Artykuł Dodaj artykuł

Co to jest fotowoltaika? W jaki sposób obniża rachunki za prąd?

Zauważyłeś, że w ostatnim czasie Twój rachunek za prąd wzrósł? Na ceny energii elektrycznej nie masz zbyt dużego wpływu.

Zauważyłeś, że w ostatnim czasie Twój rachunek za prąd wzrósł? Na ceny energii elektrycznej nie masz zbyt dużego wpływu. Możesz jednak zacząć produkować własny prąd i przez to znacznie obniżyć wysokość comiesięcznych opłat. Rozwiązaniem, które pozwala na uzyskanie takiego efektu, jest fotowoltaika. Zobacz, czym jest i jak korzystanie z tej technologii przekłada się na opłaty.

Co to jest fotowoltaika? W jaki sposób obniża rachunki za prąd?

Na czym polega działanie instalacji fotowoltaicznej?

Instalacja fotowoltaiczna produkuje energię, czerpiąc z promieniowania słonecznego. Prąd, który w ten sposób powstaje, ma takie same parametry jak energia z sieci. Jedyna różnica polega na tym, że jest uzyskiwany z darmowego i odnawialnego źródła. W efekcie wytworzona energia nic Cię nie kosztuje.

Montaż systemu jest mało inwazyjny. Jedyne, co jest potrzebne, to miejsce na dachu, na które trafią panele fotowoltaiczne. Moduły łączy się z inwerterem, który odpowiada za przetwarzanie wyprodukowanej energii w prąd stały, a następnie z licznikiem dwukierunkowym. Tak przygotowany system może zasilać wszystkie urządzenia elektryczne w budynku.

Jedyna inwestycja, jaka jest związana z instalacją fotowoltaiczną, to ta początkowa – wydatek poniesiony na zakup i montaż komponentów systemu. Później system PV działa bezkosztowo i bezobsługowo. Jedyna różnica, jaką odczuwasz, to właśnie wysokość rachunków za prąd.

Rachunek za prąd mniejszy o 90%? Z fotowoltaiką to możliwe

Panele fotowoltaiczne mogą zaspokoić zapotrzebowanie na energię budynku przez 365 dni w roku. Możesz się jednak zastanawiać, jak to możliwe, skoro liczba godzin słonecznych zimą jest znacznie mniejsza niż latem. W praktyce wygląda to następująco:

 • jako użytkownik indywidualny potrzebujesz tzw. mikroinstalacji, a zatem instalacji, której moc nie przekracza 50 kWp,
 • użytkownicy mikroinstalacji mają status prosumentów, dzięki czemu przysługują im preferencyjne warunki rozliczania się z zakładem energetycznym,
 • latem Twoja instalacja produkuje energię elektryczną w ilości przekraczającej zapotrzebowanie budynku,
 • nadwyżki są przesyłane do sieci i tam magazynowane po to, aby stały się Twoją własną rezerwą,
 • kiedy przychodzi zima i ilość energii wytworzonej przez fotowoltaikę jest zbyt mała, pobierasz ją z zakładu energetycznego bez dodatkowych kosztów. Zgodnie z zasadą net-meteringu, możesz odebrać 70 lub 80% przesłanej do sieci energii. Przy dobrze zwymiarowanej instalacji to w zupełności wystarczy.

Jak zmieni się rachunek za prąd po montażu instalacji fotowoltaicznej?

Najważniejsza różnica to wysokość opłaty do uiszczenia, która może spaść nawet o 90%. Jednak zmieni się sam wygląd rozliczenia, co wynika z tego, że przy fotowoltaice nie tylko odbierasz energię z sieci, ale także ją do niej wysyłasz.

Na rachunku zobaczysz informacje o tym, ile energii z instalacji przesłałeś do magazynu w ZE, a ile z niej pobrałeś. Tych informacji szukaj w polach:

 • "energia czynna oddana" – tu znajdziesz informację o tym, jakie nadwyżki wyprodukowałeś i przesłałeś,
 • "energia czynna pobrana" – tu zostanie podana liczba kWh pobranych z sieci w momencie, gdy poziom zużycia energii w budynku zacznie przewyższać możliwości sieci fotowoltaicznej.

Na rachunkach możesz na bieżąco śledzić, ile kilowatogodzin prądu wyprodukowanego przez panele pozostało Ci do wykorzystania i rozliczenia.
Trzeba jednocześnie pamiętać, że montaż instalacji fotowoltaicznej nie oznacza, że rachunki za prąd spadną do 0 zł. Istnieją pewne opłaty stałe, które trzeba uiszczać – za utrzymanie połączenia z siecią energetyczną oraz możliwość magazynowania nadwyżek energii.

Należy tutaj wymienić takie elementy jak:

 • składnik stały stawki sieciowej – opłatę za usługi dystrybucyjne sieci; jest ona uzależniona od konkretnego dystrybutora,
 • opłata handlowa,
 • opłata abonamentowa,
 • opłata OZE – warto jednak pamiętać, że przynajmniej do końca 2020 roku będzie ona wynosić 0 zł.

Do uiszczenia będzie także tzw. stawka jakościowa.

Zacznij korzystać z fotowoltaiki i obniż rachunek za prąd

Instalacja PV pozwala na drastyczne obniżenie wydatków na prąd i uchronienie się przed podwyżką stawek. Trzeba jednak pamiętać, że aby system był naprawdę opłacalny, trzeba precyzyjnie dobrać moc, z jaką będzie pracował.

– Od poprawnego zwymiarowania fotowoltaiki oraz prawidłowego montażu zależy poziom faktycznych oszczędności. Dlatego warto powierzyć te zadania w ręce specjalistów – podpowiada ekspert z firmy Erato Energy.

Skorzystaj więc z pomocy fachowców i przestań przepłacać za prąd!

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły