Artykuł Dodaj artykuł

2 rodzaje paliw opałowych do domu w wersji EKO

Zmieniająca się globalna polityka klimatyczna, zmierza ku ograniczeniu emisji szkodliwych gazów cieplarnianych. W jaki sposób możesz pomóc? Najlepiej wybierając właściwy opał.

Zmieniająca się globalna polityka klimatyczna, zmierza ku ograniczeniu emisji szkodliwych gazów cieplarnianych. W jaki sposób możesz pomóc? Najlepiej wybierając właściwy opał.

2 rodzaje paliw opałowych do domu w wersji EKO

Rządy poprzez różne programy partycypuje w kosztach wymiany starego kotła na nowy. Zachęta ma zmobilizować mieszkańców Polski do modernizacji systemów grzewczych w gospodarstwach domowych. W ten sposób każdy realnie dokłada swoją cegiełkę do poprawy jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy. Pomogą w tym nowe piece, ale równie ważny jest sam opał. Od jego jakości i właściwości zależy to, czy faktycznie zmniejszamy emisję szkodliwych gazów. Na co zwrócić uwagę wybierając paliwo opałowe?

Ekogroszek - eko ma znaczenie

Ekogroszek Milicz, to ten rodzaj paliwa, który charakteryzują wysokiej jakości parametry techniczne. Jest to istotne z dwóch powodów. Pierwszy, to kwestie ekologiczne i wpływ na środowisko. Drugi, to moc energetyczna i pozostałe parametry odpowiadające za efektywność ogrzewania oraz łatwość zagospodarowania pozostałości po spalaniu. Wartość opałową dostosowujemy do zaleceń producenta kotła. Niemniej dobry ekogroszek ma wartość opałową na poziomie 24 MJ/kg. Istotna jest również spiekalność. Jest to jeden z najważniejszych parametrów w przypadku kotłów z podajnikiem. W tym wypadku im niższa wartość (poniżej 20 RI), tym lepiej.

Proces spalania zostawia po sobie popiół. Jego zawartość w ekogroszku przekłada się na częstotliwość opróżniania kotła. Ponadto ma wpływ na koszty związane z obsługą pieca i ilość pyłów emitowanych do środowiska. Najniższa zawartość popiołu jest w tym wypadku najbardziej pożądana. Nie możemy pominąć zawartości siarki w paliwie. Jej poziom nie może przekraczać 1%. Wpływa on na szybkość korozji kotła, szczególnie gdy paliwo jest mokre. W końcu parametr, którego także nie można pomijać, wilgotność. Zasada jest prosta, suche paliwo, to dobre paliwo. Wilgotność nie powinna przekraczać poziomu 10% w momencie zakupu.

Pellet Lava Wrocław

Pellet nazywa się zielonym węglem, ponieważ jest przyjazny dla środowiska naturalnego. Produkuje się go z odpadków, których nie można użyć w żaden inny sposób. Proces spalania emituje minimalną ilość CO2, a ponadto jest to szybko odnawialny zasób. W zależności od surowca potrzebuje od roku do kilkunastu lat. Taki jest m.in. pellet Milicz, pellet Oława czy tytułowy pellet Lava. Warto jednak pamiętać, że tylko dobrej jakości surowiec jest przyjazny dla środowiska i efektywny energetycznie. Jak to sprawdzić?

Przyjemny drzewny zapach pelletu świadczy o jego wysokiej jakości. Wyczuwalna woń chemiczna lub każda inna, to znak, że paliwo mogło zostać zanieczyszczone np. podczas produkcji. Warto zwracać uwagę na kolor pelletu. Im ciemniejsza barwa, tym dłużej był on suszony, co jest złą informacją dla kupujących. Niemniej surowiec pozyskany z dębu występuje w ciemniejszych odcieniach i nie jest to nic niepokojącego. Ciężar właściwy paliwa powinien oscylować w przedziale 0,60-0,70 kg/l. Wpływ na ten parametr ma siła, z jaką był prasowany granulat. W efekcie jego struktura powinna być śliska i zbita, a nie porowata. Zawartość wody nie powinna przekraczać 12%, a zawartość pyłów musi być jak najniższa. Więcej przydatnych informacji, znaleźć można na https://www.superopal.com/pellet/.

Trend EKO, to nie chwilowa moda. Powinien to być priorytet dla wszystkich mieszkańców naszej planety. W ten sposób realnie zmniejszymy negatywne skutki wzrostów temperatur na naszej planecie. Od tego, w jakim stanie zostawimy Ziemię, zależy przyszłość naszych dzieci i wnuków oraz następnych pokoleń. Warto pamiętać o tym wybierając opał do swojego domu.

Podobne artykuły