Artykuł Dodaj artykuł

Jak zadbać o właściwy recykling w domowych warunkach? Praktyczne porady

Recykling jest w ostatnich latach nie tylko modą, ale i praktyczną potrzebą, dzięki której możemy przyczynić się do lepszej ochrony środowiska i nawet małymi krokami wykonywanymi we własnym domu sprawić, by w przyszłości nasze dzieci również mogły żyć w pięknym i zdrowym środowisku.

Recykling jest w ostatnich latach nie tylko modą, ale i praktyczną potrzebą, dzięki której możemy przyczynić się do lepszej ochrony środowiska i nawet małymi krokami wykonywanymi we własnym domu sprawić, by w przyszłości nasze dzieci również mogły żyć w pięknym i zdrowym środowisku. Co można zrobić na poziomie własnego domu, żeby zadbać o recykling od podstaw?

Jak zadbać o właściwy recykling w domowych warunkach? Praktyczne porady

Segregacja śmieci we własnym domu - od czego zacząć?

Absolutną podstawą dobrych działań recyklingowych jest segregowanie śmieci na poziomie jednostki, czyli naszego własnego gospodarstwa domowego. To właśnie tutaj wszystko się zaczyna i jeśli zadbamy o recykling w swoim mieszkaniu i pracy, to będzie to krok milowy dla ochrony środowiska. Domowe warunki wbrew temu, co może się wydawać na początku, bardzo sprzyjają uczeniu się recyklingu i przy pomocy kilku praktycznych porad i regularnie wykonywanych czynności - działają cuda.

Pierwszym krokiem jest wyposażenie się w kosze na śmieci przeznaczone do różnego rodzaju odpadów. Jeśli nie mamy na nie miejsca, można wykorzystać worki, dla których zawsze znajdzie się w domu przestrzeń (np. w szafce pod zlewozmywakiem). Osobne worki na odpady plastikowe (zgniecione butelki PET, folie, opakowania po jogurtach), osobne na odpady biodegradowalne (pozostałości po jedzeniu) i osobne na wszystko to, co trudno sklasyfikować.

Myśl globalnie, działaj lokalnie!

Rozpoczęcie nauki i zabawy z recyklingiem od własnego domu pozwala działać lokalnie, myśląc jednocześnie o znacznie większym celu. Wiele gospodarstw domowych segregujących śmieci i pilnujących zasad recyklingu może zdziałać dla świata więcej, niż myślimy. Działania warto oprzeć na atrakcyjnych pomysłach, które sprawią, że w domowym budżecie zostanie nam więcej pieniędzy i jednocześnie przysłużymy się planecie.

Zamiast butelek wody do picia możemy postawić na czajniki z filtrem, które oczyszczą wodę z kranu i uzdatnią ją do picia, a w skali miesiąca 1 filtr będzie nas kosztował kilka złotych, w przeciwieństwie do góry litrowych butelek w plastikowych opakowaniach. Można też wykorzystać zgniatarki do plastików (do kupienia w internecie), sprawiając, że segregacja będzie jeszcze prostsza, a śmieci nie będą zajmowały wiele miejsca.

Jak uczyć dzieci podstaw recyklingu?

Ważnym punktem domowego recyklingu jest nauczenie go za swoim przykładem własnych dzieci. To one, naśladując nasze działania - nawet w formie wesołej zabawy nagradzanej np. punktami czy prezentami sprawią, że dzieci nauczą się właściwego postępowania i tym chętniej w przyszłości same będą dbały o planetę.

Recykling w wydaniu dziecięcym może być dobrą zabawą: w sklepach znajdziemy gry uczące recyklingu, zabawki ekologiczne, które nie rozkładają się przez miliony lat oraz quizy, dzięki którym nasze pociechy mogą odpowiadać na pytania, wygrywając różne nagrody oraz ucząc się tego, jak ważne jest odpowiednie podejście do środowiska i dóbr, jakie dzięki niemu mamy. Warto również bawić się w recykling wspólnie z dziećmi - nauka przez naśladowanie daje najlepsze i najszybsze efekty!

Artykuł powstal dzięki pomocy merytorycznej firmy Esbud.pl, która zajmuje się odbiorem, wywozem oraz recyklingiem wielu odpadów na terenie Poznania i okolic.

Podobne artykuły