Artykuł Dodaj artykuł

Jak wybudować ocieplony, letniskowy dom na zgłoszenie do 35m2?

Dom letniskowy nie budzi może wielkich emocji. Ale ocieplony dom na zgłoszenie, z którego można korzystać o każdej porze roku?

Dom letniskowy nie budzi może wielkich emocji. Ale ocieplony dom na zgłoszenie, z którego można korzystać o każdej porze roku? Taki, w którym latem schronimy się przed upałem, a zimą osłoni nas przed mroźną zawieruchą? A do tego można go postawić za niecałe 100 tysięcy złotych? To pomysł zdecydowanie warty rozważenia.

Sprawdź, jak najprościej wybudować taki dom, krok po kroku.

Jak wybudować ocieplony, letniskowy dom na zgłoszenie do 35m2?

Zacznij od znalezienia projektu domu bez pozwolenia na budowę.

Twój nowy dom musi być nie tylko łatwy w budowie. Przede wszystkim ma być funkcjonalny i zwyczajnie Ci się podobać. W innym przypadku nie będziesz mieć zapału do jego wybudowania. A ten jest niezbędny, by zrealizować swój cel do końca.

Na zgłoszenie można wybudować parterowy, wolno stojący dom rekreacji indywidualnej, którego powierzchnia zabudowy nie przekracza 35m2. Dom z poddaszem nie wchodzi więc w rachubę. Ale już antresola jak najbardziej. A to oznacza, że powierzchnia użytkowa Twojego domu może być znacznie większa, niż się wydaje.

Wśród projektów domów na zgłoszenie można znaleźć budynki o bardzo różnorodnej stylistyce. Nowoczesne stodoły. Domy na zgłoszenie przypominające trójkątne dacze. Proste, nowoczesne konstrukcje o spójnej bryle. Skandynawskie domki z jednospadowym dachem, z miejsca kojarzące się z filozofią hygge. Ty decydujesz, co najbardziej przypada Ci do serca.

Wypełnij formularz zgłoszenia budowy domu do 35m2.

Kiedy wybierzesz już projekt, czas na sprawy urzędowe. Zgłoszenie budowy domu to bardzo prosta procedura. Nie będziesz mieć z nią najmniejszych problemów, o ile wcześniej sprawdzisz, czy wymiary działki są odpowiednie. Zgodnie z prawem można stawiać jeden obiekt na zgłoszenie na każde 500 m2 działki. Trzeba się przy tym stosować do przepisów dotyczących odległości domu od granic działki oraz od sąsiednich zabudowań.

Solidna firma budowlana ułatwi Ci wszelkie formalności, udostępniając instrukcję przygotowania i złożenia dokumentów w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Podpowie, jak sporządzić szkic usytuowania budynku. Wskaże, gdzie można zdobyć niezbędną do jego stworzenia mapę zasadniczą. Wesprze Cię radą na etapie wypełniania wniosku zgłoszenia budowy i formułowania oświadczenia o prawie do dysponowania działką na cele budowlane. Dostarczy również potrzebne do zgłoszenia rysunki i opis techniczny.

Zamów domek letniskowy i przygotuj fundamenty.

W polskim prawie istnieje instytucja milczącej zgody urzędowej, z której korzysta się przy budowie domów na zgłoszenie. Co to oznacza? Od złożenia dokumentów musi minąć 21 dni, w czasie których urząd... Nie udzieli żadnej odpowiedzi. Brak odpowiedzi oznacza w tym wypadku akceptację.

W międzyczasie możesz zadbać o dostęp do mediów. Działka, na której stanie dom bez pozwolenia, nie musi być wyposażona w wodę i prąd. Jeśli jednak chcesz z nich korzystać, właśnie teraz możesz się postarać o przyłącza. Nie przejmuj się, jeśli dostawcy mediów będą stwarzać trudności. W dzisiejszych czasach można łatwo zapewnić sobie samowystarczalność dzięki instalacjom fotowoltaicznym, studniom, przydomowym oczyszczalniom ścieków czy pompom ciepła.

Zamawiasz dom dopiero wtedy, kiedy milcząca zgoda zacznie obowiązywać. W pierwszej kolejności trzeba będzie zając się wykonaniem prostych fundamentów punktowych. Nie wiesz, jak? Znowu z pomocą przyjdzie Ci przewodnik wysłany przez firmę, która będzie stawiać Twój dom. Pamiętaj jedynie, że budynek trzeba postawić dokładnie w tym miejscu, które wcześniej zostało zaznaczone na szkicu usytuowania.

Patrz, jak firma budowlana stawia dom na zgłoszenie w dwa dni.

Ostatnim etapem przygotowania działki jest wygospodarowanie na niej kawałka płaskiej, równej powierzchni. W tym miejscu ekipa budowlana złoży wszystkie niezbędne materiały. Upewnij się przy tym, że będzie można dojechać w to miejsce samochodem ciężarowym.

Teraz możesz przez chwilę odpocząć. Na plac budowy wkraczają specjaliści. Postawienie konstrukcji szkieletowej wykonanej z naturalnego drewna zajmie im zaledwie jeden dzień. Kolejną dobę poświęcą na zamknięcie obiektu poprzez wstawienie okien i drzwi wejściowych.

Rozpocznij prace wykończeniowe w swoim nowym domu.

Co pozostaje? Wykończenie. Cena domu obejmuje naturalną wełnę mineralną niezbędną do ocieplenia, elementy do wykończenia ścian i dachu, folię izolacyjną, rury, gniazdka, kable, gwoździe i śruby. Jednym słowem wszystko, co niezbędne, by zamknąć budowę z sukcesem. Oczywiście do materiałów zostanie dołączona szczegółowa instrukcja.

Dzięki temu nawet osoba, która nie ma doświadczenia budowlanego, poradzi sobie z kolejnymi pracami. Ta opcja wykończenia domu jest oczywiście najtańsza. W razie potrzeby tego typu pracami może się również zająć ekipa remontowa z okolicy.

Jak to wszystko brzmi? Wykonalnie? Zdecydowanie! Budowa domu na zgłoszenie nie wymaga nawet odbioru budynku przez specjalistę. Przy konstrukcji szkieletowej cały proces przebiega przy tym szybko, prosto i tanio w porównaniu z innymi technologiami i konstrukcjami wymagającymi pozwolenia na budowę.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły