego. Naturalne piękno wydobyte przez produkt z podkreśleniem oryginalnego usłojenia, oraz matowe wykończenie z zaledwie lekkim połyskiem są gwarantem elegancji pasującej zarówno do klasycznej, jak i nowoczesnej aranżacji wnętrz. To doskonały pomysł na podłogi intensywniej użytkowane, ponieważ rysy powstałe na powierzchni są zdecydowanie mniej widoczne, niż na podłogach lakierowanych. Spośród walorów olejów warto wymienić również ogromny asortyment, w którym znajdziemy produkty przeznaczone do każdych wymagań. Możemy zdecydować się na oleje bezbarwne, barwiące, rozjaśniające, uniwersalne, lub przeznaczone do konkretnego gatunku drewna. Kolejną zaletą olejowania jest głębokie wniknięcie preparatu w strukturę drewna, chroniące ją i zabezpieczające przed wilgocią, dzięki czemu drewno nie pęka i nie rozsycha się w wieloletnim użytkowaniu. Właśnie dlatego oleje do drewna są produktem, który możemy zastosować również w pomieszczeniach o trudnym wilgotnym mikroklimacie, czyli w kuchniach i łazienkach. Naturalny przepływ powietrza wewnątrz zaimpregnowanego olejem surowca pozwala na użycie go w pomieszczeniach wyposażonych w ogrzewanie podłogowe. Bardzo ważną w przypadku podłóg i schodów cechą charakterystyczną olejowania jest brak śliskiej warstwy, co bezpośrednio przekłada się na większe bezpieczeństwo użytkowania.

Nie wiesz jakie oleje do drewna wybrać? Zapraszamy do bezpłatnej konsultacji w naszym sklepie: Timber Market.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły